“Ingliz tilini o‘rganishda innovatsiyalar va o‘qitish amaliyoti” mavzusida xalqaro ilmiy amaliy konferensiya tashkil etildi.
Jizzax davlat pedagogika institutida shu yil 15 mart kuni xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya tashkil etildi deb xabar qiladi JDPI matbuot xizmati.
Prezidentimizning 2012 yil 10 dekabrda qabul qilingan 1875–sonli “Chet tillarni o‘rganish tizimini yanada takomillashtirishning chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Qarorining ijrosini ta’minlash maqsadida o‘tkazilayotgan mazkur konferensiya
xorijiy tillarning o‘rni va roli, yetuk mutaxassislarni tayyorlashda chet tillarning dolzarbligini tobora oshibborayotganligining isboti ekanligi, institutda xalqaro hamkorlik natijasida talablar yaxshi ko‘rsatkichlarga  erishayotganligini institut rektori A.Xolbekov alohida ta’kidlab o‘tdi. Ayniqsa, Amerika Qo‘shma Shtatlaridan kelib bir yil davomida ingliz tilidan dars berayotgan o‘qituvchi Vivianna Marsel xonimning faoliyati  e’tiborga sazovordir. Ushbu konferensiya chet tillarni o‘rganishda institut talabalarida yangicha nigoh va ko‘nikmalarni yuksaltirishiga ishonch bildirildi.
Tadbirda AQSh elchixonasi vakillaridan Korsten Michener, Linda Chu xonimlar so‘zga chiqishib, bugungi kunda O‘zbekistonda ta’lim tarbiya sohasida  amalga oshirilayotgan islohotlar va erishilayotgan yutuqlar to‘g‘risida ta’kidlab, konferensiya ishiga yuqori baho berdilar.
“Har bir o‘qituvchi, jumladan, maktab, kollej, litsey va oliy ta’lim muassasasi o‘qituvchilarining kasbiy mahoratlarini oshirishda innovatsion pedagogik texnologiyalarning o‘rni muhimligi sir emas. Har bir chet tili o‘qituvchisi dars jarayonida yangi innovatsion texnologiyalardan foydalana olishi, o‘z ustida muntazam ishlab, kasbiy mahoratlarini oshirib borishi va albatta XXI asrga mos dars jarayoninini tashkillashtirishi lozim. Bu konferensiyaning asosiy maqsadi shu aslida”, deb ta’kidlaydi ingliz tili amaliy kursi kafedrasi o‘qituvchisi, konferensiya tashkilotchilaridan biri Anora Jabborova.
3 bosqich talabasi Bahodirov Rahim: “Ushbu konferensiyada tashkil etilgan barcha taqdimotlarda ishtirok etdim va o‘zim uchun kerakli bo‘lgan barcha ma’lumotlarga ega bo‘ldim. Taqdimotlarning asosiy maqsadi chet tillarni o‘rganish darajasini rivojlantirishdan iborat bo‘lib, men o‘quv jarayoni uchun ahamiyatga ega bo‘lgan ama’lumotlarga ega bo‘ldim”.
Halqaro konferensiya yuzasidan AQSh elchixonasi vakili Korsten Michener xonim respublika va mahalliy teleradiokanallarga intervyu berib, shunday deydi: – “Mazkur konferensiya yuksak darjada tashkil etilgan. Bundan keyin ham AQSh elchixonasi va Jizzax davlat pedagogika instituti o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytiramiz. Institut rahbariyatiga va barcha tashkilotchilarga o‘z minnatdorchiligimni bildiraman. Chet tili o‘qituvchilarining kasbiy va ilmiy salohiyatini oshirishda bunday konferensiyalarning o‘rni va roli juda katta va biz doim bu yo‘lda sizlarni qo‘llab quvvatlaymiz”.
Halqaro ilmiy–amaliy konferensiya o‘z ishini sho‘balar yo‘nalishida davom ettirib, unda chet tillarni o‘rganishda innovatsion pedagogik texnologiyalarning o‘rni, chet tillarni o‘rganishning psixologik aspektlari, globallashuv davrida til tasviri muammolari va chet tillarni o‘qitishda madaniyatlararo muloqotning ahamiyati to‘g‘risida taqdimotlar bo‘lib o‘tdi.
Tadbir so‘ngida AQSh elchixonasi tomonidan ishtirokchilarga sertifikatlar va zarur adabiyotlar taqdim qilindi.

An International Scientific-Practical Conference on “Innovations and Teaching Practices in English Language Learning” was organized.
The International scientific-practical Conference has been organized by the Department of Practical Course of English Language at the Jizzakh State Pedagogical Institute named after Kadiriy, the Press Service of JDPI.
International scientifically – practical Conference is held by the Rector of the Institute A. Kholbekov noted that, first of all, the role and place of foreign languages, year by year foreign language demand and the growing importance of foreign languages ​​in the preparation of advanced specialists, as well as the requirements of the faculty of the Department, which is a good indicator. Particularly, the activities of Ms. Vivianna Marcel, English Language Fellow from the United States, are worth mentioning. This is an International Conference, I am confident that in studying Foreign Languages ​​we will raise our students a new look, new thinking and attitudes to a higher level. “- Rector of Jizzakh State Pedagogical Institute, Doctor of Sociology, Professor A. Xolbekov.
Kirsten Michener, Linda Chu, Representatives of US Embassy in Tashkent, spoke at the event, emphasizing the ongoing reforms and achievements in education in Uzbekistan and praising the work of the Conference.
“The Role of Innovative Pedagogical Technologies in increasing the professional skills of every teacher, including school, college and lyceum teachers, is crucial. Each foreign language teacher should be able to use new innovative technologies in the course, to work on a regular basis, to increase his / her professional skills and, indeed, organize a 21st century learning process. This is the essence of the Сonference. Moreover, Anora Jabborova, one of the organizers of the conference, is the teacher of the Department of English Practical Course, who believes that this Conference can be regarded as the implementation of the Presidential Decree “On measures to further improvement of the foreign Language Learning System” adopted on 10 December 2012.
I am Bakhodirov Rakhim, a student of this Faculty. I participated in all the presentations of this Conference and got all the information I needed for myself. The main purpose of the Presentation was to improve the level of foreign language learning, and I gained a great deal of academic knowledge about the learning process.
Kirsten Michener, the US Embassy Representative for the International Conference, interviewed by republican and local TV and radio channels, said: “This Conference was organized at a high level. We will further expand cooperation between the US Embassy and the Jizzakh State Pedagogical Institute. I express my gratitude to the leadership of the Institute and all the organizers. The role and place of such conferences in the professional and scientific capacity building of foreign language teachers is great and we will support you all the time. “
The international scientific and practical conference has continued its work in the following areas: presentation on the role of innovative pedagogical technologies in studying foreign languages, psychological aspects of studying foreign languages, problems of language learning in the era of globalization and the importance of intercultural dialogue in teaching foreign languages.