«Korrupsiya – jamiyat taraqqiyoti kushandasi» mavzusida uchrashuv o‘tkazildi.
Jizzax davlat pedagogika universitetida Jizzax viloyati Adliya bo‘limi xodimlari ishtirokida universitetning professor-o‘qituvchilari va talabalari bilan «Korrupsiya – jamiyat taraqqiyoti kushandasi» mavzusida uchrashuv o‘tkazildi.
Tadbirda Adliya bo‘limi xodimlari va mas’ullar so‘zga chiqib, korrupsiyaga qarshi kurashish masalasi – davlatni tashkil qilishning doimiy masalalaridan biri ekanligi, korrupsiyani bir yoki ikki idoraning sa’y-harakati bilan yo‘q qilib bo‘lmasligi, qachonki barcha fuqarolarimiz, jamiyat unga qarshi birgalikda kurashib, uning ildizlarini yo‘q qilishga kirishsagina ijobiy natijaga erishishi mumkinligini bildirdi.
Shuningdek, ta’lim-tarbiya tizimi va imkoniyatlari sezilarli darajada kengaytirilganligi, ilk marotaba ta’lim tashkilotlarida inklyuziv ta’lim va tarbiya tashkil etilishi, oliy ta’lim tashkilotlariga akademik erkinlik berilishi, tanlov asosida davlat hisobidan bepul oliy ma’lumot olish imkoniyati berilishi, nodavlat ta’lim tashkilotlari qo‘llab-quvvatlanishi hamda eng muhimi, o‘qituvchilarimiz sha’ni va qadr-qimmati himoya qilinishi belgilanayotganligi va shu asnoda korrupsiyaga qarshi birgalikda kurashishlik lozimligi hamda mazkur toifadagi jinoyatlarni ko‘rish amaliyoti va jazo turlari to‘g‘risida tushuntirishlar berildi.
Bundan tashqari talabalar yakuniy nazorat imtihonlarini topshirish jarayonlarida professor-o‘qituvchilarni tamagirlik holatlariga va manfaatlar to‘qnashuviga undamaslik, yakuniy nazorat imtihonlarda o‘z bilimlariga tayangan holda baholarni olishlarini, korrupsiyaga oid huquqbuzarliklar sodir etilganda qonunda belgilangan tartibda ma’muriy yoki jinoiy javobgarlikka doir choralar ko‘rilishi to‘g‘risida tushunchalar berildi.

Состоялась встреча на тему «Коррупция – вредитель развития общества»
В Джизакском государственном педагогическом университете с участием сотрудников управления юстиции Джизакской области прошла встреча с профессорско-преподавательским составом и студентами вуза на тему «Коррупция – вредитель развития общества».
На мероприятии выступили сотрудники и ответственные лица Министерства юстиции, которые заявили, что борьба с коррупцией является одним из постоянных вопросов организации государства, что коррупцию невозможно искоренить усилиями одного-двух ведомств, а положительные результаты могут быть достигнуты только тогда, когда все наши граждане и общество будут вместе бороться с ней и начнут уничтожать ее корни.
Также было разъяснено, что система и возможности образования существенно расширены, в образовательных организациях впервые будет организовано инклюзивное образование и обучение, а высшим образовательным организациям будет предоставлена ​​академическая свобода, о возможности получения бесплатного высшего образования за счет государства на основе конкурса, а также при поддержке негосударственных образовательных организаций, и самое главное, что честь и достоинство наших учителей должны быть защищены, и в этом контексте необходимо вместе бороться с коррупцией, с практикой борьбы с этой категорией преступлений и видами наказаний.
Кроме того, разъяснена суть проводимой работы по борьбе с коррупцией, были даны о недопущении доведения профессорско-преподавательского состава до корыстных ситуаций и конфликта интересов в процессе сдачи студентами итоговых контрольных экзаменов понятия, о получении оценок на основании собственных знаний на выпускных контрольных экзаменах, о принятии мер по привлечению к административной или уголовной ответственности в случае совершения коррупционных правонарушений в соответствии с законодательством.