Samarqand iqtisodiyot va servis institutida “Tadqiqotchilik va kreativ sa’y-harakatlarni qo‘llaymiz” mavzusida  VII xalqaro talabalar simpoziumi bo‘lib o’tdi.
Simpoziumda Ruminiya, Xitoy, Qozog‘iston, Belarus, Qatar davlatlaridan, shuningdek, Buxoro, Toshkent, Samarqand oliygohlar talabalari bilan bir qatorda JDPU iqtidorli talabalari ham ishtirok etdi.
Simpozium iqtidorli talabalarga o‘z ishlarini xalqaro anjumanga yoki ma’lum bir fanga oid ilmiy anjumanlarga teng professional muhitda taqdim etish imkoniyatini berdi. Universitetimiz iqtidorli talabalari Ilyosov Umidjon, Abduraimov Abdulaziz, Fayzullayeva Gavhar, Melsova Laylo, Azimova Durdona, Abdusobirova Marjona, Norboyeva Go’zal, Yangiboyeva Feruzalar o’z taqdimotlari bilan ishtirok etdi. Ishlari yuqori baholangan talabalar sertifikat va esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandi. Shuningdek mazkur simpoziumda Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo’yicha birinchi prorektor S.Nazarqosimov va Iqtidorli talabalarning ilmiy-tadqiqot faoliyatini tashkil etish bo’limi boshlig’i D.Fazilovaga «Eng faol tashkilotchi» nominatsiyasi bo’yicha halqaro sertifikat topshirildi. Hamda iqtidorli talabamiz Abduraimov Abdulaziz “Best Student Paper Award” nominatsiyasi bo’yicha xalqaro sertifikatni qo’lga kiritdi.

В Самаркандском институте экономики и сервиса состоялся VII-й Международный студенческий симпозиум на тему «Применим исследовательские и креативные усилия»
В симпозиуме приняли участие студенты из Румынии, Китая, Казахстана, Белоруссии, Катара, а также студенты Бухарского, Ташкентского, Самаркандского вузов, а также одаренные студенты Джизакского государственного педагогического университета.
Симпозиум предоставил возможность одаренным студентам представить свои работы в профессиональной среде, эквивалентной международной конференции или научной конференции по определенной дисциплине. Со своими докладами выступили одаренные студенты нашего университета Ильясов Умиджон, Абдураимов Абдулазиз, Файзуллаева Гавхар, Мелсова Лайла, Азимова Дурдона, Абдусобирова Маржона, Норбоева Гозал, Янгибоева Феруза. Студенты, работа которых была высоко оценена, были награждены грамотами и памятными подарками. Также на данном симпозиуме выступили первый проректор по делам молодежи и духовно-просветительской работе С.Назаркасымов и начальник отдела организации научно-исследовательской деятельности одаренных студентов вручили Д.Фазиловой международный сертификат в номинации «Самый активный организатор». Также наш одаренный студент Абдураимов Абдулазиз стал обладателем международного сертификата в номинации «Лучшая студенческая работа».