Volontyorlar ezgu ishlar targ‘ibotchilari …
Vazirlar mahkamasining «Volontyorlik faoliyati to‘g‘risidagi» Qonunu  ijrosini ta’minlash maqsadida Sh. Rashidov tumani «Umar» MFY axoli yashash xududida qator tadbirlar tashkil etildi. Qonunga muvofiq, volontyorlik faoliyati – jismoniy va (yoki) yuridik shaxslarning manfaatlarini ko‘zlab bepul asosda amalga oshiriladigan, jamoat uchun foydali bo‘lgan ixtiyoriy faoliyat hisoblanadi. Kam ta’minlanganlarni, ishsizlarni, ko‘p bolalilarni va boshqa shu kabi shaxslarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida yordam ko‘rsatish volontyorlik faoliyatini amalga oshirish yo‘nalishlaridan biridir. Ana shu ezgu maqsadlarni o‘z oldiga maqsad qilib olgan universitet volontyorlari  dastlab Sh.Rashidov tumani “Umar” MFY da Yolg‘iz yashovchi va kam ta’minlangan xonadonlar holidan xabar olishdi. Xongadon sohiblarining hovlisi  tartibga keltirildi, qish uchun o‘tinlar maydalab berildi, daraxtlar butaldi.
Shu kuning o‘zida volontyor talabalar  Nogironligi mavjud bo‘lgan xonadonlarda bo‘lishib, ularga  Qorbobo sovg‘alarini  ulashishdi. Kunning ikkinchi yarmida  «Prezident avlodlari» nomi bilan yuritiluvchi Maktabgacha ta’lim tashkilotida «Yangi yil» tadbiri tashkil etildi. Qorbobo, qorqiz va ertak qaxramonlari bolajonlarga unitilmas zavq baxsh etidi. 60 nafar bolajonlarga Qorbobo va qorqiz sog‘alari ulashildi.
Universitet rektori tomonidan qo‘llab quvatlangan bu tashabbus so‘ngida  «Umar» MFY hududida joylashgan  umumta’lim maktablarida yuqori sinf o‘quvchilari uchun motivatsion treninglar tashkil etildi.Kun davomida oliygoh tomonidan ajratilgan avtobus volontyor talabalar xizmatida bo‘ldi. Pedagogika va psixologiya fakultetining 28 nafar ko‘ngilli talabalar  tadbir tashkilotchisi bo‘lishdi.
Ma’lumot uchun: “Volontyorlik faoliyati to‘g‘risida”gi qonun davlatimiz rahbari tashabbusidir. Uni ishlab chiqish va qabul qilish vazifasi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 4 mayda imzolangan “Mamlakatni demokratik yangilash jarayonida fuqarolik jamiyati institutlarining rolini tubdan oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmonida belgilangan.

Volunteers are promoters of good deeds…
In order to ensure the implementation of the Law “On Volunteering” of the Cabinet of Ministers, a number of events were organized in the residential area of “Umar” mahalla of Sh.Rashidov district.According to the law, volunteer activity is a voluntary activity that is useful for the public and is carried out for the benefit of individuals and (or) legal entities on a free basis. Providing assistance to support the poor, unemployed, those with many children, and other such persons is one of the areas of volunteering. The volunteers of the university, aiming at these noble goals, first received information about the situation of single and low-income households in “Umar” MFY, Sh.Rashidov district. The yard of the landlords was put in order, firewood was chopped for the winter, trees were planted.
On this day, volunteer students visited the homes of people with disabilities and distributed Santa’s gifts to them. In the second half of the day, the “New Year” event was organized at the preschool educational organization “President’s Generations”. Santa Claus, Snow Maiden and fairy-tale heroes gave the children unforgettable pleasure. 60 children were given Santa Claus and Snowman gifts.
As a result of this initiative, which was supported by the rector of the university, motivational trainings were organized for high school students in secondary schools located in the territory of “Umar” makhalla. During the day, the bus allocated by the university was at the service of volunteer students. 28 volunteer students of the Faculty of Pedagogy and Psychology became the organizers of the event.
For information: The Law “On Volunteering” is an initiative of the head of our state. The task of its development and adoption is defined in the decree of the President of the Republic of Uzbekistan “On measures to fundamentally increase the role of civil society institutions in the process of democratic renewal of the country” signed on May 4, 2018.