JDPUda “Kitobxonlik haftaligi” doirasida adabiy uchrashuvlar o‘tkazilmoqda.
Universitetning madaniyat saroyida bo‘lib o‘tgan adabiy uchrashuvga O‘zbekiston hamda Qoraqalpog‘iston Xalq  yozuvchisi O‘rozboy Abduraxmonov, shoir Abdunabi Hamro, Jizzax viloyat Yozuvchilar uyushmasi raisi M.Abduraxmonovalar  taklif etildi.
Uchrashuvni Jizzax davlat pedagogika universiteti Yoshlar masalalari, ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor(v.b.b) F. Akchaev ochib berdi. U o‘z so‘zida   chinakam kitobxonlik bor joydagina, taraqqiyotga erishish mumkinligini, bilim manbai bo‘lgan kitobni sevish, uni o‘qish va ko‘z qorachig‘idek saqlay bilish, o‘qish uchun uni tanlay olish ham madaniyat ekanligi ta’kidladi.
“ Kitobga muhabbat, uni  qadrlash, o‘qishga ishtiyoq xalqimizning qon-qoniga singib ketgan. Xalqimiz ilm va fan,  adabiyot va san’atga oid nodir qo‘llanmalar, adabiyotlari bilan haqli ravishda faxralanadi.  Dunyoning qaysi bir  mashhur kutubxonasida bo‘lmang xalqimizning ulug‘ allomalari, tafakkur xazinasini yaratgan donishmandlarining qo‘lyozmalarini  kitob holiga keltirib, boqiy umr bag‘ishlagan xattotlar, musavvirlar  mehnatini ko‘rish mumkin. Bugungi uchrashuvni tashkil etishdan maqsad ham talaba yoshlar o‘rtasida kitobga bo‘lgan mehrni uyg‘otish, buyuk ajdodlarimiz merosini qadrlashdir”-deydi F.Akchaev
Kitob mutolaasi inson dunyoqarashini keng, tafakkurini boy qilish bilan birga, mulohazali, turli yot: g‘oyaviy, mafkuraviy, insonni kamolotiga ta’sir qiluvchi illatlar domiga tushib qolishdan asraydi. Kitobxonlik insonni hayotiy muammolariga yechim topishga, odillik, adolatlilik, bag‘rikenglik, insonparvarlik kabi fazilatlarini yuksalishida muhim ahamiyat kasb etadi. Uchrashuvda ana shular haqida so‘z bordi. Shuningdek  tadbirga taklif etilgan ijodkorlar o‘zlarining asralaridan parchalar o‘qib berishdi.
Uchrashuv shunchaki tashkil etilmadi. Unda haqiqiy adabiyot ixlosmandlari, she’riyatni qadrlovchi ijodkor talabalar ishtirok etishdi. Bugungi tadbir ular uchun “mahorat darsi”dek bo‘lib o‘tdi desak xato qilmagan bo‘lamiz. Uchrashuv so‘ngida tadbir ishtirokchilari, ijodkor talabalar mehmonlarga o‘z ijod namunalaridan ham o‘qib berishdi.

Literary meetings are being held at JSPU as part of the Book Week.
People’s writer of Uzbekistan and Karakalpakstan Orozboy Abdurakhmanov, poet Abdunabi Hamro, chairman of Jizzakh region Writers’ Association M. Abdurakhmanova were invited to the literary meeting held in the palace of culture of the university.
The meeting was opened by F. Akchaev, the first vice-rector for youth issues, spiritual and educational affairs of Jizzakh State Pedagogical University. In his words, he said that progress can be achieved only where there is real reading, and it is a culture to love a book as a source of knowledge, to read and keep it as a treasure, and to be able to choose it for reading.
“Love for the book, appreciation for it, enthusiasm for reading is ingrained in the blood of our people. Our people are rightly proud of rare manuals and literature related to science and science, literature and art. In any famous library of the world, you can see the work of calligraphers and painters, who turned the manuscripts of the great scholars and sages who created the treasure of thought into books and gave them eternal life. The purpose of organizing today’s meeting is to awaken love for books among students and young people, to appreciate the legacy of our great ancestors,” says F. Akchaev.
Reading a book broadens a person’s worldview and enriches his thinking, while protecting him from falling into the trap of various foreign: ideological, ideological, vices that affect a person’s maturity. Reading plays an important role in helping a person to find solutions to his life problems, to improve his qualities such as justice, fairness, tolerance, and humanity. This is what was discussed at the meeting. Artists invited to the event also read excerpts from their works.
The meeting was simply not organized. Real lovers of literature, creative students who appreciate poetry took part in it. It would not be wrong to say that today’s event was like a “skills lesson” for them. At the end of the meeting, the participants of the event, creative students, read to the guests some examples of their creativity.