Jizzax davlat pedagogika universiteti xorijiy hamkorlikni mustahkamlash masalasi bo‘yicha ko‘plab xorijiy mamlakatlarning nufuzli universitetlar bilan faoliyatni yo‘lga qo‘ygan. Ana shu aloqalar samarasi o‘laroq Universitetga 1-iyun kuni Buyuk Britaniyaning Portsmut universiteti professorlari Dr. James Bullock hamda Dr. Lee Oakleylar tashrif buyurdi. Xorijlik mehmonlar universitet rektori Sh.S.Sharipov bilan uchrashuv chog‘ida o‘zaro hamkorlikni yo‘lga qo‘yish orqali kelgusida oliygohlar o‘rtasida o‘zaro professor-o‘qituvchilar almashinuvini yo‘lga qo‘yish, Portsmut universitetida Magistratura talabalari uchun amaliyot darslari tashkillashtirish, talabalar almashinuvini yo‘lga qoyish, JDPU talabalari uchun maʼruzalar tashkil etish, Onlayn va offlayn konferenisyalarda o‘zaro ishtirok etish rejalarini muhokama qilishdi.
Muloqot jarayonida oliy o‘quv yurtlari o‘rtasida talaba va professor-o‘qituvchilar almashuvi, Portsmut universiteti tajribali professor-o‘qituvchilarning maʼruzalarini, darslarini tashkil etish, qo‘shma taʼlim dasturlari, ilmiy izlanishlar olib borayotgan yosh olimlarning hamkorlikda ilmiy-tadqiqot olib borishlari borasida bir qator takliflar o‘rtaga tashlandi. Uchrashuv so‘ngida ikki davlat Oliy taʼlim muassasalari o‘rtasidagi hamkorlikni yangi bosqichga ko‘tarish, shu bilan birga, taklif va mulohazlarni o‘rganib har bir yo‘nalish bilan alohida hamkorlik tashkil etishga kelishib olindi. Universitet rektorining Portsmut universiteti professorlariga esdalik sovg‘alari topshirildi.
Uchrashuvdan so‘ng xorijlik mehmonlar Xorijiy tillar fakultetiga, universitet “Qatag‘on qurbonlari xotirasi” muzeyiga va Jizzax Prezident maktabiga tashrif buyurishdi.

Professors of Portsmouth University of Great Britain are at JSPU
Jizzakh State Pedagogical University has established cooperation with prestigious universities of many foreign countries on the issue of strengthening foreign cooperation. As a result of these contacts, professors of Portsmouth University of Great Britain Dr. James Bullock and Dr. The Lee Oakleys visited. The foreign guests met with the rector of the university, Sh.S. Sharipov, and discussed plans to establish mutual cooperation between universities in the future. They also discussed plans to organize practical classes for Master’s students at the University of Portsmouth, to organize student exchanges, to organize lectures for JSPU students, and to participate in online and offline conferences.
In the process of communication, exchange of students and professors between universities, organization of lectures and classes by experienced professors of the University of Portsmouth, joint educational programs, and cooperation of young scientists conducting scientific research. a number of proposals were put forward. At the end of the meeting, it was agreed to raise the cooperation between the higher education institutions of the two countries to a new level, at the same time, to organize separate cooperation with each direction after studying the suggestions and comments. The Rector of the University presented souvenirs to the professors of the University of Portsmouth.
After the meeting, the foreign guests visited the Faculty of Foreign Languages, the museum “Memorial of Repression Victims” and the Jizzakh Presidential School.