Jismoniy madaniyat fakultetida bo‘lib o‘tgan tadbir ana shunday nomlandi.
Buyuk shoir va mutafakkir alloma Alisher Navoiyning bebaho ilmiy merosi nafaqat xalqimiz, balki jahon adabiyoti tarixi rivojida alohida o‘rin tutadi. Alloma o‘zining asarlarida yuksak umuminsoniy g‘oyalarni, ona tilimizning beqiyos so‘z boyligi va cheksiz ifoda imkoniyatlarini butun jozibasi va latofati bilan namoyon etib, yer yuzidagi millionlab kitobxonlar qalbidan munosib va mustahkam o‘rin egalladi.
Shu kunlarda Alisher Navoiy tavalludining 582yilligi munosabati bilan joylarda Navoiy ijodini yanada keng o‘rganish va targ‘ib qilish maqsadida adabiy-badiiy anjumanlar, ilmiy-amaliy konferensiyalar va navoiyxonlik kechalari o‘tkazilmoqda. Jismoniy madaniyat fakulteti talabalari tomonidan tashkil etilgan “Navoiyni yod etib”  ma’naviy-ma’rifiy kechasi ham ana shular jumlasidandir.
Mazkur tadbir ikki qismda bo‘lib o‘tdi. Dastlab  fakultet professor-o‘qituvchilar ishtirokida  “Navoiy ijodini anglab” mavzusidagi ilmiy-ma’rifiy  davra suhbati tashkil etilgan bo‘lsa, tadbirning ikkinchi qismida talabalar tomonidan  sahnalashtirilgna badiiy kompozitsiya tomoshabinlar ixtiyoriga havola etildi.

Так называется мероприятие, проводимое на факультете физической культуры. Бесценное научное наследие великого поэта и мыслителя, ученого Алишера Навои занимает особое место в истории литературы не только нашего народа, но и мира. В своих произведениях ученый со всем обаянием и изяществом показал высокие общечеловеческие идеи, несравненный словарный запас и безграничные возможности выражения родного языка и завоевал достойное и прочное место в сердцах миллионов читателей на земле.
В эти дни по случаю 582-летия со дня рождения Алишера Навои в целях дальнейшего изучения и пропаганды творчества Навои на местах проводятся литературно-художественные конференции, научно-практические конференции и вечера навоиханлик. Одним из них является духовно-просветительский вечер «Вспоминая Навои», организованный студентами факультета физической культуры.
Это мероприятие проходило в двух частях. Изначально был организован научно-просветительский круглый стол на тему «Понимание творчества Навои» с участием профессоров и преподавателей факультета, а во второй части мероприятия на суд зрителей была представлена ​​художественная композиция в постановке студентов.