Uchrashuv universitet tashkil etilishi va shakllanishida o‘zlarining munosib hissalarini qo‘shgan fakultetning marhum professor- o‘qituvchilarining xotiralarini  yod etish maqsadida tayyorlangan “Xotira abadiy-qadr muqaddas”  nomli videorolik namoyishi bilan boshlandi. Tadbirning rasmiy qismida so‘zga chiqqanlar oliygohning tashkil topishi, fakultetning shakllanishi va unga o‘zlarining munosib hissasini qo‘shgan professor-o‘qituvchilarning xotiralarini yod etish bilan bir qatorda shu davr mobaynida qilingan ishlar. o‘zgarishlar va yutuqlar haqida ham ma’lumotlar berishdi. Shuningdek tadbirda fakultetda faoliyat ko‘rsatgan marhum professor-o‘qituvchilarning oila a’zolari hamda 1995-2000 yillarda tahsil olgan birinchi bitiruvchilar xotiralari hamda universitetda amalga oshirilgan islohotlar to‘g‘risidagi fikrlari ham tinglandi. Tantanali tadbir Tarix fakultet talabalari tomonidan tayyorlangan  sahna ko‘rinishi va konsert dasturi namoyishi bilan davom etdi.
Tadbir yakunida “Uch avlod uchrashuvi”ga tashrif etilgan mehmonlar tarix fakultetining yangi o‘quv binosi, Arxeologiya muzeyi va talabalar uchun yaratilgan sharoitlar bilan yaqindan tanishtirishdi.

В связи с 50-летним юбилеем ДжГПУ на факультете истории было организовано духовно-просветительское мероприятие «Встреча трех поколений.»
Встреча началась с показа видеоролика «Память вечна — честь священна», подготовленного в память о воспоминаниях ушедших профессоров факультета, внесших свой достойный вклад в становление и становление университета.
Выступившие в официальной части мероприятия не только вспомнили о создании вуза, формировании факультета и профессоров-преподавателей, внесших в него свой достойный вклад, но и рассказали о проделанной работе, изменениях и достижениях за этот период. На мероприятии также были заслушаны воспоминания членов семей покойных профессоров-преподавателей, работавших на факультете, а также первых выпускников, обучавшихся в 1995-2000 годах, и их мнения о реформах, проведенных в университете. Торжественное мероприятие продолжилось представлением сценической постановки и концертной программы, подготовленной студентами факультета истории.
В завершение мероприятия гости, посетившие «Встречу трех поколений,» ознакомились с новым учебным корпусом исторического факультета, Археологическим музеем и созданными условиями для студентов.