Barchasi inson qadri uchun…
Salomatligida muammo yoki nuqson bor kishilar, asosan, nogiron yoshlar mehr-muruvvat, e’tiborga muhtoj. Ularni muntazam ravishda har tomonlama qo‘llab-quvvatlash esa insoniylik burchimizdir. Jizzax davlatt pedagogika universiteti tashabbusi bilan Jizzax shaxridagi 32 –yordamchi maktab internatida tashkil etilgan “Barchasi inson qadri uchun”   xayriya tadbiri ham ana shu e’tiborning kichik namunasi desak, xato qilmagan bo‘lamiz.
Tadbir  maktab internati tarbiyalanuvchilarining ijodiy ishlaridan tashkil topgan ko‘rgazma bilan boshlandi. Tarbiyalanuvchilar tomonidan qo‘l mehnati bilan turli qo‘lbola predmetlar yordamida yaratilgan betakror san’at asarlari tomoshabinga estetik zavq beradi.
-Safimizdagi imkoniyati cheklanganlarni, xususan yoshlarni  har tomonlama teng huquqliligini ta’minlash, qadr-qimmatini himoya qilish zarur. Jizzax shaxridagi 32 –Yordamchi maktab intrenatida bugungi kunda 261 nafar aqlan va jismonan nuqsoni bor bolajonlar tahsil olishadi. Maktab-intrenatga tashrif chog‘ida bu yerda tarbiyalanayotgan bolajonlar asosan kasb-hunarga yo‘naltirilishi haqida ma’lumotlarga ega bo‘ldik. Buni  maktab internat o‘quvchilarining qo‘l mehnati  mahsulotlaridan tashkil topgan ko‘rgazma namoyishidan ham bilib olishingiz mumkin. Ba’zan to‘rt muchali sog‘lom ammo qo‘lida hech qanday hunari yo‘q bo‘lgan, hayotdan nolib yashaydigan insonlarni uchratish mumkin. Nogironligi bo‘la turib, mehnat qilishga, hunar egallashga harakat qilayotgan bolajonlarning  hayotiy pozitsiyasini ko‘rib, albatta, kishi o‘yga tushadi. Imkoniyati cheklangan bo‘lishiga qaramasdan  mohirona tarzda  yaratilgan turli uy ro‘zg‘or anjomlari, kashtachilik, duradgorlik, tikuvchilik buyumlarini ko‘rib ko‘zingiz quvnaydi. Bolalar yasagan yoki tikkan ishlarni ko‘rib biz ham lol qoldik. Chunki bularni kattalar ham maromiga yetkazib yasay olmaydi. Ularning har birida iste’dod yashirin. Faqat ularni chiqarishga, o‘zlarini namoyon etishlariga ko‘maklashishimiz kerak. Bolajonlarni qo‘llab quvvatlash maqsadida Jizzax davlat pedagogika universitetida  ularning ijodiy ishlaridan iborat savdo yarmarkasini tashkil etmoqchimiz. O‘ylaymanki bu ko‘rgazma bolalarga katta rag‘bat bo‘ladi. Bundan maqsad bolajonlarga o‘z o‘z iste’dodlarini yuzaga chiqarishga yordam berishdir,-deydi universitet rektori Sh.Sharipov
-32-yordamchi maktab internatida Jizzax davlat pedagogika universitetining surdopedagogika, psixologiya, logopediya yo‘nalishlarida bilimini mustahkamlayotgan  magistrlar ham faoliyat yuritishadi. Bugungi tadbirni ular bilan birgalikda tashkillashtirdik. Universitet tomonidan maktab internati tarbiyalanuvchilarini turli xildagi, qishki issiq kiyim kechaklar bilan ta’minlashga harakat qildik. Bu albatta boshlanishi. Biz bunday xayriya tadbirlarini faqat bugun emas, yil davomida tashkil etib kelmoqdamiz. Niyatimiz  mana shu mehrli bolajonlar har doim  insoning imkoniyatlari cheksiz ekanligiga ishonib yashashsin. Imkonsizlikdan imkon topib, hayot uchun kurashib, foydali ish bilan shug‘ullanishsin. Jamiyatga, yaqinlariga kerakli ekanliklarini his qilishsin,–deydi universitet Magistrlar bo‘limi rahbari R. Yarmatov
— Bir necha yildan buyon mana shu aqlan va jismonan nuqsoni bor bolalar  bilan birgaman. Jamoamiz bilan ularning dardu tashvishlari va muammolari bilan yashaymiz. Ta’kidlashim kerakki, eng qiyin lahzalarda ham  mana shu ko‘ngli nozik bolalarga umid va ishonch, yaxshilarning muruvvati yordam beradi. Juda ko‘p xayr-saxovatli insonlarning marhamatidan bahramand bo‘lganmiz. Ammo bugungi Jizzix davlat pedagogika universiteti tomonidan tashkil etilgan “Barchasi inson qadri uchun”  xayriya-tadbiri o‘zgacha bo‘ldi. Biz bunday e’tiborni kutmagandik. Ko‘ngli o‘ksik insonlarni hayotni sevishga o‘rgatishdan ulug‘roq   marhamat yo‘q! Barchasi uchun tashakkur – deydi maktab internat direktor o‘rinbosari  Dilfuza Umarova
3-dekabr Xalqaro nogironlar kuni munosabati bilan tashkillashtirilgan tadbir davomida ta’lim muassasi tarbiyalanuvchilariga universitet tomonidan sovg‘alar topshirildi. Xayriya tadbiri musiqiy kechaga ulanib ketdi. Universitet badiiy jamoasining ajoyib kuy va qo‘shiqlari bilan davom etgan musiqiy dastur mehru muruvvatga muhtoj bolalar qalbiga shodlik, unutilmas onlar shukuhini hadya etdi…quvonch bag‘ishladi. Bir so‘z bilan aytganda bolalar shu kuni dildan yayrashdi.

All for human dignity…
People with health problems or defects, mainly young people with disabilities, need kindness and attention. It is our duty as a human being to support them in every way on a regular basis. It would not be wrong to say that the charitable event “All for human dignity” organized at the boarding school of the 32nd school in the city of Jizzakh by the initiative of the Jizzakh State Pedagogical University is a small example of this attention.
The event began with an exhibition of creative works of boarding school students. The unique works of art created by the students with the help of various handmade objects give aesthetic pleasure to the viewer.
– It is necessary to ensure the equal rights of the disabled in our ranks, especially young people, and protect their dignity. Today, 261 children with mental and physical disabilities are studying in boarding school №32 in the city of Jizzakh. During the visit to the boarding school, we got information that the children educated here are mainly oriented towards the profession. You can find out about this from the exhibition of handicrafts of boarding school students. Sometimes it is possible to meet people who are healthy but do not have any skills in their hands, who live complaining about life. One certainly thinks deeply seeing the life position of the children who are trying to work and learn a profession while having a disability. Despite the limited capacity, you will be delighted to see the skillfully created various household items, embroidery, carpentry, and sewing items. We were also surprised to see the works made or sewn by the children. Because even adults can’t do it properly. Talent is hidden in each of them. We just need to help them bring them out and express themselves. In order to support children, we want to organize a trade fair of their creative works at Jizzakh State Pedagogical University. I think this exhibition will be a great incentive for children. The purpose of this is to help children to reveal their talents, says university rector Sh. Sharipov.
– At the boarding school of the 32nd school, the masters of the Jizzakh State Pedagogical University, who are strengthening their knowledge in the areas of deaf pedagogy, psychology, and speech therapy, also work. We organized today’s event together with them. The university tried to provide boarding school students with different types of warm winter clothes. This is definitely the beginning. We organize such charity events not only today, but throughout the year. Our intention is that these loving children will always live believing that human opportunities  are limitless. Let them find opportunities out of impossibility, fight for life, and engage in useful work. Let them feel that they are needed by the society and their relatives, says R. Yarmatov, the head of the Master’s department of the university.
— I have been with these children with mental and physical disabilities for several years. We live with their pains and concerns with our team. I must emphasize that even in the most difficult moments, these tender-hearted children are helped by hope and faith, and the kindness of good people. We have benefited from the blessings of many generous people. But today’s charity event “All for Human Value” organized by the Jizzikh State Pedagogical University was special. We did not expect such attention. There is no greater blessing than teaching discouraged people to love life! Thank you for everything – says Dilfuza Umarova, deputy director of the boarding school
During the event organized in connection with the International Day of People with Disabilities on December 3, the university presented gifts to the students of the educational institution. The charity event was connected to a musical night. The musical program, which continued with wonderful tunes and songs by the university’s artistic team, brought joy to the hearts of children in need of kindness, an unforgettable performance…gave joy. In a word, the children had a great time on this day.