Konstitutsiyamiz qabul qilinganligining 30 yilligi munosabiti bilan tadbir tashkil etildi
Xalqimiz har yili 8 dekabr sanasini – O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuni bayrami sifatida katta shodiyona bilan nishonlaydi. Ayni shu kunlarda butun mamlakatimiz bo‘ylab ushbu qutlug‘ ayyom shukuhi kezib yuribdi.Jizzax davlat pedagogika universiteti madaniyat saroyiga yig‘ilgan professor-o‘qituvchilar, talaba yoshlarni ana shu shodiyona birlashtirdi desak xato qilmagan bo‘lamizBosh Qomusimizning 30 yiiligiga bag‘ishlangan tantanali tadbirda “O‘zbekiston Konstitutsiyasining 30 yilligi” ko‘krak nishoni bilan taqdirlangan bir guruh professor-o‘qituvchilar hamda yutuqlarga erishgan talaba yoshlar e’tirof etildi.
Konstitutsiya o‘qituvchining jamiyatda tutgan yuksak o‘rnini yuqori daraja e’tirof etib, muhrlab qo‘ymoqda. Xalqimizda “Ustoz otangdek ulug‘” degan naql bor va ustozlarni hurmat qilish milliy xarakterimizning ajralmas qismidir. Afsuski, yaqin yillargacha o‘qituvchilar obodonlashtirish, hatto qurilish ishlariga majburlanishi, yaqin o‘tmishimizning qora dog‘lari bo‘lib, bu oxir-oqibat ta’lim tizimiga putur yetkazdi. Tadbirda so‘zga chiqqan universitet rektori Sh.Sharipov barchani bayram bilan qutlar ekan O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoev, prezidentlik muddatining birinchi kunlaridanoq ta’limni isloh qilishni, birinchi navbatda o‘qituvchilarning obro‘-e’tiborini oshirishdan boshlash lozimligini ta’kidlaganini alohida qayd etdi.
Darhaqiqat Ustozga bo‘lgan yuksak ehtiromning Konstitutsiyamizda o‘z ifodasini topishi, mamlakatimizda ilm-fan, ma’naviyat-ma’rifat rivoji, Yangi Renessans poydevorini yaratish uchun kuchli huquqiy asos bo‘lib xizmat qiladi. Tadbir davomida yangaragan kuy-qo‘shiq hamda ijod namunalari xalqimizning ezgu-maqsadlarini o‘zida aks ettirgan Konstitutsiyamizga bag‘ishlandi.O‘ziga xos tarzda bo‘shlib o‘tgan bayram dasturida turli tanlovlarda yuqori o‘rinlarni egallagan talaba yoshlar taqdirlandilar.

По случаю 30-летия принятия нашей Конституции было организовано мероприятие
Каждый год наш народ с большой радостью отмечает 8 декабря – День Конституции Республики Узбекистан. Именно в эти дни радость этого знаменательного дня распространяется по всей нашей стране. Не будет ошибкой, если скажем, что это торжество объединило профессоров-преподавателей, студенческую молодежь, собравшихся во Дворце культуры Джизакского государственного педагогического университета.
На торжественном мероприятии, посвященном 30-летию нашего Главного свода законов группа профессоров-преподавателей, студенческой молодежи, добившихся успехов, была отмечена знаком «30 лет Конституции Узбекистана».
Конституция признает и закрепляет высокое положение учителя в обществе. У нашего народа есть пословица: «Почитай учителя, как родителя», а уважение к учителям — неотъемлемая часть нашего национального характера. К сожалению, до недавнего времени принуждение учителей к выполнению работ по благоустройству и даже строительству было черной меткой нашего недавнего прошлого, что в конечном итоге подорвало систему образования. Выступивший на мероприятии ректор университета Ш.Шарипов поздравляя всех с праздником отдельно отметил, что Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев с первых дней своего президентства подчеркивал необходимость начать реформирование образования, в первую очередь, путем повышения репутации учителей.
Действительно, выражение высокого уважения к Учителю в нашей Конституции служит прочной правовой основой для развития науки, духовности и просвещения в нашей стране, для создания основ Нового Ренесанса. Образцы песен и произведений, прозвучавших на мероприятии посвящены нашей Конституции, которая отражает благородные цели нашего народа. В программе праздника, проведенной уникальным образом, были награждены студенты, занявшие высокие места в различных конкурсах.