Siyosiy qatag‘on davrida nohaq jabr ko‘rgan, mash’um davr qurboni bo‘lgan yurtdoshlarimiz avlodlari bilan uchrashuv tashkil etildi.
1937-1953-yillarda mustabid tuzum tomonidan 100 mingdan ziyod xalqimiz vakillari qatag‘on siyosatining qurboni bo‘lgan, 13 ming nafari otib tashlangan, minglab kishilar nohaq quloq qilingan, surgunlarga jo‘natilgan. Yurt ravnaqi, Vatan ozodligi yo‘lida jonini fido etib, siyosiy qatag‘on qurbonlari bo‘lgan ota-bobolarimizning hayoti va faoliyatini o‘rganish bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda. Davlatimiz rahbari tomonidan joriy yilning 20-iyul kunida «Siyosiy qatag‘on qurboni bo‘lgan yurtdoshlarimiz hayoti va faoliyatini o‘rganish, targ‘ib etish hamda ularning xotirasini abadiylashtirish borasidagi ishlarni kengaytirish to‘g‘risida» qarori qabul qilindi.
Ushbu qarorga muvofiq universitet tuzilmasidagi «Qatag‘on qurbonlari xotirasi muzeyi» hamda Viloyat teleradiokompaniyasi xodimlari bilan birgalikda siyosiy qatag‘on davrida nohaq jabr ko‘rgan mash’um davr qurboni bo‘lgan Orifjon Olimjonov, Abdusattor Shukurov, Bayzo Mirazimov, Urdushbek Salimov, Porsoxon Oppoqxonov avlodlari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.

Была организована встреча с потомками наших соотечественников, несправедливо пострадавших в период политических репрессий и ставших жертвами позорной эпохи
В 1937-1953 годах жертвами репрессивной политики авторитарного режима стали более 100 тысяч представителей нашего народа, 13 тысяч человек были расстреляны, тысячи людей были несправедливо раскулачены и отправлены в ссылки.
Ведётся обширная работа по изучению жизни и деятельности наших предков, отдавших свою жизнь за развитие страны и свободу Родины и ставших жертвами политических репрессий. 20 июля текущего года глава нашего государства принял постановление «О расширении работы по изучению, пропаганде и увековечению памяти наших соотечественников, ставших жертвами политических репрессий».
В соответствии с этим Постановлением совместно с коллективом «Мемориального музея жертв репрессий» в структуре университета и сотрудниками Областной телерадиокомпании состоялась встреча с потомками Орифжана Олимджанова, Абдусаттора Шукурова, Байзо Миразимова, Урдушбека Салимова, Порсохана Оппохонова, ставших жертвами позорного периода, несправедливо пострадавших в период политических репрессий.