“Zamonaviy ijtimoiy psixologiya: anʼanalar va istiqbollar” I – xalqaro ilmiy-amaliy anjumani bo‘lib o‘tdi.
Jizzax davlat pedagogika universiteti  Pedagogika psixologiya fakultetining “Umumiy psixologiya” kafedrasi tomonidan tashkillashtirilgan anjumanda 5 ta xorijiy davlatdan hamda yurtimizdaga ko‘zga ko‘ringan oliygohlardan olimlar talaba yoshlar ishtirok etishdi. Taʼkidlash joiz mavzu doirasida shu vaqtga qadar bunday anjumanlar tashkil etilmagan. Anjumanni Jizzax davlat pedagogika universiteti ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori G‘. Qodirov ochib berdi. U o‘z so‘zida bugungi kunda maktab taʼlimidan tortib oliy taʼlimgacha bo‘lgan tizimda faoliyat olib borayotgan psixologlarning yutuq va kamchiliklari, sohani yanada rivojlantirish uchun nimalarga eʼtibor qilish lozimligi, aynan bugungi ilmiy-amaliy konferensiya ham ana shu dolzarb masalaga qaratilganiga urg‘u berdi.
Anjumanda Oilada sog‘lom psixologik muhitni yaratishda oila barqarorligini taʼminlashning ijtimoiy-psixologik masalalari.Jamiyatda xotin-qizlar va erkaklarga nisbatan zo‘ravonlik hamda tazyiqning ijtimoiy-psixologik jihatlari.Psixologiya sohasida ilmiy salohiyatga ega bo‘lgan kadrlar tayyorlashning integrativ mexanizmlarini takomillashtirish shart-sharoitlari. Ijtimoiy psixologiyada shaxslararo munosabatlarning zamonaviy tendesiyalari. Ijtimoiy psixologiyada psixologik xizmat ko‘rsatish: yutuq va muammolar mavzularida maʼruzalar qilindi. Konferensiyaga taklif etilgan olimlar talabalar va professor-o‘qituvchilar bilan fikr almashishdi.
Kunning ikkinchi yarmida konferensiya o‘z ishini sho‘balarga bo‘lingan holda davom ettirdi. Anjumanda psixologiya fanlari doktori, professor  G‘.Shoumarov ishtirok etdi.

The 1st international scientific and practical conference “Modern social psychology: traditions and perspectives” was held.
Scientists, students and young people from 5 foreign countries and prominent universities of our country participated in the conference organized by the “General Psychology” department of the Faculty of Pedagogical Psychology of Jizzakh State Pedagogical University. It should be noted that such conferences have not been organized so far. The conference was opened by G. Kadirov, vice-rector for scientific affairs and innovations of Jizzakh State Pedagogical University. In his speech, he emphasized the achievements and shortcomings of psychologists working in the system from school education to higher education today, what should be paid attention to in order to further develop the field.
At the conference, socio-psychological issues of ensuring family stability while creating a healthy psychological environment in the family. Social-psychological aspects of violence and oppression against women and men in society. Conditions for improving the integrative mechanisms of training personnel with scientific potential in the field of psychology. Modern trends of interpersonal relations in social psychology. Lectures were given on the topics of psychological services in social psychology: achievements and problems. Scientists invited to the conference exchanged ideas with students and professors.
In the afternoon, the conference continued its work, divided into branches. Doctor of psychology, professor G. Shoumarov took part in the conference.