23-24 Fevral kunlari Toshkent shahrida Buyuk Britaniya Change Academy Advance HE tashkiloti, Britaniya Kengashi bilan kamhorlikda  Toshkent Irrigatsiya instituti Milliy tadqiqotlar universitetida yurtimizda faoliyat yurituvchi oliy ta’lim muassasalaridagi muammolar va ularning boshqaruvi, moliyaviy hamda akademik mustaqilligi “Higher Education for Employability” mavzusidagi Change Academy Festivali hamda Round-table muhokamasi bolib òtdi. Ushbu festivalda yurtimizdagi 20 dan ortiq OTMlar o`z loyihalari bilan ishtirok etishdi. Jizzax davlat pedagogika universiteti Xorijiy tillar fakulteti professoor-o`qituvchilari   A.Jabborova va N.Bo`riyevalar “Change Academy JSPU Team” vakillari sifatida “Developing Graduates` Pedagogical Practice-based Skills” mavzusidagi loyihalari bilan ishtirok etishdi.
Festival doirasida “Policy Dialogue event – Governance Culture” mavzusida davra suhbati ham bo`lib o`tdi. Tadbirda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri o’rinbosari Komiljon Karimov, Britaniya Kengashi direktori Denise Waddingham, Advance HE direktori Alison Johns, Change Academy Project Coordinator Jo Chaffer, Toshkent Irrigatsiya milliy-tadqiqot universiteti rektori Baxodir Mirzayev, TEAM universiteti asoschisi Hikmat Abduraxmanov va boshqa ko’plab xususiy universitetlar rektorlari, vakillari qatnashdi. Tadbir davomida O’zbekistonda faoliyat yurituvchi xususiy sektordagi oliy ta’lim muassasalari boshqaruvi hamda ularda xorij tajribasidan keng foydalanish, xususan, Britaniya Kengashi faoliyati va hissasi alohida ta’kidlandi. Milliy universitetlar faoliyatini xorij universitetlari faoliyatiga transformatsiya qilish (to’g’ri keladigan jihatlarini albatta), qo’shma ta’lim, chet ellik talabalarni milliy universitetlarga jalb qilish va shu kabi masalalar muhokama qilindi. Asosiy urg’ular xorijiy tillarni puxta o’rganish, talabalarni xorijiy universitetlarga stajirovkaga, Summer schools – Yozgi maktablarga yuborish, universitetlar faoliyatini to’la holda raqamlashtirish, sun’iy intellekt, aqlli kutubxona kabi loyihalarning yòlga qoyilishi, yurtimiz universitetlari bitiruvchilari diplomlarini dunyo miqyosida tan olinadigan darajaga yetkazish, dunyoning top 300 taligiga kirgan universitetlar bilan hamkorlik qilish, hamda ularning tajribasini o’zimizda yo’lga qoyish va ta’lim sifatini oshirish kabi masalalar muhokama qilindi.

В Ташкенте организован фестиваль на тему “Higher Education for Employability”
23-24 февраля в городе Ташкенте, в сотрудничестве с Британским советом организации «Change Academy Advance HE» Великобритании, в Национальном исследовательском университете Ташкентского института ирригации были рассмотрены проблемы высших учебных заведений, действующих в нашей стране, и их управленческая, финансовая и академическая независимость по теме «Higher Education for Employability»  «Change Academy Festivali » и «Round-table».
В этом фестивале со своими проектами приняли участие более 20 вузов нашей страны. А.Жабборова и Н.Буриева профессора-преподаватели факультета иностранных языков Джизакского государственного педагогического университета, приняли участие в качестве представителей «Команды Академии перемен ДжГПУ» со своими проектами на тему «Развитие педагогической практики выпускников на основе Навыки».
Также в рамках фестиваля прошел круглый стол на тему «Policy Dialogue event – Governance Culture». В мероприятии приняли участие заместитель министра высшего образования, науки и инноваций Комилжон Каримов, директор Британского Совета Дениз Уоддингем, директор Advance HE Элисон Джонс, координатор проекта Change Academy Джо Чаффер, ректор Ташкентского национального исследовательского ирригационного университета Баходир Мирзаев, основатель Университета TEAM Хикмат Абдурахманов, а также приняли участие ректоры и представители многих других частных университетов. В ходе мероприятия были особо отмечены управление высшими учебными заведениями частного сектора, действующими в Узбекистане, и широкое использование в них зарубежного опыта, в частности, деятельность и вклад Британского Совета. Обсуждались трансформация деятельности национальных университетов в деятельность зарубежных университетов (безусловно, актуальные аспекты), совместное обучение, привлечение иностранных студентов в национальные университеты и тому подобные вопросы. Основной акцент делается на углубленное изучение иностранных языков, направление студентов в зарубежные вузы на стажировки, летние школы, полную цифровизацию деятельности университета, запуск таких проектов, как искусственный интеллект, умная библиотека, международное признание дипломов выпускников вузов нашей страны. обсуждались такие вопросы, как вывод вуза на высший уровень, сотрудничество с 300 лучшими университетами мира, внедрение их опыта в нашей стране и повышение качества образования.