JDPUda “E-saylov” axborot tizimida ishlash tartibiga doir o‘quv-amaliyot mashg‘ulotlari tashkil etildi.
“O‘zbekiston – 2030” strategiyasini “Yoshlar va biznesni qo‘llab-quvvatlash yili”da amalga oshirishga oid davlat dasturining tegishli bandi ijrosini ta’minlash maqsadida Raqamli texnologiyalar vazirligi tomonidan Markaziy saylov komissiyasi bilan hamkorlikda “E-saylov” axborot tizimi ishlab chiqilib, test rejimida ishga tushirildi.
Mazkur axborot tizimi saylovlarni samarali tashkil qilishda raqamli texnologiyalardan foydalanish orqali saylov jarayoni ishtirokchilari tomonidan saylov komissiyalariga hujjatlarni taqdim etish, saylov komissiyalarining qarorlarini qabul qilish, shuningdek saylovlarni tashkil etish va o‘tkazish bilan bog‘liq boshqa harakatlarni elektron shaklda amalga oshirish imkoniyatlarini yanada kengaytirishga xizmat qiladi.
Foydalanuvchilarining “E-saylov” axborot tizimida samarali foydalanishi bo‘yicha nazariy bilimlarini shakllantirish va tizimda ishlash tartibi bo‘yicha amaliy ko‘nikmalarini mustahkamlash maqsadida, Jizzax viloyati saylov komissiyasi hamda «Uztelekom» Jizzax filiali hamkorligida Jizzax davlat pedagogika universitetida o‘quv-amaliy mashg‘ulotlar o‘tkazildi.
Ushbu o‘quv-amaliy mashg‘ulotlarida viloyat saylov komissiyasi, raisining o‘rinbosarlari va kotiblari qatnashdi.
Tinglovchilar tizim foydalanuvchisi sifatida Saylov kodeksida belgilangan tartibda o‘zlari bevosita amalga oshirishi lozim bo‘lgan harakatlarni, jumladan axborot tizimida murojaat, so‘rovnomani yaratish, yuborish, ko‘rib chiqish, qaror qabul qilish kabi harakatlarni bevosita bajarish orqali amaliy ko‘nikmalarini mustahkamlashga erishdilar.

Educational and practical trainings on the working procedure of “E-election” information system were organized in JSPU.
The “E-election” information system was developed by the Ministry of Digital Technologies in cooperation with the Central Election Commission and launched in test mode in order to ensure the implementation of the relevant clause of the state program on the implementation of the “Uzbekistan – 2030” strategy in the “Year of supporting youth and business”.
This information system, through the use of digital technologies in the effective organization of elections, serves to further expand the opportunities for the participants of the election process to submit documents to election commissions, make decisions of election commissions, as well as perform other actions related to the organization and conduct of elections in electronic form.
Educational and practical training was held at Jizzakh State Pedagogical University in cooperation with the election commission of Jizzakh region and “Uztelekom” Jizzakh branch in order to form the theoretical knowledge of users on the effective use of the “E-election” information system and to strengthen their practical skills on the procedure of working in the system.
Deputy chairpersons and secretaries of the regional election commission took part in these training sessions.
As a user of the system, the trainees will strengthen their practical skills by directly performing the actions that they should perform directly in the order specified in the Election Code, including actions such as applying, creating, sending, reviewing, and making decisions in the information system.