“G‘oyalar jangi” g‘oliblari aniqlandi
Universitetda yoshlarni bo’sh vaqtlarini mazmunli tashkil etish, ularni ilmiy-innovatsion, startap loyihalar bilan ishlash ko’nikmasini yanada oshirish maqsadida «Mening startap g’oyam» loyihalar tanlovi o’tkazildi.
Tanlov iqtidorli yoshlarning innovatsion g’oyalari, startap loyihalarini izlash va aniqlash, fan, ta’lim va biznes o’rtasidagi o’zaro hamkorlikning samarali mexanizmlarini rivojlantirishga qaratilgan.
Tadbir avvalida universitet iqtidorli talabalarning ilmiy-tadqiqot faoliyatini tashkil etish bo’limi tomonidan tanlovning nizom talablari, kutilayotgan natijalar va baholash mezonlari ishtirokchilarga tushuntirib o’tildi.
Shundan so’ng talabalar o’zlarining loyihalarini hakamlar hay`atiga havola etishdi. Jumladan, tabiiy fanlar fakulteti talabasi Feruza Nurmamatova o’z loyihasida Xitoy xalq respublikasining qadimiy va noyob o’simligini intruduksiya qilish, ushbu o’simlikning dorivorlik xususiyatlaridan samarali foydalanish va shu orqali iqtisodiy samaradorlikka erishishni maqsad qilgan. Rus tili va adabiyoti fakulteti talabasi Mizrob Husanov esa shaharlardagi tirbandliklarni oldini olish maqsadida «aqlli avtoturargohlar» tashkil etish orqali aholiga sifatli xizmatlar taklif etdi. Matematika va informatika fakulteti talabasi O’tkir Qozoqov o’zining startap g’oyasi orqali banklardagi navbat kutish va buning oqibatida yuzaga keladigan norozigarchiliklarning oldini olishni maqsad qilgan.
Tanlovda jami 20 ga yaqin ishtirokchilar hakamlar hay`ati tomonidan loyihaning  innovatsion yangiligi, loyihaning hayotiyligi, ishlab chiqarishga joriy qilish, loyihaning iqtisodiy samaradorligi, loyiha orqali qo’shimcha ishchi o’rinlarini yaratish imkoniyatlari kabi mezonlar asosida baholanishdi.
Hakamlar hay’ati xulosasiga ko‘ra, quyidagi talabalar faxrli o‘rinlarni qo‘lga kiritishdi:
1-o‘rin – Feruza Nurmamatova, tabiiy fanlar fakulteti talabasi;
2-o‘rin – Nargiza Qurbonboyeva, musiqa ta‘limi yo‘nalishi talabasi;
3-o‘rin – Mizrob Husanov, rus tili va adabiyoti fakulteti talabasi.
Albatta, ushbu tadbir iqtidorli va iste‘dodli yoshlarning innovatsion faoliyati natijalari va tashabbuslarini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash, ularning ilmiy izlanishlari uchun zarur shart-sharoitlarni yaratib berish, ularni ilm-fanga keng jalb etishni maqsad qilgan. Universitet iqtidorli talabalarnining ilmiy-tadqiqot faoliyatini tashkil etish bo’limi bu borada yoshlarga doim shart-sharoitlar yaratib kelmoqda.

The winners of the “battle of ideas” were selected
“My startup idea” project competition was held at the university in order to meaningfully organize young people’s free time, to further improve their skills in working with scientific and innovative startup projects.
The competition aims to search for and identify innovative ideas of talented young people, start-up projects, and develop effective mechanisms of interaction between science, education and business.
At the beginning of the event, the department of the organization of scientific research activities of the talented students of the university explained the requirements of the contest, expected results and evaluation criteria to the participants.
After that, the students presented their projects to the jury. In particular, Feruza Nurmamatova, a student of the Faculty of Natural Sciences, aims to introduce an ancient and unique plant of the People’s Republic of China, to effectively use the medicinal properties of this plant, and thereby achieve economic efficiency. Mizrob Husanov, a student of the Faculty of Russian Language and Literature, offered quality services to the population by organizing “smart parking lots” in order to prevent traffic jams in cities. O’tkir Kazakov, a student of the Faculty of Mathematics and Informatics, aims to prevent waiting in line in banks and the resulting dissatisfaction with his startup idea.
A total of about 20 participants in the competition were evaluated by the jury based on such criteria as innovativeness of the project, viability of the project, introduction to production, economic efficiency of the project, opportunities to create additional jobs through the project.
According to the jury’s conclusion, the following students won the honorable places:
1st place – Feruza Nurmamatova, student of the Faculty of Natural Sciences;
2nd place – Nargiza Gurbanbayeva, student of music education;
3rd place – Mizrob Husanov, a student of the Faculty of Russian Language and Literature.
Of course, this event aims to support the results and initiatives of the innovative activities of gifted and talented young people by the state, to create the necessary conditions for their scientific research, and to attract them to science. The department of organization of scientific research activities of talented students of the university has always created conditions for young people in this regard.