Assalomu alaykum, muhtaram ustozlar va murabbiylar!
Farzandining dunyoga kelib, dunyoni o‘rganishida xizmat qiluvchi birinchi tarbiyachisi ota-onasi hisoblansa,  Uni inson sifatida kamol toptirishida, aqlni charxlovchi, unga o‘qish va yozish, go‘zal odob-axloq va tarbiya tushunchalari, hisob-kitob, dunyoviy bilimlari va odamiylik  haqidagi  tasavvurlar, mehr-oqibat, ezgu orzu-niyatlar bilan yashash tuyg‘ularini singdirishda, bu yorug‘ olamga  mehr-muhabbat tuyg‘ularini uyg‘otishda, jamiyatda  o‘zining o‘rnini topishda va ertangi kelajagini belgilab olishda  ustoz va murabbiylarning o‘rni beqiyosdir.
Hazrat Navoyi ustozi haqida shunday degan edilar. “Dunyoning bor boylik va xazinasi bilan ham sizlarning oliyjanob mehnatingiz haqini ado etib bo‘lmaydi. Darhaqiqat, ustoz har bir murg‘ak qalbni xuddi o‘zining farzandidek qabul qilib uning tarbiyasi  uchun   ko‘z nuri,  qalb qo‘ri, bor kuch-quvvatini bag‘ishlaydi. O‘quvchilarini o‘z farzandidek ardoqlab, yosh avlod tarbiyasiga butun borlig‘ini baxsh etadigan o‘qituvchi va murabbiylar esa tom ma’noda fidoyi kasb egalaridir.
Muhtaram o‘qituvchi-murabbiylar, aziz ustozlar!
Shu kunlarda Jizzax davlat pedagogika universiteti o‘zining 50 yillik tantanalarini nishonlamoqda. Ushbu dargoh o‘z faoliyatini  dastlab 29 nafar ustozlar bilan boshlagan bo‘lsa, bugungi kelib bu raqamlar 700 nafarda ziyodini tashkil etadi. 1978 yil Jizzax davlat pedagogika instituti o‘zining 249 nafar ilk talabalarini qabul qilib olgan bo‘lsa,  o‘tgan 50 yil davomida esa bitirgan talabalarning umumiy soni 52857 nafardan oshdi. Ular orasida el nazariga tushgan, nafaqat Respublikamizda balki xorijda ham turli sohalarda faoliyat yuritayotgan rahbar xodimlar va ustozlarning borligi ko‘ksimizni faxrga to‘ldiradi.
Shu o‘rinda aytish joizki, bunday yutuqlarda ta’lim muassasamizda ham uzoq yillar faoliyat ko‘rsatib, bugungi kunda shogirdlariga o‘z maslahatlarini ayamay, yosh kadrlar bilan yelkama-yelka xizmat qilayotgan ustoz faxriylarimizning hissasi beqiyosdir.
Professor-o‘qituvchilarimiz orasida ko‘plab medal va ordenlarning sohiblari, 100 dan ortiq “Xalq ta’limi a’lochi”lari, “Oliy ta’lim a’lochisi” ko‘krak nishonlarini qo‘lga kiritganlar mavjud.
Shuni faxr bilan aytolamanki, kuni kecha  davlatimiz rahbarining farmoniga asosan, Jizzax davlat pedagogika universitetining informatika va raqamli ta’lim texnologiyalari kafedrasi dotsenti Tangirov Xurram Ergashevich “Shuhrat” medali bilan taqdirlandi. Shuningdek, Abduvali Shamsiyev, Umirboy Pirnazarov, Ahrorqul Pardayev, Baxti Ochilova, Olim Muqimov, Sotqinoy Aliqulova, Abdug‘ofur Mamatov hamda Zuhra Yaxshiyeva kabi professor-o‘qituvchilarimiz Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining oliy ta’lim a’lochisi ko‘krak nishoni  bilan taqdirlandilar.
Vatanimizning ertangi kunining poydevorini yaratayotgan bu insonlarning oliyjanob mehnatiga har qancha tahsin aytsak, har qancha minnatdorlik bildirsak shuncha oz!
Bizning asosiy maqsadimiz dunyodagi taraqqiy topgan demokratik davlatlar qatoriga kirish, xalqimiz uchun erkin va farovon hayot qurishdan iborat.Ana shu vazifani sidqidildan uddalaydigan bilimli va iste’dodli, hech kimdan kam bo‘lmagan navqiron avlodni tarbiyalash bugungi kunda davlat siyosati darajasiga ko‘tarilgan. Ayni shu maqsadda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va Vazirlar Mahkamasining bevosita ta’lim-tarbiya sohasiga daxldor bo‘lgan farmonlari, qaror va farmoyishlari qabul qilinganini ta’kidlash o‘rinlidir.
Ana shu qaror va farmonlar ijrosi sifatida  bugungi kunda O‘qituvchi va domlalar, tarbiyachi va murabbiylar, ilm-fan sohasi xodimlari uchun munosib sharoitlar yaratilmoqda, ularning mashaqqatli mehnatini rag‘batlantirish, moddiy ta’minotini yaxshilash borasidagi ishlar yangi bosqichga ko‘tarildi.
Ta’kidlash joiz, bugungi kunda davlatimiz va muhtaram prezidentimiz tomonidan ta’lim-tarbiya muassasalariga katta e’tibor berilayotganligi sababli moddiy-texnik bazasini mustahkamlash, muallimlar, professor-o‘qituvchilar malakasini oshirish, xorijdagi yetakchi ta’lim markazlari bilan ilmiy-pedagogik hamkorlikni kuchaytirish, o‘quv-tarbiya jarayonlariga zamonaviy ta’lim va axborot texnologiyalarini, yangi o‘quv metodikalarini joriy etishga keng imkoniyatlar yaratilmoqda. Jizzax davlat pedagogika universiteti ham ana shu imkoniyatlardan foydalanib, ezgu tamoyillar asosida o‘z faoliyatini davom ettirmoqda.
Har bir jamiyatda inson resursini kamol toptirish va shakllantirishda o‘qituvchining o‘rni beqiyos hisoblanadi. Olib borilayotgan  islohotlarning qanchalik inson ongi va tafakkuriga  to‘g‘ri yetkazib borilishi natijasida  ushbu islohotlar jamiyat taraqqiy etishiga xizmat qiladi.
Aziz ustozlar,  murabbiylar,  ta’lim sohasining fidoyilari!
Siz jamiyatning asosiy zanjiri, bugunning qahramonlarisiz. Sizdek zahmatkash va mehribon ustozlarimizni mamlakatimiz hayotidagi qutlug‘ sana 1-oktyabr-O‘qituvchi va murabbiylar kuni bilan samimiy muborakbod etaman.
Hayot bor ekan, o‘qituvchilik kasbi o‘zining ma’no-mazmuni va oliyjanobligini, ahamiyati va hurmatini hech qachon yo‘qotmaydi.
“O‘qituvchini hurmat qilmaganni, men ham hurmat qilmayman”, – deya ta’kidlagan Prezident.
Azizlar, oxirgi 6-yilda davlatimiz tomonidan o‘qituvchilarga alohida e’tibor ko‘rsatilib ularning mavqeini ko‘tarish uchun bir necha qaror va farmonlar chiqdi. Endilikda, Yangi Konstitutsiyada o‘qituvchining jamiyatda tutgan o‘rnini yuksak darajada e’tirof etilib, muhrlab qo‘yildi. Shu tariqa, ustozlar huquq sohasi vakili bo‘lmagan, lekin oliy qonunda alohida tilga olingan yagona kasb egalariga aylandi. Jamiyatda ushbu kasb egalariga nisbatan yillar davomida shakllangan munosabat ijobiy tomonga o‘zgardi.
Ustozlik maqomi juda ham oliy saodat. Ilm-u ma’rifat yo‘lida bizga saboq bergan, hayotda o‘z o‘rnimizni topishimizga ko‘mak bergan muhtaram ustozlarimiz hamisha e’zozda bo‘lishsin.
Dunyodagi eng bebaho boylik – aql-zakovat va ilm, o‘lmas meros – yaxshi tarbiyadir. Sizlar esa dunyodagi eng bebaho boylik va boqiy merosni yaratish, uni xalqimizga yetkazish yo‘lida chinakam fidoyilik ko‘rsatib mehnat qilayotgan ulug‘ insonlarsiz!
Siz, azizlarni qutlug‘ bayramingiz bilan yana bir bor tabriklab, barchangizga sihat-salomatlik, baxt-u saodat, xonadonlaringizga fayz-u baraka tilayman.

Здравствуйте, уважаемые учителя и наставники!
Если родители являются первыми воспитателями, которые служат рождению ребенка и познанию мира, то для того, чтобы сделать его зрелым как человек, обострить ум, научить его чтению и письму, красивым манерам и понятиям об образовании, бухгалтерскому учету, мирским знаниям и представлениям о человечности, доброте и чувстве жизни с благородными мечтами в поглощении, пробуждении чувств. любви к этому светлому миру, поиска своего места в обществе и определения завтрашнего будущего роль учителей и наставников несравнима.
Хазрат Навои говорил о своем учителе: «Даже при всех богатствах и сокровищах мира невозможно оплатить ваш благородный труд». Действительно, учитель принимает каждое маленькое сердце, как своего ребенка, и отдает его воспитанию свет глаз, сердце, всю свою силу. А учителя и наставники, которые любят своих учеников, как своих детей, и отдают все свое существо воспитанию подрастающего поколения, в полном смысле слова являются самоотверженными профессионалами.
Уважаемые учителя и наставники, дорогие наши!
В эти дни Джизакский государственный педагогический университет отмечает свое 50-летие. Данное учреждение первоначально начало свою деятельность с 29 наставников, а сегодня эти цифры составляют более 700 человек. В 1978 году Джизакский государственный педагогический институт принял 249 первых студентов, а за последние 50 лет общее количество выпускников превысило 52857 человек. Мы гордимся тем, что среди них есть руководители и наставники, работающие в различных сферах не только в нашей республике, но и за рубежом.
Следует отметить, что в достижении таких успехов неоценима доля наших ветеранов-учителей, которые долгие годы работают в нашем образовательном учреждении и сегодня не жалеют своих советов своим ученикам, служат плечом к плечу с молодыми кадрами.
Среди наших профессоров-преподавателей — обладатели многих медалей и орденов, более 100 — «Отличники народного образования,» «Отличник высшего образования.»
С гордостью могу сказать, что накануне в соответствии с указом главы нашего государства доцент кафедры информатики и цифровых образовательных технологий Джизакского государственного педагогического университета Тангиров Хуррам Эргашевич награжден медалью «Шухрат». Также наши профессора и преподаватели, такие как Абдували Шамсиев, Умирбой Пирназаров, Ахроркул Пардаев, Бахти Очилова, Олим Мукимов, Соткиной Аликулова, Абдугофур Маматов и Зухра Яхшиева, были награждены нагрудным знаком отличника высшего образования Министерства высшего образования, науки и инноваций.
Сколько бы мы ни восхищались благородным трудом этих людей, закладывающих фундамент будущего нашей Родины, как бы ни выражали им свою благодарность — всё равно этого будет недостаточно!
Наша главная цель — вхождение в число развитых демократических государств мира, построение свободной и благополучной жизни для нашего народа. Воспитание образованного и талантливого, никому и ни в чем не уступающего молодого поколения, добросовестно справляющегося с этой задачей на сегодняшний день поднята на уровень государственной политики. С этой целью стоит отметить, что приняты указы, постановления и распоряжения Президента Республики Узбекистан и Кабинета Министров, имеющие непосредственное отношение к сфере образования.
Во исполнение этих постановлений и указов сегодня создаются достойные условия для учителей и наставников, воспитателей и наставников, работников сферы науки, на новый уровень поднята работа по стимулированию их нелегкого труда, улучшению материального обеспечения.
Следует отметить, что на сегодняшний день благодаря большому вниманию, уделяемому образовательным учреждениям нашим государством и нашим уважаемым Президентом, создаются широкие возможности для укрепления их материально-технической базы, повышения квалификации преподавателей и профессоров, укрепления научно-педагогического сотрудничества с ведущими образовательными центрами за рубежом, внедрения в образовательный процесс современных образовательных и информационных технологий и новых образовательных методов. Используя эти возможности, Джизакский государственный педагогический университет продолжает свою деятельность на основе благородных принципов.
Роль учителя в развитии и формировании человеческого ресурса в каждом обществе несравнима. В результате того, что проводимые реформы правильно доводятся до сознания и мышления человека, эти реформы служат развитию общества.
Уважаемые учителя, наставники, самоотверженные работники сферы образования!
Вы — главная цепь общества, герои сегодняшнего дня. Искренне поздравляю вас, трудолюбивых и заботливых учителей с знаменательной датой в жизни нашей страны 1 октября — Днем учителей и наставников.
Пока есть жизнь, профессия учителя никогда не потеряет своего значения и благородства, важности и уважения.
«Того, кто не уважает учителя, я тоже не уважаю,» — подчеркнул Президент.
Дорогие друзья, за последние шесть лет государство уделяло особое внимание учителям и издало несколько постановлений и указов, направленных на повышение их статуса. Теперь в новой Конституции на высоком уровне признана и закреплена роль учителя в обществе. Таким образом, учителя стали обладателями единственной профессии, не являющейся представителем сферы права, но отдельно упомянутой в верховном законе. Отношение к людям этой профессии, сложившееся в обществе на протяжении многих лет, изменилось в положительную сторону.
Статус наставника очень высокое счастье. Пусть всегда будут в чести наши уважаемые учителя, которые преподавали нам уроки на пути познания и просвещения, которые помогли нам найти свое место в жизни.
Самое бесценное богатство в мире – это интеллект и знания, а бессмертное наследие – хорошее воспитание. А вы — великие люди, которые работают с истинным самоотвержением, чтобы создать самое бесценное богатство и вечное наследие в мире и передать его нашему народу!
Еще раз поздравляю вас с замечательным праздником, желаю всем вам здоровья, счастья, благополучия и достатка вашим семьям.