«XXI asr ko‘nikmalarini ommalashtirishda talabalarning roli” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy onlayn konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 21-iyundagi “Pedagogik taʼlim sifatini oshirish va pedagog kadrlar tayyorlovchi oliy taʼlim muassasalari faoliyatini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PQ–289-son qarorining 2-ilovasiga muvofiq tasdiqlangan “Yoʻl xaritasi” 18.1-bandida xalqaro talabalar anjumanlarini oʻtkazish va ularda xorijiy talabalar ishtirokini taʼminlash vazifasi belgilangan. Ushbu vazifani bajarish maqsadida Abdulla Qodiriy nomidagi Jizzax davlat pedagogika universitetida  2022-yil 18-noyabr kuni “XXI asr ko‘nikmalarini ommalashtirishda talabalarning roli” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy onlayn konferensiya bo‘lib o‘tdi. Konferensiyani JDPU rektori prof. SH.S.Sharipov o’z nutqi bilan ochib berdi.
Konferensiyaning maqsadi:
-iqtidorli talabalarni jamiyatda olib borilayotgan ijtimoiy-siyosiy jarayonlardagi rolini kuchaytirish;
– innovatsion g‘oyalarni amalga oshirish va takomillashtirish;
-ularning intellektual salohiyatini yanada rivojlantirish va rag‘batlantirish;
-iqtidorli talabalarni ilmiy tadqiqot ishlariga keng jalb qilish;
«XXI asr ko‘nikmalarini ommalashtirishda talabalarning roli” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy onlayn konferensiyasi ijtimoiy-iqtisodiy va siyosiy, madaniyat, tibbiyot, texnika va ishlab chiqarish sohalarini qamrab oldi.

An international scientific-practical online conference was held on the topic “The role of students in the popularization of 21st century skills”.
The task of holding conferences and ensuring the participation of foreign students in them were assigned on paragraph 18.1 of the “Roadmap” that approved in accordance with Annex 2 of the Resolution PR-289 of the President of the Republic of Uzbekistan dated June 21, 2022 “On measures to increase the quality of pedagogical education and further develop the activities of higher educational institutions training pedagogues”.
In order to fulfill this task, on November 18, 2022, the Jizzakh State Pedagogical University named after Abdulla Qadiri held an international scientific-practical online conference on the topic “Role of students in the popularization of 21st century skills”. Rector of JSPU, prof. Sh.S. Sharipov, opened the conference with his speech.
The purpose of the conference:
– strengthening the role of talented students in the socio-political processes in society;
– implementation and improvement of innovative ideas;
– further development and stimulation of their intellectual potential;
– wide involvement of talented students in scientific research works;
The international scientific-practical online conference on the topic “The role of students in the popularization of 21st century skills” covered socio-economic and political, cultural, medical, technical and industrial spheres.