Universitetda “Kitobxon talaba” tanlovi bo‘lib o‘tdi.
Kitobga ixlos qo‘ygan yoshlarning Vatanga, o‘zi tug‘ilib o‘sgan muqaddas zaminga muhabbati yuksak bo‘ladi. Oliy taʼlim tizimida tashkil etilgan “Kitobxon talaba” tanlovi orqali talaba yoshlarni mutolaaga jalb etilayotganidan ko‘zlangan maqsad ham ularning aqliy salohiyatini, maʼnaviy dunyoqarashini shakllantirish hamda yurtga sadoqat va muhabbat tuyg‘ularini yuksaltirishga qaratilgani bilan ahamiyatlidir.
Jizzax davlat pedagogika universiteti Axborot resurs markazida bo‘lib o‘tgan  “Kitobxon talaba” tanlovida barcha fakultetlardan yuzlab kitobga oshno talaba yigit-qiz orasidan tanlab olingan 57 nafar ishtirokchi o‘zaro bahs olib bordi.
Tanlov, 2 shart asosida bo‘lib o‘tdi. Dastlab ishtirokchilar test sinovlarida ishtirok etib o‘z bilimlarini sinab ko‘rishgan bo‘lsa undan saralangan va eng to‘g‘ri javob belgilagan kitobxon talabalar tanlovning ikkinchi  bosqichida ishtirok etish huquqini qo‘lga kiritishdi. Tanlov natijaлаriga ko‘ra, 1 -o‘rin O‘zbek tili va adabiyoti fakulteti talabasi- Mushtariy Muhammadiyevaga, 2o‘rin Tarix fakulteti talabasi Qudratov O‘rоzboyga, 3o‘rin esa Xorijiy tillar fakulteti talabasi O‘ralova Gulmiraga nasib etd
— Mutolaa jonu dilim, — deydi tanlov g‘olibasi  Mushtariy Muhammadieva. — Bo‘sh vaqtim bo‘ldi deguncha qo‘limga kitob olaman va uning sehrli olamiga oshno bo‘laman. Mutolaa aqlni charxlaydi, pokiza tuyg‘ularni uyg‘otadi. Eng muhimi, kitob orqali inson ruhiy-maʼnaviy yuksaladi. Bunday tanlovlarning deyarli barchasida imkon darajasida ishtirok etishga harakat qilaman. Bu mening ko‘proq bilim olishimga, o‘z ustimda yanada ko‘proq izlanishimga motivatsiya beradi.

The “Bookish student” competition was held at the university.
Young people who are devoted to books will have great love for the Motherland, the holy land where they were born and raised. The goal of attracting young students to reading through the “Bookish Student” competition organized in the higher education system is also significant in that it is aimed at forming their intellectual potential, spiritual worldview, and raising feelings of loyalty and love for the country.
57 participants, selected from among hundreds of book-loving students from all faculties, took part in the competition “Bookish Student” held at the Information Resource Center of Jizzakh State Pedagogical University.
The competition was held on the basis of 2 conditions. Initially, the participants tested their knowledge by taking part in the tests, and the readers who were selected and selected the most correct answers won the right to participate in the second stage of the competition. According to the results of the competition, the 1st place was awarded to Mushtariy Muhammadiyeva, a student of the Faculty of Uzbek language and literature, the 2nd place was awarded to Gudratov Orozboy, a student of the Faculty of History, and the 3rd place was awarded to Oralova Gulmira, a student of the Faculty of Foreign Languages.
“I read my soul,” says the winner of the competition Mushtariy Muhammadiyeva. – Until I have free time, I will pick up a book and get acquainted with its magical world. Reading sharpens the mind and awakens pure feelings. The most important thing is that through the book, a person improves mentally and spiritually. I try to participate in almost all such contests as much as possible. This motivates me to learn more, to search more on myself.