JDPUda “Jizzax vohasining Turkiston ijtimoiy-siyosiy, iqtisodiy tarixida tutgan o‘rni” mavzusidagi ilmiy-amaliy seminar bo‘lib o‘tdi.
Seminarni JDPU rektori Sh.Sharipov ochib berdi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 21-iyundagi PQ-289-son “Pedagogik ta’lim sifatini oshirish va pedagog kadrlar tayyorlovchi oliy ta’lim muassasalari faoliyatini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Qarorida keltirilgan maqsadli ko‘rsatgichlarni amalga oshirish maqsadida 2024-yil 31-yanvar kuni Jizzax davlat pedagogika universitetida O‘zR FA tarix instituti bilan hamkorlikda  “Jizzax vohasining Turkiston ijtimoiy-siyosiy, iqtisodiy tarixida tutgan o‘rni” mavzusidagi ilmiy-amaliy seminar tashkil etildi.
Seminarda O‘zR FA tarix instituti direktori, t.f.d., akademik Azamat Hamid o‘g‘li Ziyo,  t.f.d., professor  Q.K.Rajabov,  tarix fanlari doktori D.M.Jamolova, Tarix instituti tayanch doktoranti  J.Sangirov hamda JDPU Tarix fakulteti professor-o‘qituvchilari va talabalari ishtirok etdi.  Shu kuni Ilmiy, ta’lim va ma’rifiy yo‘nalishlarda unumli hamkorlikni yo‘lga qo‘yish maqsadida Fanlar akademiyasi Tarix instituti va Jizzax davlat pedagogika universiteti o‘rtasida kelishuv imzolandi.

A scientific-practical seminar on the topic “The role of the Jizzakh oasis in the socio-political and economic history of Turkestan” was held at JSPU.
The seminar was opened by Sh. Sharipov, the rector of JSPU. A scientific and practical seminar on the topic “The role of the Jizzakh oasis in the socio-political and economic history of Turkestan” was organized in cooperation with the Institute of History of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan on January 31, 2024 at Jizzakh State Pedagogical University in order to implement the indicators set by the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated June 21, 2022 No. PQ-289 “On measures to improve the quality of pedagogical education and further develop the activities of higher educational institutions training pedagogic personnel”
The seminar was attended by the director of the Institute of History of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan, Ph.D., academician Azamat Ziya, Ph.D., professor K.K.Rajabov, doctor of history D.M. Jamolova, associate doctoral student of the Institute of History J.Sangirov, and professors and teachers and students of the Faculty of History of JSPU. On this day, an agreement was signed between the Institute of History of the Academy of Sciences and Jizzakh State Pedagogical University in order to establish fruitful cooperation in scientific, educational and educational directions.