А.Qodiriy nomidagi  Jizzax davlat pedagogika universiteti Magistratura bo‘limi Vazirlar Mahkamasining 2015 yil 2 mart 36-son qarori bilan tasdiqlangan “Magistratura to‘g‘risda”gi nizom talalblari asosida faoliyat yuritadi. 2023-2024 o‘quv yilida Magistratura bo‘limida 232 nafar talaba tahsil olgan. Magistratura bo‘limi talabalariga 20 nafar fan doktorlari, professorlar, 60 nafardan ortiq fan nomzodlari, dotsentlar mashg‘ulot o‘tish bilan birgalikda magistrlik dissertatsiyalariga  ham ilmiy rahbarlik qilishadi.
Ta’kidlash joizki, o‘quv yili davomida  darslarning sifatsiz o‘tilayotganligi bo‘yicha na magitsratura bo‘limiga na rahbariyatga bu mazmundagi ariza va shikoyatlar kelib tushmagan. Murojaat qilingan taqdirda ariza va shikoyatlar o‘rganilib fan o‘qituvchilarini Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2017 yil 941-sonli buyrug‘ida belgilangan tartibda o‘zgartirish imkoniyati mavjud.
Mazkur arizada shikoyatchilar ta`magir o‘qituvchilar darslarga qatnashmayotgan talabalarga  Hemis platformasi orqali baholarni qo‘yib berishayotgani, xususan ingliz tili o‘qituvchisi A.Muhammedov ana shulardan biri ekanligini bayon etishgan. Ayni paytda rahbariyat tomonidan mazkur holatni o‘rganish choralari ko‘rilmoqda. O‘rganish natijasida aniqlangan haqiqiy holat ijtimoiy tarmoqlarda e’lon qilinadi.
Hemis platformasiga baholarni joylashtirish ma’lum  muddat asosida cheklangan  darslarda qatnashmaslik va jarayonlarini keyin to‘g‘irlash imkoniyati fan o‘qituvchisida mavjud emas. Hemis platformasida darslarda faol bo‘lgan, doimiy ishtirok etgan talabalar kundalik baholarini olishadi va bu jarayon Registrator ofisi hamda Ta’lim sifatini nazorat qilish bo‘limi xodimlari tomonidan to‘liq nazorat ostiga olingan. Bundan ko‘rinib turibdiki, o‘z ustida ishlamagan, darslarga loqaydlik bilan yondoshgan pedagog-xodimlar aniqlangan holatda  tegishli tartibda choralar ko‘riladi. Shu o‘rinda talabalarga bunday vaziyatlarda @jdpiantikorrbot  telegram  kanaliga murojaat yo‘llashlarini, Korrupsiyaga qarshi kurashish «Komplaens nazorat» tizimini boshqarish bo‘limiga yoki tegishli tartibda huquqni muhofaza qilish idoralariga murojaat qilishlari mumkinligini eslatib o‘tamiz.
Magistrlarning dissertatsiya mavzulari jdpu.uz rasmiy saytiga (https://jdpu.uz/talabalar-uchun-bitiruv-malakaviy-ish-mavzulari-bakalavriat/) joylashtiriladi. Ushbu e’lon orqali magistr talabalar dissertatsiya mavzularini o‘zlari tanlaydi va tanlagan mavzu bo‘yicha biriktirilgan ilmiy rahbar bilan birgalikda ilmiy tadqiqot ishlarini olib boradi.
O‘zbekiston Respublikasi Fuqarolarining muojaatlari to‘risidagi qonuniga ko‘ra “O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari davlat organlariga arizalar, takliflar va shikoyatlar bilan murojaat etish huquqiga ega” ekanligi belgilab qo‘yilgan. Jizzax davlat pedagogika universiteti rahbariyati shuni ma’lum qiladiki, murojaatchilar istalgan joyga va istalgan vaqtda  ariza va shikoyat bilan murojaat qilishi mumkin.

ОТНОШЕНИЕ руководства Джизакского государственного педагогического университета по поводу обращения, опубликованного на Telegram-канале https://t.me/eltuz2022 под заголовком «В чем проблема магистров Джизакского государственного педагогического университета?» от 10 июня текущего года .
Отделение магистратуры Джизакского государственного педагогического университета имени А. Кадыри ведёт свою деятельность на основании требований положения «О магистратуре», утвержденного постановлением Кабинета Министров от 2 марта 2015 года № 36. В 2023-2024 учебном году в отделении магистратуры обучались 232 студента. Студентам отделения магистратуры 20 докторов наук, профессоров, более 60 кандидатов наук, доцентов наряду с обучением осуществляют также руководство магистерскими диссертациями.
Следует отметить, что в течение учебного года ни в магистратуру, ни в руководство не поступило ни заявлений, ни жалоб на низкое качество занятий. В случае обжалования возможно изучение заявлений и жалоб и смена преподавателей естественных наук в соответствии с приказом Минобрнауки № 941 от 2017 года.
В этом заявлении заявители указали, что замещающие преподаватели выставляют оценки студентам, не посещающим занятия, через платформу Hemis, в частности, учитель английского языка А.Мухаммедов является одним из них. На данный момент руководство принимает меры по расследованию данной ситуации. Реальная ситуация, определенная в результате исследования, будет объявлена ​​в социальных сетях.
Размещение оценок на платформе Hemis не дает преподавателю-предметнику возможности не участвовать в занятиях и корректировать процесс позже. Студенты, которые активно посещают занятия на платформе Hemis и регулярно участвуют получают ежедневные оценки, и этот процесс полностью контролируется Офисом регистратора и сотрудниками Отдела контроля качества образования. Из этого видно, что в случае выявления педагогических кадров, не работающих над собой и равнодушно относящихся к занятиям, будут приняты соответствующие меры. Здесь же, напоминаем студентам, что в таких ситуациях они могут обратиться в телеграм-канал @jdpiantikorrbot, в Управление антикоррупционной системы «Комплаенс-контроль» или в правоохранительные органы соответствующим образом.
Темы магистерских диссертаций размещены на официальном сайте jdpu.uz (https://jdpu.uz/talabalar-uchun-bitiruv-malakaviy-ish-mavzulari-bakalavriat/). Посредством этого объявления магистранты самостоятельно выбирают темы диссертаций и проводят научные исследования по выбранной теме совместно с назначенным научным руководителем.
Согласно Закону о правах граждан Республики Узбекистан установлено, что «Граждане Республики Узбекистан имеют право обращаться в государственные органы с заявлениями, предложениями и жалобами». Руководство Джизакского государственного педагогического университета сообщает, что абитуриенты могут обращаться и жаловаться где угодно и когда угодно.