1-iyuldan 1-avgustga qadar “Yong‘in xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha” «Dolzarb 30 kun” oyligi etib belgilandi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi , O‘zbekiston Respublikasi  Favqulodda  vaziyatlar  vazirligining  2024 – yil 25 – iyundagi  1/4/26-2040-sonli xatini ijrosini ta’minlash maqsadida, Favqulodda vaziyatlarni oldini olish va ularni bartaraf etish bo‘yicha  hukumat komissiyasining tegishli bayoniga muvofiq joriy yil Jizzax davlat pedagogika universitetida  1 iyuldan 1 avgustga qadar   “Yong‘in xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha” Dolzarb 30 kun”” tadbiri o‘tkaziladi.        2024 yil 2 iyul  kuni Jizzax davlat pedagogika universiteti professor- o‘qituvchilari  va xodimlari va Jizzax viloyati Favqulodda vaziyatlar boshqarmasi xodimlari bilan birgalikda o‘tkazilgan tadbirda “Yong‘in xavfsizligini ta’minlash” “Yong‘inlar” “Gaz va havo  aralashmasining chaqnashi “ kabi noxush holatlarni oldini olish , sodir bo‘lganda bajarilishi lozim bo‘lgan  zaruriy chora –tadbirlar xususida davra suhbati o‘tkazildi.
Jizzax davlat pedagogika universiteti , Fuqaro va mehnat muhofazasi bo‘limi boshlig‘i  U.Yo‘ldoshov  1 iyuldan 1 avgustga qadar   “Yong‘in xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha” Dolzarb 30 kun””  oyligi doirasida amalga oshiriladigan tadbirlarning  barchasi Favqulodda holatlarning  oldini olishga , universitet  professor – o‘qituvchi va xodimlarining tinch –osoyishta mehnat qilishlarini ta’minlashga , ularning Yong‘in xavfsizligi bo‘yicha bilim va ko‘nikmalarini  yana-da boyitishga xizmat qilish bilan ahamiyatlidir , “Yong‘in xavfsizligini ta’minlash” oyligi munosabati bilan  o‘tkazilgan profilaktik tadbir aynan Yong‘in kelib chiqishining oldini olish , Favqulodda holatlarni bartaraf etishga , binolarni Yong‘in xavfidan ta’minlashni tashkil etish ,  jamoa a’zolariga Yong‘inga qarshi kurash choralari tushuntirib otildi.

С 1 июля по 1 августа в рамках «Долзарб 30 дней» был объявлен месяцем «По обеспечению пожарной безопасности»
В целях обеспечения реализации письма №1/4/26-2040, Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан, Министерства чрезвычайных ситуаций Республики Узбекистан от 25 июня 2024 года Согласно заявлению правительственной комиссии по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций c 1 июля по 1 августа текущего года в Джизакском государственном педагогическом университете будет проведено мероприятие «Долзарб 30 дней по обеспечению пожарной безопасности». 2 июля 2024 года на мероприятии, проведенном совместно с профессорско-преподавательским составом и сотрудниками Джизакского государственного педагогического университета и сотрудниками Управления по чрезвычайным ситуациям Джизакской области состоялась беседа по вопросам предотвращения неприятных ситуаций, таких как «Пожарная безопасность», «Пожары», «Вспышение газовоздушной смеси», и необходимых мер, которые необходимо принять при их возникновении.
Заведующий отдела «Гражданская охрана и охрана труда» Джизакского государственного педагогического университета У.Юлдашов отметил, что с 1 июля по 1 августа все мероприятия, проводимые в рамках месяца «Долзарб 30 дней» «По обеспечению пожарной безопасности», направлены на предотвращение чрезвычайных ситуаций, обеспечение мирной работы преподавателей и сотрудников вузов, что важно для дальнейшего обогащения их знания и навыки по пожарной безопасности, профилактическим мероприятием, проводимым в связи с месяцем «Пожарная безопасность», является предотвращение возникновения пожара, ликвидация чрезвычайных ситуаций, организация противопожарной защиты зданий, противопожарные мероприятия для членов коллектива.