«Ma’rifat ulashib» loyihasi, dastur doirasida oliy ta’lim muassasalari, umumta’lim maktablari va mahallalar hamkorligida ziyoli, qalam ahli bo‘lgan shoir yozuvchilar, adiblar ta’lim muassasasiga taklif etilib, o‘quvchi yoshlar hamda talabalar bilan davra suhbatlari tashkil etilmoqda.
Shunday davra suhbatlaridan biri bugun Jizzax davlat pedagogika universitetiga biriktirilgan 23 hamda 30 umumta’lim maktablarida  bo‘lib o‘tdi. «Ma’rifat ulashib» nomli ijodiy tadbir avvalida uchrashuv mehmonlari O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a’zosi, shoir va tarjimon Asror Mo‘min hamda shoir Shodi Otamurod o‘quvchi yoshlarni  ijod namunalari bilan bahramand qildi. Shuningdek, mehmonlar uchrashuv davomida bugungi ijodiy muhit, kitob mutolaasi, ijodkorlar hayoti, bugunning adiblari xususida qiziqarli ma’lumotlar bilan ulashdi, va tinglovchilarga o‘zlarining hayot, talabalik va muhabbat haqidagi she’rlari, shoir Rasul Hamzatovning o‘zbek tiliga tarjima qilingan asarlarini  o‘qib berishdi.
Suhbat davomida mehmonlar adabiyotga she’riyatga qiziquvchi o‘quvchi yoshlar ijod namunalaridan ham bahramand bo‘ldilar. Adabiy kecha yakunida  Jizzax davlat pedagogika unversiteti O‘zbek tili va adabiyoti fakulteti jamoasi 30-maktab o‘quvchilari o‘rtasida “Jaholatga qarshi-ma‘rifat” mavzusida insholar tanlovi natijalariga ko‘ra g‘olib bo‘lgan o‘quvchilarni taqdirlab, ijodiy barkomollik tiladi. Iste’dodli shoirlarimiz Asror Mo‘minov va Shodi Otamurodlar dasxati tushirilgan she’riy kitoblaridan ulashishdi.
Bugun 23-30 sonli umumta’lim maktablariga «Ma’rifat ulashib» loyihasi doirasida  kitoblar, ma’naviyat, ma’rifat kirib bordi. Yangi nur, yangi ziyo kirib bordi. Uchrashuvga kelgan adiblar yurtimiz kelajagini o‘qitishga, tarbiyalashga hissa qo‘shishdi. Bu esa ertaga o‘z natijasini berishi, ta’lim tizimi bukilgan qaddini tiklashiga xizmat qilishi shubasiz.

Writers visited schools affiliated to JSPU.
As part of the program of the “Ma’rifat ulashib” project, in collaboration with higher educational institutions, secondary schools and mahallas, intelligent poets and writers are invited to the educational institution, and round table discussions with pupils and students are being organized.
One of these meetings took place today in the 23rd and 30th secondary schools at the Jizzakh State Pedagogical University. At the beginning of the creative event “Ma’rifat ulashib”, the guests of the meeting, the poet and translator Asror Mumin, a member of the Writers’ Union of Uzbekistan, and the poet Shodi Atamurod, read samples of their works to the students. Also during the meeting, the guests shared interesting information about today’s creative environment, reading books, the lives of creators, today’s writers, and also read their poems about life, studenthood and love to the audience, and read the works of the poet Rasul Khamzatov translated into Uzbek.
During the conversation, the guests got acquainted with the works of students interested in literature and poetry. At the end of the literary meeting, the staff of the Faculty of Uzbek Language and Literature of Jizzakh State Pedagogical University awarded the winners of the essay competition on the topic “Enlightenment versus Ignorance” among students of the 30th school and wished them creative excellence. Our talented poets Asror Mumin and Shadi Atamurod shared their collections of poems with autographs.
Today, books, spirituality and enlightenment were included in secondary schools at 23-30 within the framework of the “Ma’rifat ulashib” project. A new light has entered, a new enlightenment. The writers who came to the meeting contributed to the education and upbringing of the future of our country. And there is no doubt that tomorrow this will yield results and will serve to restore the lost heights of the education system.