“Inklyuziv talim istiqboli: muammo va yechimlar” mavzusida Respublika ilmiy-texnik anjumani o‘tkazildi.
Anjumanning bosh maqsadi Inklyuziv ta’lim tizimini rivojlantirish bo‘yicha o‘zaro tajriba almashish, umumta’lim maktablari va maktabgacha ta’lim tashkilotlari uchun malakali mutaxassislar tayyorlash muammolari va istiqbollari bo‘yicha o‘zaro aloqalarni yanada rivojlantirish, ilmiy va amaliy yutuqlar bilan o‘zaro o‘rtoqlashishdir.Konferensiyada O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim muassasalari va ilmiy tadqiqot institutlari olimlari, professor-o‘qituvchilari, mutaxassislari, tadqiqotchilari, magistrant va iqtidorli talabalari tomonidan amalga oshirilayotgan ilmiy-tadqiqot ishlari natijalari muhokama qilindi.
Inklyuziv ta’lim sinflari va boshlang‘ich tayanch korreksion sinflarda o‘quv-ta’lim jarayonini tashkil etishdagi muammolar,Inklyuziv ta’lim jarayonida umumta’lim maktablari va maktabgacha ta’lim tashkilotlari tizimida o‘quv-tarbiya jarayonini tashkil etish texnologiyalarining istiqbollari, pedagog xodimlar, psixologlar  faoliyati va ota-onalar bilan hamkorlik masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Anjumanda O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim muassasalari va ilmiy tadqiqot institutlari olimlari, professor-o‘qituvchilari, mutaxassislari, tadqiqotchilari, magistrant va iqtidorli talabalari faol ishtirok etdilar.

The republican scientific and technical conference was held on the topic “Prospect of inclusive education: problems and solutions”.
The main purpose of the conference is to exchange the experience on the development of the inclusive education system, to develop the mutual relations on the problems and prospects of training qualified specialists for general education schools and preschool educational organizations, and to exchange the scientific and practical achievements. At the conference, the results of scientific research carried out by scientists, professors, teachers, specialists, researchers, graduate students and talented students of higher education institutions and scientific research institutes of the Republic of Uzbekistan were discussed.
Special attention was paid to the following issues at the conference: Problems in organizing the educational process in inclusive education classes and primary correctional classes, Perspectives of educational process organization technologies in the system of comprehensive schools and preschool educational organizations in the process of inclusive education,and activities of pedagogic staff, psychologists and cooperation with parents
Scientists, professors, teachers, specialists, researchers, graduate and talented students of higher education institutions and scientific research institutes of the Republic of Uzbekistan actively participated in the conference.