Hayit, mehr va oqibat saxovat bayramidir…
Ramazon hayiti – xayr-ehson, saxovat, mehr-muruvvat bayrami bo‘lib, insonlar o‘rtasida tenglik, totuvlik kabi insoniy fazilatlar rivoj topishida xizmat qiladigan ajoyib kundir. Bu kunda hatto bir og‘iz shirin so‘z , ko‘ngilni ko‘taruvchi, ilhom berguvchi muomala ham tuhfadir.
Insonlarning shu kuni uzoq yaqindagi qarindosh-do‘stlarini o‘zaro qutlashi, muhtojlar va bemorlar holidan xabar olishi bilan ham go‘zaldir bu bayram.
Ana shu go‘zal  qadriyatning yana bir amaliy ifodasi bu xalqimizning, ayniqsa, uning ehtiyojmand qatlamini, ijtimoiy himoyaga va yordamga muhtoj yurtdoshlarimizni ma’nan qo‘llab-quvvatlashdir. Jizzax davlat pedagogika universitetining Magistratura bo‘limi Ramazon hayiti arafasida shahrimizdagi 10 dan ziyod ana shunday xonadonlarga ramazon ehsonlarini tarqatishdi.
«Kimki bir ko‘ngli buzuqning xotirin shod aylagay, Oncha borkim Ka’ba vayron bo‘lsa, obod aylagay» A.Navoiyning ushbu misralarida Bir siniq ko‘ngilni ko‘tarish Ka’bani obod qilishga tenglashtirilgani haqida bitilgan,  Bugun ko‘ngli o‘ksik bir necha qalblar quvonchga to‘ldi. Qo‘llar duoga ko‘tarildi. Dildan qilingan niyatlar esa o‘z egalariga yetib borishi shubhasiz.

Eid is a holiday of love and generosity…
Eid al-Fitr is a holiday of charity, generosity, and kindness, and it is a wonderful day that serves to develop human qualities such as equality and harmony among people. On this day, even a sweet word, an uplifting, inspiring treatment is a gift.
This holiday is also beautiful when people greet their distant relatives and friends on this day, and receive news about the needy and sick.
Another practical expression of this beautiful value is meaningful support of our nation, especially its needy stratum, compatriots in need of social protection and assistance. On the eve of Ramadan, the Master’s Department of Jizzakh State Pedagogical University distributed Ramadan donations to more than 10 such households in our city.
“Whoever is single-minded, let him rejoice in the memory of the corrupt, let him be prosperous when the Ka’ba is destroyed.” Today, a few depressed hearts were filled with joy, hands were raised in prayer. There is no doubt that intentions made from the heart will reach their owners.