JDPUda  “Biologik xilma-xillikni saqlash va biologiyaning zamonaviy muommolari” mavzusidagi Respublika ilmiy-amaliy anjumani bo‘lib o‘tdi.
Biologik xilma-xillik – barchamiz uchun xavotir o‘yg‘otuvchi mavzudir, va barchamiz yo‘qolish xavfi ostdagi turlar va ularning yashash muhitini himoya qilishda faol ishtirok etishimiz zarurdir. Anjumanda ana shu dolzarb masalaga e’tibor qaratildi. Respublikamizning turli viloyatlaridan ishtirok etgan yetuk olimlar ana shu mavzu atrofida bahs munozara yuritishdi.
Anjumanni o‘tkazishdan maqsad – Markaziy Osiyo biolxilma-xilligiga oid zamonaviy tadqiqotlar, muhofaza qilishning dolzarb muammolari, yechimlari bo‘yicha takliflar, ulardan barqaror foydalanish, agrobioxilma-xillikka oid muammolar va ularning yechimi hamda atrof-muhit va bioxilma-xillik muhofazasida ekologik madaniyatning ahamiyatiga oid masalalarni muhokama etish hamda tegishli tavsiyalar ishlab chiqishdir.

A Republican scientific-practical conference on “Conservation of biological diversity and modern problems of biology” was held at JSPU.
Biodiversity is a topic of concern to all of us, and we all need to take an active role in protecting endangered species and their habitats. At the conference, attention was paid to this urgent issue. Experienced scientists from different regions of our republic participated in a debate on this topic.
The purpose of the conference is to develop proposals for modern research on biodiversity of Central Asia, current problems of protection, solutions, and their sustainable use, to discuss issues related to agro-biodiversity problems and their solutions and the importance of ecological culture in the protection of the environment and biodiversity, and to develop relevant recommendations.