“G‘oyalar jangi” g‘oliblari aniqlandi
Universitetda yoshlarni bo’sh vaqtlarini mazmunli tashkil etish, ularni ilmiy-innovatsion, startap loyihalar bilan ishlash ko’nikmasini yanada oshirish maqsadida «Mening startap g’oyam» loyihalar tanlovi o’tkazildi.
Tanlov iqtidorli yoshlarning innovatsion g’oyalari, startap loyihalarini izlash va aniqlash, fan, ta’lim va biznes o’rtasidagi o’zaro hamkorlikning samarali mexanizmlarini rivojlantirishga qaratilgan.
Tadbir avvalida universitet iqtidorli talabalarning ilmiy-tadqiqot faoliyatini tashkil etish bo’limi tomonidan tanlovning nizom talablari, kutilayotgan natijalar va baholash mezonlari ishtirokchilarga tushuntirib o’tildi.
Shundan so’ng talabalar o’zlarining loyihalarini hakamlar hay`atiga havola etishdi. Jumladan, tabiiy fanlar fakulteti talabasi Feruza Nurmamatova o’z loyihasida Xitoy xalq respublikasining qadimiy va noyob o’simligini intruduksiya qilish, ushbu o’simlikning dorivorlik xususiyatlaridan samarali foydalanish va shu orqali iqtisodiy samaradorlikka erishishni maqsad qilgan. Rus tili va adabiyoti fakulteti talabasi Mizrob Husanov esa shaharlardagi tirbandliklarni oldini olish maqsadida «aqlli avtoturargohlar» tashkil etish orqali aholiga sifatli xizmatlar taklif etdi. Matematika va informatika fakulteti talabasi O’tkir Qozoqov o’zining startap g’oyasi orqali banklardagi navbat kutish va buning oqibatida yuzaga keladigan norozigarchiliklarning oldini olishni maqsad qilgan.
Tanlovda jami 20 ga yaqin ishtirokchilar hakamlar hay`ati tomonidan loyihaning  innovatsion yangiligi, loyihaning hayotiyligi, ishlab chiqarishga joriy qilish, loyihaning iqtisodiy samaradorligi, loyiha orqali qo’shimcha ishchi o’rinlarini yaratish imkoniyatlari kabi mezonlar asosida baholanishdi.
Hakamlar hay’ati xulosasiga ko‘ra, quyidagi talabalar faxrli o‘rinlarni qo‘lga kiritishdi:
1-o‘rin – Feruza Nurmamatova, tabiiy fanlar fakulteti talabasi;
2-o‘rin – Nargiza Qurbonboyeva, musiqa ta‘limi yo‘nalishi talabasi;
3-o‘rin – Mizrob Husanov, rus tili va adabiyoti fakulteti talabasi.
Albatta, ushbu tadbir iqtidorli va iste‘dodli yoshlarning innovatsion faoliyati natijalari va tashabbuslarini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash, ularning ilmiy izlanishlari uchun zarur shart-sharoitlarni yaratib berish, ularni ilm-fanga keng jalb etishni maqsad qilgan. Universitet iqtidorli talabalarnining ilmiy-tadqiqot faoliyatini tashkil etish bo’limi bu borada yoshlarga doim shart-sharoitlar yaratib kelmoqda.

Были определены победители «Битвы идей»
В целях содержательной организации свободного времени молодых людей, дальнейшего совершенствования их навыков в работе с научными и инновационными стартап-проектами в университете проведен конкурс проектов «Моя стартап-идея».
Конкурс направлен на поиск и выявление инновационных идей талантливой молодежи, стартап-проектов, разработку эффективных механизмов взаимодействия науки, образования и бизнеса.
В начале мероприятия отделом организации научно-исследовательской деятельности одаренных студентов университета участникам были разъяснены требования конкурса, ожидаемые результаты и критерии оценки.
После этого студенты представили свои проекты жюри. В частности, студентка факультета естественных наук Феруза Нурмаматова ставит перед собой цель внедрить древнее и уникальное растение Китайской Народной Республики, эффективно использовать лечебные свойства этого растения и тем самым добиться экономической эффективности. Студент факультета русского языка и литературы Мизроб Хусанов предложил населению качественные услуги, организовав «умные парковки» для предотвращения пробок в городах. Уткир Казаков, студент факультета математики и информатики, стремится предотвратить очереди в банках и связанное с этим недовольство своей стартап-идеей.
Всего около 20 участников конкурса были оценены жюри по таким критериям, как инновационность проекта, жизнеспособность проекта, внедрение в производство, экономическая эффективность проекта, возможности создания дополнительных рабочих мест за счет реализации проекта.
По заключению жюри почетные места заняли следующие студенты:
1 место – Нурмаматова Феруза, студентка факультета естественных наук;
2 место – Наргиза Курбонбоева, студентка музыкального образования;
3 место – Мизроб Хусанов, студент факультета русского языка и литературы.
Разумеется, данное мероприятие направлено на поддержку государством результатов и инициатив инновационной деятельности одаренной и талантливой молодежи, создание необходимых условий для их научных исследований, привлечение их к науке. Отдел организации научно-исследовательской деятельности одаренных студентов университета всегда создавал условия для молодежи в этом плане.