Talabalarni turar joy bilan ta’minlashda amalga oshirilgan ishlar: Muammo va yechimlar
Jizzax politexnika instituti hamda Jizzax davlat pedagogika universiteti hamkorligida tashki etilgan brifingda har ikkala oliygohlar tyutorlari hamda OAV vakillari ishtirok etishdi. Brifingni Jizzax davlat pedagogika universiteti Yoshlar masalalari, ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor S.Nazarqosimov ochib berdi.  Brifingni Jizzax politexnika instituti Talabalarni turar joy bilan ta’minlash ishlarini muvofiqlashtirish bo‘limi boshlig‘i In’om Islomov  hamda Jizzax davlat pedagogika universiteti Talabalarni turar joy bilan ta’minlash bo‘limi boshlig‘i S. Saidaxmatovlar davom ettirishdi.  Ular ishtirokchilarga Talabalarni turar joy bilan ta’minlashda amalga oshirilgan ishlar,   jumladan, talabalar turar joylariga joylashtirish axborot tizimining joriy etilishi, talabalar turar joylari bilan qamrov darajasining oshishi, talabalarning oylik ijara to‘lovi bir qismini qoplab berish kabi islohotlar haqida ma’lumotlar berishdi.
“Bugungi kunda respublikadagi deyarli barcha oliy o‘quv yurtlarida yotoqxona muammosi mavjud. Shuning uchun ijara uylar bahosi oshgandan oshib boraveradi. Shu yerda o‘rinli bir savol tug‘iladi Xo‘sh, muammo hal bo‘lyaptimi? Bugungi kunda Jizzax davlat pedagogika universitetida kunduzgi ta’lim shaklida (1-4 kurslar) jami 9572  talabalar tahsil olsa shulardan 3755 nafar talabalarda turar joyga ehtiyoj mavjud bo‘lib,  ulardan 518 nafari qarindoshlarining xonadonida vaqtincha yashashni rejalashtirgan. Natijada, 3139 nafarini ijara xonadonlariga, 616 nafarini TTJ larga joylashtirish kutilmoqda. Bugungi kunga qadar 366 nafar talabalar TTJ ga, 319 nafar talabalar ijara xonadonlariga joylashtirilgan   Bugun talabaga eng yaqin kim? Shubhasiz bu tyutorlardir. Mana shu vaziyatda ish samaradorligini oshirish maqsadida biz barcha tyutorlarni  Shundan, 1-kurs 138 nafar talabalar TTJ ga, 124 nafar  talabalar ijara xonadonlariga joylashtirilgan. Jizzax davlat pedagogika universitetida jami 616 o‘ringa mo‘ljallangan 2 ta TTJ mavjud.Bugun ular talabalarni kutib olishga shay holatda turibdi.Xususan, vazirlar mahkamasining 376-sonli qaroriga asosan davlat OTM talabalar turar joylariga (TTJ) joylashtirishning yangi tizimi joriy qilingan. Unga ko‘ra, 2024/2025-o‘quv yilida davlat OTM 1,2,3,4-kurs talabalari billing.edu.uz sayti orqali elektron murojaat qilishi belgilangan. Jumladan, billing.edu.uz sayti orqali  OTM da 1-kursga qabul qilish uchun  davlat granti asosida tavsiya etilgan 262 nafar yoshlar TTJ ga joylashish uchun murojaat qilgan bo‘lib, shundan 138 nafariga ijobiy javob berilgan”,- deydi JDPU Talablarni turar joy bilan ta’minlash bo‘limi boshlig‘i S.Saidaxmatov
Ta’kidlash joizki, har bir OTMda talabalarni turar joylari bilan ta’minlashga ko‘maklashish bo‘yicha “Maslahat markazlari” tashkil etilgan bo‘lib, ular tomonidan murojaat qilgan talabalarni TTJ va ijara xonadonlariga joylashtirish hamda tegishli tushunchalar berish bo‘yicha faoliyat yuritilmoqda.
“O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Yoshlarning tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash va bandligiga ko‘maklashish, ularni ijtimoiy himoya qilish hamda bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” 2021-yil 20-apreldagi PF-6208-son Farmoni va O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 21-sentabrdagi PQ-376-son qarori ijrosini ta’minlash maqsadida Jizzax politexnika instituti Talabalarni turar joy bilan ta’minlash ishlarini muvofiqlashtirish bo‘limi tomonidan 2024-2025 o‘quv yili boshlanishiga tayyorgarlik ko‘rish, talaba-yoshlarni kutib olish va turar joy bilan ta’minlash maqsadida keng ko‘lamli ishlar olib borilmoqda. Xususan institut binosida ko‘maklashish markazlari barpo etilib, talabalarini institut yotoqxonasiga va yaqin hududlardagi ijara xonadonlariga joylashtirish ishlari olib borilmoqda. Talabalarni turar joy bilan ta’minlash ishlarini muvofiqlashtirish bo‘limi va fakultetlarning faol talabalari orasidan ixtiyoriy tanlab olingan ko‘ngillilar bilan hamkorlikda talabalar turar joylariga va ijara xonadonlariga joylashtirish va kuzatib qo‘yish ishlari yo‘lga qo‘yilmoqda. Jizzax politexnika instituti hududidagi 1-sonli talabalar turar joyi(davlat tasarrufida) quvvati 560 o‘ringa ega, 2-sonli talabalar turar joyi(davlat sherikchilik asosida) quvvati 300 o‘ringa ega, 3-sonli talabalar turar joyi(davlat sherikchilik asosida) quvvati 400 o‘ringa ega bo‘lib, 2024-2025 o‘quv yili uchun tayyor holatga keltirildi. Bugungi kunda institut hisobida 3 ta talabalar turar joyi va 800 dan ortiq tayyor holatdagi ijara xonadonlari mavjud.  Joriy yilda talabalarga yetarlicha shart-sharoitlar yaratish maqsadida 1-sonli talabalar turar joyi qaytatdan rekonstruksiya qilindi va yashash uchun tayyor holatga keltirildi.”-deydi JizPi Talabalarni turar joy bilan ta’minlash bo‘limi boshlig‘i I.IslomovMa’lumot o‘rnida aytish lozimki,bugun har ikkala oliygoh ma’muriyati tomonidan turar joyga muhtoj talabalarini kutib olish va turar joy bilan ta’minlash choralari rejalashtirilib, Talabalarni turar joy bilan ta’minlash ishlarini muvofiqlashtirish bo‘limi mas’ullari boshchiligi asosida ishlar olib borilmoqda.Talabalarni turar joy bilan ta’minlashda amalga oshirilgan ishlar: Muammo va yechimlar mavzusiga bag‘ishlangan brifingga TTJlarga press-tur yakun yasadi.
JDPU hududidagi 600 o‘rinli davlat xususiy sherikchilik asosida qurilayotgan TTJ tez kunlarda qurilib foydalanishga topshiriladi. 7 qavatdan iborat barcha sharoitlarga ega ushbu talabalar turar joyi oktyabr oyigacha foydalanishga topshiriladi. Press-tur ishtirokchilariga yangi qurilayotgan TTJ haqidagi barcha ma’lumotlar  universitet moliya va iqtisod ishlari bo‘yicha prorektor F.To‘rayev tanishtirdi.
Shundan so‘ng barcha ishtirokchilar Jizzax politexnika instituti asosiy binosida joylashgan TTJda bo‘lishdi.  Press-tur ishtirokchilari  yotoqxonalardagi kutubxona, sport maydonchalarini ko‘rish ila bir qatorda turar joyga muhtoj talabalarini kutib olish va turar joy bilan ta’minlash choralari bilan bog‘liq ma’lumotlarga ham ega bo‘lishdi.

Проведенная работа по обеспечению студентов жильем: Проблемы и решения
В брифинге, организованном совместно Джизакским политехническим институтом и Джизакским государственным педагогическим университетом, приняли участие тьюторы обоих вузов и представители СМИ. Брифинг открыл первый проректор Джизакского государственного педагогического университета по вопросам молодежи, духовно-просветительской работе С.Назаркасымов. Брифинг продолжили начальник отдела координации работы по обеспечению студентов жильем Джизакского политехнического института Ином Исламов и начальник отдела обеспечения студентов жильем Джизакского государственного педагогического университета С. Саидахматов. Они проинформаровали участников о проделанной работе по обеспечению студентов жильем, включая внедрение информационной системы размещения в студенческих общежитиях, повышение уровня охвата студенческими общежитиями, покрытие части ежемесячной арендной платы студентов.
«Сегодня практически во всех вузах республики существует проблема общежития. Поэтому цены на аренду будут расти с ростом. Здесь возникает уместный вопрос Ну что, проблема решается? На сегодняшний день в Джизакском государственном педагогическом университете в очной форме обучения (1-4 курсы) обучаются 9572 студента, из них 3755 студентов нуждаются в жилье, 518 из них планируют временно проживать в доме своих родственников. В результате ожидается, что 3139 человек будут размещены в арендные квартиры, а 616 — в общежитие. До сегодняшнего дня 366 студентов размещены в общежитие, 319 студентов — в арендованные квартиры. Кто сегодня ближе всего к студенту? Несомненно, это тьюторы. В этой ситуации в целях повышения эффективности работы мы всех студентов, в том числе 138 студентов 1-го курса, разместили в общежитие, 124 студента — в арендные квартиры. В Джизакском государственном педагогическом университете имеется 2 общежития на 616 мест. Сегодня они готовы встретить студентов. В частности, в соответствии с постановлением Кабинета Министров №376 введена новая система размещения в общежитиях государственных ВУЗов. Согласно ему, в 2024/2025 учебном году студенты 1, 2, 3 и 4 курсов государственного вуза должны подать заявку в электронном виде через сайт billing.edu.uz. В частности, 262 молодых человека, которым были рекомендованы к поступлению на 1 курс высших учебных заведений через сайт billing.edu.uz на основании государственного гранта, подали заявки на трудоустройство в ТТЖ, из них 138 получили положительный ответ». — говорит начальник отдела снабжения ДжГПУ С. Саидахматов.
Стоит отметить, что в каждом вузе созданы «Консультационные центры» для помощи студентам с размещением, они занимаются размещением студентов, подавших заявления на общежития и арендованные квартиры, и предоставляют соответствующую информацию.
«Во исполнение Указа Президента Республики Узбекистан от 20 апреля 2021 года №УП-6208 «О дополнительных мерах по поддержке предпринимательской деятельности и содействию занятости, социальной защите и содержательной организации досуга молодежи» и постановления Президента Республики Узбекистан от 21 сентября 2022 года №ПП-376 В целях подготовки к началу 2024-2025 учебного года, встречи и обеспечения жильем студентов отдела по координации работ по обеспечению жильем студентов Джизакского политехнического института проводится масштабная работа. В частности, в здании института создаются центры содействия, ведутся работы по размещению студентов в общежитии института и в арендованных квартирах в близлежащих районах. Совместно с отделом координации студенческого проживания и волонтерами, отобранными из числа активных студентов факультетов, осуществляется размещение и мониторинг студенческих общежитий и арендованных квартир. Студенческое общежитие №1 (принадлежащее государству) на территории Джизакского политехнического института рассчитано на 560 мест, студенческое общежитие №2 (на основе государственного партнерства) рассчитано на 300 мест, студенческое общежитие №3 (на основе государственного партнерства) рассчитано на 400 мест и подготовлено к 2024-2025 учебному году. На сегодняшний день институт располагает 3 студенческими общежитиями и более 800 готовыми съемными квартирами. В этом году в целях создания достаточных условий для студентов студенческое общежитие №1 было реконструировано и подготовлено к проживанию». — говорит И.Исламов, начальник управления студенческого общежития ДжПИ. Для информации следует сказать, что сегодня руководство обоих вузов планирует удовлетворить и предоставить жилье студентам, нуждающимся в жилье, по информации руководства отдела координации размещения студентов ведется работа. Проделанная работа по обеспечению студентов жильем: Брифинг на тему проблем и решений завершился пресс-туром по общежитиям.
Общежитие на 600 мест, строящееся на территории ДжГПУ на основе государственного партнерства в ближайшее время будет построено и сдано в эксплуатацию. Данное 7-этажное студенческое общежитие, работающее по системе «все включено», будет сдано в эксплуатацию к октябрю. Всю информацию о вновь построенном общежитии участникам пресс-тура представил проректор по финансово-экономической работе университета Ф.Тураев.
После этого все участники побывали в общежитии, расположенном в главном корпусе Джизакского политехнического института. Участники пресс-тура смогли увидеть библиотеку и спортивные площадки в общежитиях, а также информацию о мерах по приему и обеспечению жильем студентов, нуждающихся в жилье.