Sharaf lentasini taqib iftixor tuydim.
Bugungi tinch va osuda hayotimizga shukronalik, vatanga, ona-yurtga bo‘lgan muhabbat hislarini uyg‘otish maqsadida, tashkil etilgan «Sharaf lentasi» ulashish aksiyasi faol talabalar va tyutorlar ishtirokida o‘tkazildi.
Universitet hovlisi bo‘ylab “Xotira va qadrlash kuni”ga bag‘ishlangan “Sharaf lentasi” ulashish aksiyasi davomida erta tongdan ishga va o‘qishga kelayotgan ustozlar va talaba yoshlar ko‘ksiga O‘zbekiston davlat bayrog‘i tasviri tushirilgan, Vatan himoyachilarining sharafli qahramonliklarini o‘zida ifodalagan lentalar taqib qo‘yildi. Bunday tadbirlar Ikkinchi jahon urushida qatnashgan ajdodlarimizning jasorati, yorqin xotirasi unutilmas ekanini yana bir bor yodga soladi. Qolaversa, urush qatnashchilari va mehnat faxriylariga hurmatimizni yanada kuchaytiradi. Bu o‘z navbatida yosh avlod qalbida vatanparvarlik, jasorat, mardlik tuyg‘ularini yuksaltirishi bilan yanada ahamiyatlidir.
– “Sharaf lentasi”ni ko‘ksimga taqar ekanman, tinchlik uchun, bugungi farovon kunlar uchun kurashgan ajdodlarimizga nisbatan yana bir bor faxr-u iftixorni his etdim, – deydi faxriy ustoz, dotsent Dilorom Xojimetova – Bu yo‘lda zahmat chekkanlarning mehnati ulug‘, jonini fido etganlarning xotirasi azizdir.

Я с гордостью буду носить ленту почета
С целью пробуждения чувства благодарности в нашей мирной и спокойной сегодняшней жизни и любви к Родине была организована акция раздачи «Лента почёта» с участием активных студентов и тьюторов.
В ходе акции по раздаче «Ленты почета», посвященной «Дню памяти и признательности» во дворе университета, преподаватели и студенты, приходящие рано утром на работу и учебу, носили ленты с изображением государственного флага Узбекистана, олицетворяющего почетный героизм защитников Родины. Подобные мероприятия еще раз напоминают о том, что храбрость и светлая память наших предков, участвовавших во Второй мировой войне, не будут забыты. Кроме того, это укрепляет наше уважение к ветеранам войны и ветеранам труда. Это, в свою очередь, более важно, поскольку воспитывает в сердцах молодого поколения чувства патриотизма, мужества и отваги.
— Нося на груди «Ленту Почета», я еще раз почувствовала гордость за наших предков, сражавшихся за мир, за сегодняшние благополучные дни, — говорит Почетный преподаватель, доцент Дилором Ходжиметова — Велик труд тех, кто упорно трудился на этом пути, и дорога память о тех, кто отдал свою жизнь.