“Ingliz tilini o‘rganishda innovatsiyalar va o‘qitish amaliyoti” mavzusida xalqaro ilmiy amaliy konferensiya tashkil etildi.
Jizzax davlat pedagogika institutida shu yil 15 mart kuni xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya tashkil etildi deb xabar qiladi JDPI matbuot xizmati.
Prezidentimizning 2012 yil 10 dekabrda qabul qilingan 1875–sonli “Chet tillarni o‘rganish tizimini yanada takomillashtirishning chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Qarorining ijrosini ta’minlash maqsadida o‘tkazilayotgan mazkur konferensiya
xorijiy tillarning o‘rni va roli, yetuk mutaxassislarni tayyorlashda chet tillarning dolzarbligini tobora oshibborayotganligining isboti ekanligi, institutda xalqaro hamkorlik natijasida talablar yaxshi ko‘rsatkichlarga  erishayotganligini institut rektori A.Xolbekov alohida ta’kidlab o‘tdi. Ayniqsa, Amerika Qo‘shma Shtatlaridan kelib bir yil davomida ingliz tilidan dars berayotgan o‘qituvchi Vivianna Marsel xonimning faoliyati  e’tiborga sazovordir. Ushbu konferensiya chet tillarni o‘rganishda institut talabalarida yangicha nigoh va ko‘nikmalarni yuksaltirishiga ishonch bildirildi.
Tadbirda AQSh elchixonasi vakillaridan Korsten Michener, Linda Chu xonimlar so‘zga chiqishib, bugungi kunda O‘zbekistonda ta’lim tarbiya sohasida  amalga oshirilayotgan islohotlar va erishilayotgan yutuqlar to‘g‘risida ta’kidlab, konferensiya ishiga yuqori baho berdilar.
“Har bir o‘qituvchi, jumladan, maktab, kollej, litsey va oliy ta’lim muassasasi o‘qituvchilarining kasbiy mahoratlarini oshirishda innovatsion pedagogik texnologiyalarning o‘rni muhimligi sir emas. Har bir chet tili o‘qituvchisi dars jarayonida yangi innovatsion texnologiyalardan foydalana olishi, o‘z ustida muntazam ishlab, kasbiy mahoratlarini oshirib borishi va albatta XXI asrga mos dars jarayoninini tashkillashtirishi lozim. Bu konferensiyaning asosiy maqsadi shu aslida”, deb ta’kidlaydi ingliz tili amaliy kursi kafedrasi o‘qituvchisi, konferensiya tashkilotchilaridan biri Anora Jabborova.
3 bosqich talabasi Bahodirov Rahim: “Ushbu konferensiyada tashkil etilgan barcha taqdimotlarda ishtirok etdim va o‘zim uchun kerakli bo‘lgan barcha ma’lumotlarga ega bo‘ldim. Taqdimotlarning asosiy maqsadi chet tillarni o‘rganish darajasini rivojlantirishdan iborat bo‘lib, men o‘quv jarayoni uchun ahamiyatga ega bo‘lgan ama’lumotlarga ega bo‘ldim”.
Halqaro konferensiya yuzasidan AQSh elchixonasi vakili Korsten Michener xonim respublika va mahalliy teleradiokanallarga intervyu berib, shunday deydi: – “Mazkur konferensiya yuksak darjada tashkil etilgan. Bundan keyin ham AQSh elchixonasi va Jizzax davlat pedagogika instituti o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytiramiz. Institut rahbariyatiga va barcha tashkilotchilarga o‘z minnatdorchiligimni bildiraman. Chet tili o‘qituvchilarining kasbiy va ilmiy salohiyatini oshirishda bunday konferensiyalarning o‘rni va roli juda katta va biz doim bu yo‘lda sizlarni qo‘llab quvvatlaymiz”.
Halqaro ilmiy–amaliy konferensiya o‘z ishini sho‘balar yo‘nalishida davom ettirib, unda chet tillarni o‘rganishda innovatsion pedagogik texnologiyalarning o‘rni, chet tillarni o‘rganishning psixologik aspektlari, globallashuv davrida til tasviri muammolari va chet tillarni o‘qitishda madaniyatlararo muloqotning ahamiyati to‘g‘risida taqdimotlar bo‘lib o‘tdi.
Tadbir so‘ngida AQSh elchixonasi tomonidan ishtirokchilarga sertifikatlar va zarur adabiyotlar taqdim qilindi.

Организована международная научно-практическая конференция н тему: «Инновaци и учебная практика в изучении английского языка»
Пресс-служба ДжГПИ сообщает о том, что кафедра практического курса английского языка факультета иностранных языков ДжГПИ организовала эту международную научно-практическую конференцию.
Ректор института выступил с вступительным словом. В своём выступлении он особо отметил место и роль иностранных языков в современном мире, повышение требований к изучению иностранных языков растёт из года в год, также повышается актуальность изучения иностранных языков в подготовке высококвалифицированных специалистов. «В результате неустанного труда  в подготовке специалистов преподавателями кафедры достигаются высокие результаты. Особо хочется отметить трудовую деятельность госпожи Вивианы Марсель, приехавшей из США. Я выражаю уверенность в том, что данная конференция сформирует у учащихся новые взгляды, новое мышление на обучение иностранным языкам», — ректор ДжГПИ д.с.н., проф. Холбеков А.Ж.
На конференции выступили представители посольства США в Узбекистане Корстен Миченер, Линда Чи, которые отметили достижения республики в системе образования и высоко оценили работу настоящей конференции.
Преподаватель кафедры практического курса английского языка, одна из организаторов конференции в своей речи отметила, что для каждого учителя школы, колледжа, лицея, вуза высока роль инновatsiонных педагогических технологий для повышения своего профессионального мастерства. Каждый учитель иностранного языка в процессе занятий должен использовать новые педагогические технологии, постоянно работать над собой, повышать свою квалификatsiю, обязательно должен создать такие условия, которые соответствовали бы требованиям времени. Основная конференция в этом и состоит. Данная конференция организована на основе постановления №1875 от 10.12. 2012 года «О мерах по усовершенствованию системы обучения иностранным языкам».
Участник конференции, студент 3 курса Убайдуллаев Даврон говорил: «Я принял на всех этапах данной конференции и приобрёл необходимые сведения и опыт. Целью презентatsiи было качественное улучшение обучения английскому языку, что позволило мне приобрести очень ценные научные сведения».
Участница конференции, представитель посольства США госпожа Корстен Миченер в своём интервью республиканскому и местному телевидению говорила: «Данная конференция проведена на высоком уровне. Мы  и в дальнейшем будем совершенствовать отношения между посольством США и ДжГПИ. Я выражаю свою благодарность руководству института и всем организаторам конференции. Высока роль конференции в  повышении  профессионального и научного потенциала преподавателей иностранных языков. Мы будем постоянно вас поддерживать в этом направлении».
Международная научно-практическая конференция продолжила свою работу по секциям, где рассматривались вопросы о месте и назначении инновatsiонных педагогических технологий, психологические аспекты изучения иностранных языков, языковые проблемы в период глобализatsiи и культурологические взаимоотношения в период изучения иностранных языков.