JDPUda “Jizzax vohasining Turkiston ijtimoiy-siyosiy, iqtisodiy tarixida tutgan o‘rni” mavzusidagi ilmiy-amaliy seminar bo‘lib o‘tdi.
Seminarni JDPU rektori Sh.Sharipov ochib berdi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 21-iyundagi PQ-289-son “Pedagogik ta’lim sifatini oshirish va pedagog kadrlar tayyorlovchi oliy ta’lim muassasalari faoliyatini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Qarorida keltirilgan maqsadli ko‘rsatgichlarni amalga oshirish maqsadida 2024-yil 31-yanvar kuni Jizzax davlat pedagogika universitetida O‘zR FA tarix instituti bilan hamkorlikda  “Jizzax vohasining Turkiston ijtimoiy-siyosiy, iqtisodiy tarixida tutgan o‘rni” mavzusidagi ilmiy-amaliy seminar tashkil etildi.
Seminarda O‘zR FA tarix instituti direktori, t.f.d., akademik Azamat Hamid o‘g‘li Ziyo,  t.f.d., professor  Q.K.Rajabov,  tarix fanlari doktori D.M.Jamolova, Tarix instituti tayanch doktoranti  J.Sangirov hamda JDPU Tarix fakulteti professor-o‘qituvchilari va talabalari ishtirok etdi.  Shu kuni Ilmiy, ta’lim va ma’rifiy yo‘nalishlarda unumli hamkorlikni yo‘lga qo‘yish maqsadida Fanlar akademiyasi Tarix instituti va Jizzax davlat pedagogika universiteti o‘rtasida kelishuv imzolandi.

В ДжГПУ был проведен научно-практический семинар на тему «Роль Джизакского оазиса в общественно-политической и экономической истории Туркестана»
Семинар открыл ректор ДжГПУ Ш.С.Шарипов.
В целях реализации задач, поставленных в Постановлении Президента Республики Узбекистан от 21 июня 2022 года №ПП-289 «О мерах по повышению качества педагогического образования и дальнейшему развитию деятельности высших образовательных учреждений по подготовке педагогических кадров» 31 января 2024 года в Джизакском государственном педагогическом университете совместно с Институтом истории АН РУз был организован научно-практический семинар на тему «Роль Джизакского оазиса в общественно-политической и экономической истории Туркестана».
В семинаре принял участие директор Института истории АН РУз, академик Азамат Хамид оглы Зия, доктор философии, профессор К.К.Раджабов, доктор исторических наук Д.М.Джамолова, докторант Института истории Дж.Сангиров, а также профессорско-преподавательский состав и студенты факультета Истории ДжГПУ.