HAYOTDAGI YO‘LINGIZ UCHUN O‘ZINGIZ MAS’ULIYATLI BO‘LING!
“Professor soati”da ilmiy-tadqiqot ishlarini tashkil etish bilan bog‘liq muhim masalalar tilga olindi
Iqtidorli talabalarning ilmiy-tadqiqot faoliyatini tashkil etish bo‘limi tomonidan tashkil etilgan “Professor soati”da universitet rektori, professor Shavkat Sharipov yoshlarga ilmiy-tadqiqot bilan shug‘ullanishda o‘z tajribasi bilan o‘rtoqlashdi.
Tadbirda ilmiy-tadqiqot faoliyatiga qiziquvchi iqtidorli talaba-yoshlar ishtirok etishdi.
Professor o‘z suhbatida olimlik sari tashlanadigan birinchi qadam, ilmiy rahbar bilan ishlash tajribasi, ilmiy tadqiqot ishini himoya qilishdagi jarayonlar haqidagi fikr-mulohazalari bilan o‘rtoqlashdi.
Ma’lumot o‘rnida aytadigan bo‘lsak, “Professor soati”lari orqali talabalarni professor-o‘qituvchilarning ilmiy-tadqiqot faoliyati bilan yaqindan tanishtirish maqsad qilingan.
Tadbirda aytilgan va yoshlarni tas’irlantirgan so‘zlardan iqtiboslar keltirmoqdamiz:
– Talaba o‘z tadqiqot ishi yuzasidan o‘zi qaror qabul qilishi va bu yo‘lda o‘zi kurashishi lozim. Biz ularga bu yo‘lda yordam berishga doim tayyormiz.
– Suvga o‘xshash bo‘lish lozim, chunki suv hech kimga ziyoni tegmasdan o‘z yo‘lini topib boraveradi.
– Hayratlanishdan to‘xtamang. Olimlik hayratlanishdan boshlanadi.
– Ertak o‘qib ulg‘aygan bola kelajakda kim bo’ladi? Multfilim tomosha qilib ulg‘ayganda-chi? Ertak bolaning aql mushaklarini ishlatadi. Tasavur dunyosini boyitadi. Multfilimda esa tasavvur mahsulini ko‘ramiz xolos. Tadqiqotchining tasavvur dunyosi boy bo’lishi lozim.
– Ustozingizni yaxshi ko‘ring, ana shunda haqiqiy ilmni egallaysiz.
– Yoshlarga kelar zamon ilmini o‘rgatish to‘g‘ri yo‘ldan borishdir.
– Bilim maqsad emas, bu qurol bo‘lishi kerak.
– Ilmiy ishga, tadqiqotga o‘zini bag‘ishlash, albatta, o‘z natijasini ko‘rsatadi.
– Biz insonlarni yaxshi va yomonga ajratamiz. Aslida-chi? Ularning har ikkisi o‘z g‘oyalarini to‘g‘ri deb bilishadi. G‘oyalarning xilma-xilligida esa eng yaxshi tadqiqotlar yaratilgan.
– Insonning fikri, so‘zi va amali bir xil bo‘lishi kerak. Ana shunday kishi ilmiy jamoada ham boshqa jamoalarda ham birdek hurmatga sazovor bo‘ladi.
– Hayot siz uchun oldindan yozib qo‘yilgan qoidalar asosida bo‘lmaydi. To‘siqlarning hammasi siz yengib o‘tishingiz uchun yaratilgan.

BE RESPONSIBLE FOR YOUR PATH IN LIFE!
In the “Professor’s Hour” important issues related to the organization of scientific and research work were mentioned
At the “Professor’s Hour” organized by the department for organizing scientific and research activities of talented students, the rector of the university, professor Shavkat Sharipov, shared his experience in conducting scientific research with young people.
The event was attended by talented students and young people interested in research activities.
In his interview, the professor shared his thoughts on the first step towards becoming a scientist, his experience of working with a scientific supervisor, and the processes of defending a scientific research work.
In the place of information, the purpose of “Professor’s Hour” is to familiarize students with the scientific and research activities of professors and teachers.
Here are some quotes from the words spoken at the event and which impressed the young people:
– The student should make his own decision regarding his research work and fight on this path. We are always ready to help them in this way.
– It is necessary to be like water, because water finds its way without harming anyone.
– Don’t stop being surprised. Science begins with wonder.
– Who will the child who grows up reading fairy tales be in the future? What about growing up watching cartoons? A fairy tale exercises a child’s mental muscles. Enriches the world of imagination. And in my cartoon, we see only the product of imagination. The imagination of the researcher should be rich.
– Love your teacher, then you will acquire real knowledge.
“Teaching young people the science of the future is the right way to go.”
– Knowledge is not a goal, it should be a weapon.
– Devoting yourself to scientific work and research will definitely pay off.
– We divide people into good and bad. What about actually? Both of them believe that their ideas are correct. The best studies are made in the diversity of ideas.
– A person’s thoughts, words and actions should be the same. Such a person will be respected both in the scientific community and in other communities.
– Life will not be based on pre-written rules for you. All obstacles are designed for you to overcome.
– The pursuit of knowledge should not be based on lies.
– A person should have sincere love for science, society, and people. Such a person achieves the greatest goals.