JDPUda “E-saylov” axborot tizimida ishlash tartibiga doir o‘quv-amaliyot mashg‘ulotlari tashkil etildi.
“O‘zbekiston – 2030” strategiyasini “Yoshlar va biznesni qo‘llab-quvvatlash yili”da amalga oshirishga oid davlat dasturining tegishli bandi ijrosini ta’minlash maqsadida Raqamli texnologiyalar vazirligi tomonidan Markaziy saylov komissiyasi bilan hamkorlikda “E-saylov” axborot tizimi ishlab chiqilib, test rejimida ishga tushirildi.
Mazkur axborot tizimi saylovlarni samarali tashkil qilishda raqamli texnologiyalardan foydalanish orqali saylov jarayoni ishtirokchilari tomonidan saylov komissiyalariga hujjatlarni taqdim etish, saylov komissiyalarining qarorlarini qabul qilish, shuningdek saylovlarni tashkil etish va o‘tkazish bilan bog‘liq boshqa harakatlarni elektron shaklda amalga oshirish imkoniyatlarini yanada kengaytirishga xizmat qiladi.
Foydalanuvchilarining “E-saylov” axborot tizimida samarali foydalanishi bo‘yicha nazariy bilimlarini shakllantirish va tizimda ishlash tartibi bo‘yicha amaliy ko‘nikmalarini mustahkamlash maqsadida, Jizzax viloyati saylov komissiyasi hamda «Uztelekom» Jizzax filiali hamkorligida Jizzax davlat pedagogika universitetida o‘quv-amaliy mashg‘ulotlar o‘tkazildi.
Ushbu o‘quv-amaliy mashg‘ulotlarida viloyat saylov komissiyasi, raisining o‘rinbosarlari va kotiblari qatnashdi.
Tinglovchilar tizim foydalanuvchisi sifatida Saylov kodeksida belgilangan tartibda o‘zlari bevosita amalga oshirishi lozim bo‘lgan harakatlarni, jumladan axborot tizimida murojaat, so‘rovnomani yaratish, yuborish, ko‘rib chiqish, qaror qabul qilish kabi harakatlarni bevosita bajarish orqali amaliy ko‘nikmalarini mustahkamlashga erishdilar.

В ДжГПУ были организованы образовательные и практические занятия по порядку работы в информационной системе «E-saylov»
В целях обеспечения реализации соответствующего пункта Государственной программы по реализации стратегии «Узбекистан – 2030» в «Год поддержки молодежи и бизнеса» Министерство цифровых технологий во взаимодействии с Центральной избирательной комиссией разработана и запущена в тестовом режиме информационная система «E-saylov».
Данная информационная система за счет использования цифровых технологий при эффективной организации выборов служит дальнейшему расширению возможностей участников избирательного процесса по подаче документов в избирательные комиссии, принятию решений избирательных комиссий, а также совершению иных действий, связанных с на организацию и проведение выборов в электронной форме.
В целях формирования теоретических знаний пользователей по эффективному использованию информационной системы «E-saylov» и закрепления практических навыков по порядку работы в системе при сотрудничестве с избирательной комиссией Джизакской области и Джизакским филиалом «Узтелеком» в Джизакском государственном педагогическом университете были проведены учебно-практические занятия.
На данных учебно-практических занятиях приняли участие заместители председателя и секретари областной избирательной комиссии.
Слушатели, как пользователи системы, смогли закрепить свои практические навыки посредством действий, включая создание, отправку, рассмотрение и принятие решений непосредственно в информационной системе, которые они должны непосредственно выполнять в соответствии с порядком, установленным Избирательным кодексом.