Bir ziyoli – bir mahallaga ma’naviy homiy tamoyili amalda
Davlat rahbari Shavkat Mirziyoev 2021 yil  yil 19 yanvar kuni ma’naviy-ma’rifiy ishlar tizimini tubdan takomillashtirish, bu borada davlat va jamoat tashkilotlarining hamkorligini kuchaytirish masalalari bo‘yicha o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida mamlakatimizdagi har bir mahallaga «Bir ziyoli – bir mahallaga ma’naviy homiy» tamoyili asosida professor-o‘qituvchi va taniqli ziyolilarni biriktirish orqali ma’naviy homiy etib belgilash g‘oyasini ilgari surgan edi.
Mazkur vazifalar ijrosi doirasida Jizzax davlat pedagogika universiteti professor-o‘qituvchilari ham o‘zlariga biriktirilgan mahallalarda bo‘lib, uyushmagan yoshlar o‘rtasida ma’naviy-ma’rifiy tadbirlar tashkil etmoqda. To‘garaklarga jalb qilib, bo‘sh vaqtlarini sermazmun o‘tkazish borasida bir qator ishlarni amalga oshirishmoqda.
Viloyatdagi eng yirik oliy ta’lim muassasasining Jismoniy madaniyat  fakulteti hamda  “Volontyorlar klubi” a’zolari ana shu ezgu maqsadni amalga oshirish niyatida  Baxmal tumani “Oyqor” qishlog‘ida  bo‘lib qaytishdi. Baxmal tumani “Oyqor” qishlog‘idagi 14 umumta’lim maktabida boshlangan tadbir kechgacha davom etdi. Fakultet professor-o‘qituvchilari hamda volontyor talabalar kun davomida guruhlarga bo‘lingan holda  uyushmagan yoshlar uchun mushoiralar, adabiy uchrashuvlar, psixologik treninglar, sport bellashuvlari va boshqa ma’naviy tadbirlar tashkil etishdi.
–Har bir tadbirni qiziqarli va yoshlar uchun foydali o‘tkazishga harakat qilayapmiz, – deydi universitet yoshlar yetakchisi Farzona Adilova. – Uyushmagan yoshlarimiz uchun natijador bo‘lishiga alohida e’tibor qaratayapmiz. Masalan, bu safargi tadbirga uyushmagan yoshlar qatorida hududdagi 14-maktab hamda mahalla faollari, kam ta’minlangan xonadonlar vakillarini ham jalb etdik. Tashkil etilgan sport musobaqalarida uyushmagan yoshlar ham qiziqish bilan ishtirok etdi. Eng faol ishtirok etgan o‘quvchilar va yoshlarga faxriy yorliqlar, kitoblar sovg‘a qilib, munosib rag‘batlantirdik.
Tadbirda shuningdek Universitetning  “Jizzax city” nomli quvnoqlar va zukkolar jamoasi ko‘ngil ochar ko‘rinishlar va Talabalar teatr studiyasi tomonidan sahna ko‘rinishi namoyish etildi. Musiqiy madaniyat fakulteti ijodkor talabalar tomonidan jonli ijrodagi musiqiy chiqishlar barchani raqsga chorladi. Tadbirga  universitetning Volontyorlar talabalari tomonidan o‘tkazilgan Zakovat intellektual o‘yinlarida, Basketbol sport musobaqasida g‘olib bo‘lgan yoshlarni taqdirlash marosimi yakun yasadi

The principle of one intellectual is a spiritual patron of one neighborhood is in practice
On January 19, 2021, the head of state Shavkat Mirziyoev, at a video selector meeting on the issues of fundamental improvement of the system of spiritual and educational affairs, strengthening the cooperation of state and public organizations in this regard, said that “One intellectual, one based on the principle of “spiritual patron of the neighborhood”, he put forward the idea of appointing professors and well-known intellectuals as spiritual patrons.
In the framework of these tasks, professors and teachers of Jizzakh State Pedagogical University are also in their assigned neighborhoods and organize spiritual and educational activities among unorganized youth. They are involved in clubs and are doing a number of things to make their free time enjoyable.
The Faculty of Physical Culture of the largest higher education institution in the region and the members of the “Volunteers Club” returned to the village of “Oyqor” of Bakhmal district with the intention of realizing this noble goal. The event started in the 14th general education school in the village of “Oyqor” of Bakhmal district and continued until the evening. The professors and teachers of the faculty and volunteer students organized discussions, literary meetings, psychological trainings, sports competitions and other spiritual events for unorganized youth during the day.
–We are trying to hold every event interesting and useful for young people, – says Farzona Adilova, the youth leader of the university. – We are paying special attention to making it effective for our unorganized youth. For example, among the young people who did not join the event this time, we also involved representatives of the 14th school in the area, activists of the neighborhood, and representatives of low-income households. Unorganized youth also participated with interest in the organized sports competitions. We gave the most active students and young people awards and books and encouraged them.
The event also featured entertaining performances by the “Jizzax city” team of cheerleaders and wits of the University and a performance by the Student Theater Studio. Live musical performances by creative students of the Faculty of Music Culture invited everyone to dance. The event ended with the awarding ceremony of the winners of the Zakovat intellectual games and the basketball sports competition held by the volunteer students of the university.