Toshkentda «Kimyo International University of Uzbekistan» xalqaro universitetida  3-chi xalqaro CLIL konferensiyasi ZOOM platformasi orqali onlayn tarzda  boʻlib oʻtdi.
Ushbu xalqaro konferensiya koordinatori Dr. Azamat Akbarov tomonidan 1-CLIL 2016 yili Bosniyada, 2-chi CLIL 2017 yili Qozog‘istonda o‘tkazilgan.
10 ta davlatdan 15 ta universitet va Britaniya Kengashi hamkorligida 3-chi CLIL  O‘zbekistonda o‘tkazildi. Ochilish marosimida 4 ta hamkor universitet rektorlari so‘zga chiqishadi.
Ushbu xalqaro konferensiyada Jizzax davlat pedagogika universiteti ham hamkor universitet sifatida ishtirok etdi va universitet rektori Sh.S.Sharipov konferensiya ochilish marosimida soʻzga chiqdi. Shuningdek, Xorijiy tillar fakulteti Ingliz tili oʻqitish metodikasi kafedrasi mudiri A.Jabborova ham «Methods of Introducing CLIL to the Classroom» mavzusida taqdimoti bilan ishtirok etdi.
Chet tilini boshqa fanlar bilan o‘zaro integratsiya qilib o‘qitishda CLIL metodikasidan keng foydalanilmoqda. CLIL – (Content and Language Integrated Learning) mazmun va tilni integratsiyalashgan holda o‘rganish bo‘lib, ushbu metodikaga ko‘ra o‘quvchilar no-filologik fanlarga oid mavzularni chet tilida o‘rganishlari orqali ham ushbu fanlarga doir bilimlarini mustahkamlashadi, ham chet tilini qo‘llashni o‘rganishadi.
CLIL jahon amaliy tilshunoslik assosiyasining (AILA) 22 ta Research Networks (ReNs)dan bittasi hisoblanadi. Italiya va Ispaniya universitetlaridan CLIL-ning haqiqiy namoyondalari, professorlar ham chiqish qilishdi. Bu O‘zbekiston uchun katta yutuq! Barcha qatnashuvchilarga xalqaro sertifikat berildi.

Состоялась 3-я региональная конференция CLIL «Подходы к преподаванию содержания через английский язык: интегрированное обучение содержанию и языку (CLIL)»
В Ташкенте прошла  3-я международная конференция CLIL  онлайн через платформу ZOOM в международном университете «Kimyo International University of Uzbekistan».
Координатор этой международной конференции Dr. Азамат Акбаров провел 1-й CLIL в Боснии в 2016 году и 2-й CLIL в Казахстане в 2017 году.
3-й CLIL прошел в Узбекистане в сотрудничестве с 15 университетами из 10 стран и Британским Советом. На церемонии открытия выступят ректоры 4 университетов-партнеров.
Джизакский государственный педагогический университет принял участие в данной международной конференции в качестве вуза-партнера, а ректор вуза Ш.С.Шарипов выступил на церемонии открытия конференции. Также с докладом на тему «Методы внедрения CLIL на занятиях» выступила заведующая кафедрой методики преподавания английского языка факультета иностранных языков А. Джабборова.
Методика CLIL широко используется в обучении иностранному языку и интеграции с другими предметами. CLIL — (Content and Language Integrated Learning) представляет собой интегрированное изучение содержания и языка, по данной методике учащиеся укрепляют свои знания по этим предметам, изучая на иностранном языке темы, относящиеся к нефилологическим предметам, они учатся использовать свой язык.
CLIL является одной из 22 исследовательских сетей (ReN) Международной ассоциации прикладной лингвистики (AILA). Также выступили настоящие представители CLIL, профессора итальянских и испанских университетов. Это большое достижение для Узбекистана! Все участники были награждены сертификатом международного образца.