Davlat rahbari tashabbusi bilan respublikamiz bo‘ylab o‘tkazilayotgan “Madaniyat karvoni” hamda “Ma’naviyat festivali”da har bir hududga 150 nafardan ortiq olimlar, ziyolilar, ijodkorlar, san’at ahli, kinoaktyorlar jalb qilinib, ular eng chekka qishloq, mahallalarda bo‘lib, odamlar bilan yuzma-yuz suhbatlashmoqda.
Ana shunday ezgu  maqsadlarni ko‘zlagan “Madaniyat karvoni” va “Ma’naviyat festivali” i  Jizzax viloyatida ham davom etmoqda. Kuni kecha 10 nafarga yaqin sa’natkorlar, aktyorlar, shoir va yozuvchilar Jizzax davlat pedagogika universitetida mehmon bo‘lishdi. Jizzax davlat pedagogika universitetining professor-o‘qituvchilari va talabalari ishtirokida boshlangan ijodiy uchrashuv davomida  sa’nat ixlosmandlari aktyor va aktrisalar bilan bevosita muloqot qilish imkoniga ega bo‘lishdi. Muloqot davomida sa’natkorlar tomonidan ularni elga tanitgan obrazlardan parchalar mahorat bilan ijro etildi.  Savol javoblar v a ochiq muloqotdan so‘ng sa’natkorlar guruhi talabalar dars jaaryonlarida ishtirok etishdi. Bir dam o‘zlarini talabadek his etgan sa’nat namoyondalari audiotoriyadagi talabalar va ustozlarga  yoshlik va go‘zal xotiralarni taqdim etishgani uchun minnatdorchilik bildirishdi.
“Madaniyat karvoni” hafta davomida jizzaxliklarni xushnud qiladi. Chekka qishloqlarda tuman va shaxarlarda istiqomat qilayotgan yurtdoshlarimiz dardiga malham, xursandchiligiga sherik bo‘lishadi…esda qolar lahzalarni hadiya etishadi…bu esa yurtdoshlarimiz orasida o‘zaro mehr rishtalari bog‘lanishiga, odamlar qalbiga iliqlik olib kirishi  shubhasiz.

В рамках «Каравана культуры» организуются большие концертные программы
По инициативе главы государства более 150 ученых, представителей интеллигенции, творческих деятелей, художников, киноактеров участвуют в «Караване культуры» и «Фестивале духовности», которые проходят по всей республике, в самых отдаленные деревни и районы и общение с людьми лицом к лицу.
Направленные на такие благие цели «Караван культуры» и «Фестиваль духовности» продолжаются и в Джизакской области. Вчера в Джизакском государственном педагогическом университете гостили около 10 художников, актеров, поэтов и писателей. В ходе творческой встречи, начавшейся с участием профессоров-преподавателей и студентов Джизакского государственного педагогического университета, любители искусства получили возможность напрямую пообщаться с актерами и актрисами. В ходе беседы артисты мастерски исполняли отрывки из образов, которые их знакомили. После вопросов-ответов и открытого диалога группа художников приняла участие в занятиях со студентами. Художники, которые на мгновение почувствовали себя студентами, поблагодарили студентов и преподавателей в аудитории за то, что подарили молодость и прекрасные воспоминания.
«Караван культуры» в течение недели будет радовать жителей Джизака. Наши соотечественники, проживающие в отдаленных селах, районах и городах, делятся своей болью и радостью… делятся памятными моментами… и это, несомненно, создаст узы любви между нашими соотечественниками и согреет сердца людей.