Mazkur postda murojaatchilar “Jizzax davlat pedagogika universiteti sirtqi bo‘lim 2-oliy taʼlim 4-kurs talabalari nomidan 2021-2022 o‘quv yilida JDPU sirtqi bo‘lim 2-oliy taʼlimga suhbat asosida o‘qishga qabul qilingani, suhbat jarayonida JDPU rektori ishtirok etib barchaga o‘qish muddati 3 yilligini taʼkidlagani, ammo 2022 yil may oyida  Vazirlar Mahkamasi chiqargan  qarorga ko‘ra yana yana 1 yil qo‘shimcha o‘qish kerak ekanligi, JDPU sirtqi bo‘limi xodimlari kontrakt edu.uz  dan shartnomani yuklab olishni juda tezlatib yuborgani, 4-kurs talabalarini yakuniy imtihonlardan ataylab yiqitishayotganini” bayon qilishgan.
«Taʼlim to‘g‘risida»gi O‘zbekiston Respublikasining Qonuni, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021 yil 24 sentyabridagi 606-son  qarori bilan tasdiqlangan “O‘zbekiston Respublikasi oliy taʼlim muassasalarida ikkinchi va undan keyingi oliy taʼlimni olish tartibi to‘g‘risida”gi Nizomning 3-bob “Ikkinchi va undan keyingi oliy taʼlimda o‘quv jarayonini tashkil etish” 14-bandida Ikkinchi va undan keyingi oliy taʼlimda o‘qish o‘quv rejalaridagi fanlar farqidan qatʼiy nazar, 2-kursdan boshlanishi belgilab berilgan.
Ushbu  hujjatlarda ikkinchi va undan keyingi oliy taʼlimda o‘qish davomiyligi tegishli bakalavriat taʼlim yo‘nalishlari uchun belgilangan muddatdan bir yilga kam etib belgilanadi deb ko‘rsatib o‘tilgan.
Amalda davlat taʼlim standartlariga asosan sirtqi taʼlim shaklida o‘qish muddati 5 yil, Kunduzgi taʼlim yo‘nalishlarida 4 yil (Maktabgacha taʼlim, musiqa taʼlimi, jismoniy madaniyat, tasviriy sanʼat va muhandislik grafikasi, texnologik taʼlim yo‘nalishlarida 3 yil) etib belgilangan.
Shundan kelib chiqqan holda sirtqi taʼlim yo‘nalishlarida ikkinchi mutaxassislik o‘qish muddati 4 yil, kunduzgi taʼlimda ikkinchi mutaxassislik o‘qish muddati 3 yil.
2021-2022 o‘quv yili ikkinchi mutaxassislikka o‘qishga qabul qilingan talabalarga texnik xatolik sabab kunduzgi taʼlim ikkinchi mutaxassislik shartnomasi berilgan.
Mazkur texnik xatolik oliy taʼlim muassasalari kontrakt shartnomasi kontrakt.edu.uz tizimiga o‘tkazilgandan so‘ng bartaraf etilgan.
2021-2022-o‘quv yili ikkinchi mutaxassislik sirtqi taʼlim yo‘nalishiga o‘qishga qabul qilingan taʼlim yo‘nalishlari o‘quv rejalari 4 yilga mo‘ljallangan holda ishlab chiqilgan hamda tasdiqlangan.
2021-2022-o‘quv yili ikkinchi mutaxassislik sirtqi taʼlim yo‘nalishlariga qabul qilingan talabalar 4 yil o‘qishi kerakligi rasmiy ogohlantirilgan hamda kontrakt.edu.uz tizimi orqali shakllantirilgan yangi shartnomada ham 4 yillikka mo‘ljallangan.

ОФИЦИАЛЬНОЕ ОТНОШЕНИЕ
руководства Джизакского государственного педагогического университета по поводу обращения опубликованного под заголовком «Когда закончится несправедливость по отношению к студентам?» на Telegram-канале https://t.me/eltuz2022 26 июня этого года.
В данном посте заявители изложили, «что от имени студентов 4 курса 2 высшего образования заочного отделения Джизакского государственного педагогического университета, в 2021-2022 учебном году ДжГПУ заочное отделение 2 высшего образования были приняты на обучение на основании собеседования, что в беседе принял участие ректор ДжГПУ и подчеркнул всем, что срок обучения составляет 3 года, но согласно постановлению Кабинета Министров в мае 2022 года необходимо учиться еще 1 год, сотрудники заочного отделения ДжГПУ сделали очень быстрой загрузку договора с kontakt.edu.uz, что cтудентов 4-го курса намеренно заваливали на выпускных экзаменах».
Законом Республики Узбекистан «Об образовании», глава 3, пункт 14 Положения «О порядке получения второго и последующего высшего образования в высших учебных заведениях Республики Узбекистан» «Организация образовательного процесса во втором и дополнительном высшем образовании» утвержденного постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №606 от 24 сентября 2021 года предусмотрено, что обучение в средней и последующей высшей школе начинается со 2-го курса независимо от разницы предметов в учебных программах.
В данных документах, указано, что продолжительность обучения во втором и последующих высших учебных заведениях определяется на один год меньше срока, установленного для соответствующих курсов бакалавриата.
На практике согласно государственным образовательным стандартам срок обучения по форме заочного обучения — 5 лет, по направлениям очного обучения — 4 года (3 года по направлениям дошкольного образования, музыкального образования, физической культуры, изобразительного искусства и инженерной графики, технологического образования).
Исходя из этого, срок обучения по второй специальности на заочной форме обучения составляет 4 года, а срок обучения по второй специальности на очной форме обучения – 3 года.
Из-за технической ошибки студентам, зачисленным на вторую специальность в 2021-2022 учебном году, были оформлены очные контракты по второму направлению.
Данная техническая ошибка была устранена после того, как договор подряда высших учебных заведений был перенесен в систему kontrakt.edu.uz.
В 2021-2022 учебном году разработаны и утверждены учебные планы курсов, принятых к обучению на заочной форме обучения второй специальности, на 4 года.
В 2021-2022 учебном году студенты, поступающие на заочную форму обучения по второй специальности, официально предупреждаются о том, что они должны учиться в течение 4 лет, а новый контракт, формируемый через систему kontrakt.edu.uz, также рассчитан на 4 года. .