Talabalarni turar joy bilan ta’minlashda amalga oshirilgan ishlar: Muammo va yechimlar
Jizzax politexnika instituti hamda Jizzax davlat pedagogika universiteti hamkorligida tashki etilgan brifingda har ikkala oliygohlar tyutorlari hamda OAV vakillari ishtirok etishdi. Brifingni Jizzax davlat pedagogika universiteti Yoshlar masalalari, ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor S.Nazarqosimov ochib berdi.  Brifingni Jizzax politexnika instituti Talabalarni turar joy bilan ta’minlash ishlarini muvofiqlashtirish bo‘limi boshlig‘i In’om Islomov  hamda Jizzax davlat pedagogika universiteti Talabalarni turar joy bilan ta’minlash bo‘limi boshlig‘i S. Saidaxmatovlar davom ettirishdi.  Ular ishtirokchilarga Talabalarni turar joy bilan ta’minlashda amalga oshirilgan ishlar,   jumladan, talabalar turar joylariga joylashtirish axborot tizimining joriy etilishi, talabalar turar joylari bilan qamrov darajasining oshishi, talabalarning oylik ijara to‘lovi bir qismini qoplab berish kabi islohotlar haqida ma’lumotlar berishdi.
“Bugungi kunda respublikadagi deyarli barcha oliy o‘quv yurtlarida yotoqxona muammosi mavjud. Shuning uchun ijara uylar bahosi oshgandan oshib boraveradi. Shu yerda o‘rinli bir savol tug‘iladi Xo‘sh, muammo hal bo‘lyaptimi? Bugungi kunda Jizzax davlat pedagogika universitetida kunduzgi ta’lim shaklida (1-4 kurslar) jami 9572  talabalar tahsil olsa shulardan 3755 nafar talabalarda turar joyga ehtiyoj mavjud bo‘lib,  ulardan 518 nafari qarindoshlarining xonadonida vaqtincha yashashni rejalashtirgan. Natijada, 3139 nafarini ijara xonadonlariga, 616 nafarini TTJ larga joylashtirish kutilmoqda. Bugungi kunga qadar 366 nafar talabalar TTJ ga, 319 nafar talabalar ijara xonadonlariga joylashtirilgan   Bugun talabaga eng yaqin kim? Shubhasiz bu tyutorlardir. Mana shu vaziyatda ish samaradorligini oshirish maqsadida biz barcha tyutorlarni  Shundan, 1-kurs 138 nafar talabalar TTJ ga, 124 nafar  talabalar ijara xonadonlariga joylashtirilgan. Jizzax davlat pedagogika universitetida jami 616 o‘ringa mo‘ljallangan 2 ta TTJ mavjud.Bugun ular talabalarni kutib olishga shay holatda turibdi.Xususan, vazirlar mahkamasining 376-sonli qaroriga asosan davlat OTM talabalar turar joylariga (TTJ) joylashtirishning yangi tizimi joriy qilingan. Unga ko‘ra, 2024/2025-o‘quv yilida davlat OTM 1,2,3,4-kurs talabalari billing.edu.uz sayti orqali elektron murojaat qilishi belgilangan. Jumladan, billing.edu.uz sayti orqali  OTM da 1-kursga qabul qilish uchun  davlat granti asosida tavsiya etilgan 262 nafar yoshlar TTJ ga joylashish uchun murojaat qilgan bo‘lib, shundan 138 nafariga ijobiy javob berilgan”,- deydi JDPU Talablarni turar joy bilan ta’minlash bo‘limi boshlig‘i S.Saidaxmatov
Ta’kidlash joizki, har bir OTMda talabalarni turar joylari bilan ta’minlashga ko‘maklashish bo‘yicha “Maslahat markazlari” tashkil etilgan bo‘lib, ular tomonidan murojaat qilgan talabalarni TTJ va ijara xonadonlariga joylashtirish hamda tegishli tushunchalar berish bo‘yicha faoliyat yuritilmoqda.
“O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Yoshlarning tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash va bandligiga ko‘maklashish, ularni ijtimoiy himoya qilish hamda bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” 2021-yil 20-apreldagi PF-6208-son Farmoni va O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 21-sentabrdagi PQ-376-son qarori ijrosini ta’minlash maqsadida Jizzax politexnika instituti Talabalarni turar joy bilan ta’minlash ishlarini muvofiqlashtirish bo‘limi tomonidan 2024-2025 o‘quv yili boshlanishiga tayyorgarlik ko‘rish, talaba-yoshlarni kutib olish va turar joy bilan ta’minlash maqsadida keng ko‘lamli ishlar olib borilmoqda. Xususan institut binosida ko‘maklashish markazlari barpo etilib, talabalarini institut yotoqxonasiga va yaqin hududlardagi ijara xonadonlariga joylashtirish ishlari olib borilmoqda. Talabalarni turar joy bilan ta’minlash ishlarini muvofiqlashtirish bo‘limi va fakultetlarning faol talabalari orasidan ixtiyoriy tanlab olingan ko‘ngillilar bilan hamkorlikda talabalar turar joylariga va ijara xonadonlariga joylashtirish va kuzatib qo‘yish ishlari yo‘lga qo‘yilmoqda. Jizzax politexnika instituti hududidagi 1-sonli talabalar turar joyi(davlat tasarrufida) quvvati 560 o‘ringa ega, 2-sonli talabalar turar joyi(davlat sherikchilik asosida) quvvati 300 o‘ringa ega, 3-sonli talabalar turar joyi(davlat sherikchilik asosida) quvvati 400 o‘ringa ega bo‘lib, 2024-2025 o‘quv yili uchun tayyor holatga keltirildi. Bugungi kunda institut hisobida 3 ta talabalar turar joyi va 800 dan ortiq tayyor holatdagi ijara xonadonlari mavjud.  Joriy yilda talabalarga yetarlicha shart-sharoitlar yaratish maqsadida 1-sonli talabalar turar joyi qaytatdan rekonstruksiya qilindi va yashash uchun tayyor holatga keltirildi.”-deydi JizPi Talabalarni turar joy bilan ta’minlash bo‘limi boshlig‘i I.IslomovMa’lumot o‘rnida aytish lozimki,bugun har ikkala oliygoh ma’muriyati tomonidan turar joyga muhtoj talabalarini kutib olish va turar joy bilan ta’minlash choralari rejalashtirilib, Talabalarni turar joy bilan ta’minlash ishlarini muvofiqlashtirish bo‘limi mas’ullari boshchiligi asosida ishlar olib borilmoqda.Talabalarni turar joy bilan ta’minlashda amalga oshirilgan ishlar: Muammo va yechimlar mavzusiga bag‘ishlangan brifingga TTJlarga press-tur yakun yasadi.
JDPU hududidagi 600 o‘rinli davlat xususiy sherikchilik asosida qurilayotgan TTJ tez kunlarda qurilib foydalanishga topshiriladi. 7 qavatdan iborat barcha sharoitlarga ega ushbu talabalar turar joyi oktyabr oyigacha foydalanishga topshiriladi. Press-tur ishtirokchilariga yangi qurilayotgan TTJ haqidagi barcha ma’lumotlar  universitet moliya va iqtisod ishlari bo‘yicha prorektor F.To‘rayev tanishtirdi.
Shundan so‘ng barcha ishtirokchilar Jizzax politexnika instituti asosiy binosida joylashgan TTJda bo‘lishdi.  Press-tur ishtirokchilari  yotoqxonalardagi kutubxona, sport maydonchalarini ko‘rish ila bir qatorda turar joyga muhtoj talabalarini kutib olish va turar joy bilan ta’minlash choralari bilan bog‘liq ma’lumotlarga ham ega bo‘lishdi.

Work done in providing accommodation for students: Problems and solutions
Tutors of both universities and media representatives participated in the briefing organized in cooperation with Jizzakh Polytechnic Institute and Jizzakh State Pedagogical University. The briefing was opened by S. Nazarqasimov, the first vice-rector for youth issues, spiritual and educational affairs of Jizzakh State Pedagogical University. The briefing was continued by Inom Islamov, head of the Jizzakh Polytechnic Institute Student Accommodation Coordination Department and S. Saidakhmatov, head of the Jizzakh State Pedagogical University Student Accommodation Coordination Department. They informed the participants about the work done in the provision of accommodation for students, including the introduction of the information system for placement in student accommodation, the increase in the level of coverage with student accommodation, and the reforms such as covering a part of the students’ monthly rent.
“Today, there is a dormitory problem in almost all higher educational institutions of the republic. That’s why rents keep increasing as house prices rise. A reasonable question arises here. So, is the problem being solved? Today, Jizzakh State Pedagogical University has 9,572 full-time students (1-4 courses), of which 3,755 students have a need for accommodation, and 518 of them plan to live temporarily in the homes of relatives. As a result, 3139 people are expected to be accommodated in rented apartments, and 616 people are expected to be accommodated in student dormitories. To date, 366 students have been placed in student dormitories, 319 students have been placed in rented apartments Who is the closest student today? Obviously these are tutors. In this situation, in order to increase work efficiency, we have placed all tutors. 138 students of the 1st year were placed in student dormitories and 124 students were placed in rented apartments. Jizzakh State Pedagogical University has 2 student dormitories with a total of 616 beds. Today, they are ready to receive students. In particular, based on the decision of the Cabinet of Ministers No. 376, a new system of placement in student residences of state HEIs has been introduced. According to it, in the 2024/2025 academic year, students of the 1st, 2nd, 3rd, and 4th year of the state higher educational institution should apply electronically through the billing.edu.uz website. In particular, 262 young people who were recommended for admission to the 1st year of higher education institution through the billing.edu.uz website on the basis of a state grant applied for accommodation in the student dormitory, and 138 of them received a positive response.” -says S.Saidakhmatov, head of the JDPU’s Student Accommodation Coordination Department
It is worth noting “Counseling centers” have been established in each higher education institution to help provide students with accommodation, and they are working on placing students who have applied to student dormitories and rented apartments, as well as providing relevant information.
The Jizzakh Polytechnic Institute’s Student Accommodation Coordination Department is conducting extensive work to prepare for the start of the 2024-2025 academic year, welcome students and provide accommodation in order to ensure the execution of the Decree No. PF-6208 of April “On additional measures of the President of the Republic of Uzbekistan “Supporting the entrepreneurial activity and employment of young people, their social protection and meaningful organization of free time” 2021 and the Decision of the President of the Republic of Uzbekistan No. PQ-376 of September 21, 2022. In particular, assistance centers have been established in the building of the institute, and students are being accommodated in the dormitory of the institute and rented apartments in nearby areas. In cooperation with the Department of Coordination of Student Accommodation and volunteers selected from among active students of the faculties, placement and monitoring of student residences and rented apartments is being carried out. Student residence No. 1 on the territory of Jizzakh Polytechnic Institute (owned by the state) has a capacity of 560 places, student residence No. 2 (based on state partnership) has a capacity of 300 places, student residence No. 3 (based on state partnership) It has a capacity of 400 seats and is ready for the 2024-2025 academic year. Today, the institute has 3 student residences and more than 800 ready-made rental apartments. This year, in order to create sufficient conditions for students, student residence No. 1 was reconstructed and made ready for living.” – says I.Islamov, head of JizPi Student Accommodation Coordination Department.
For information, it should be said that today the administration of both universities has planned measures to welcome students who need accommodation and to provide them with accommodation. is being conducted. The press tour to the student dormitories ended the briefing on the topic “Works carried out in the provision of accommodation for students: Problems and solutions”.
The 600-bed student dormitory on the territory of JSPU, which is being built on the basis of public-private partnership, will soon be built and put into use. This 7-storey all-inclusive student accommodation will be commissioned by October. All the information about the newly built student dormitory was presented to the participants of the press tour by the vice-rector for financial and economic affairs of the university F. Torayev.
After that, all participants were in the student dormitory located in the main building of Jizzakh Polytechnic Institute. The participants of the press tour were able to see the library and sports fields in the dormitories, as well as information about measures to welcome and provide accommodation for students who need accommodation.