Mutolaadan tadqiqotga
Joriy yil 2-noyabrda JDPU «Izlanish» klubi O’zbek adabiyoti yo’nalishi magistrlari bilan hamkorlikda Yoshlar ma’naviyatini yuksaltirish va ularning bo’sh vaqtlarini mazmunli tashkil etish bo’yicha besh muhim tashabbus ijrosiga bag’ishlangan  «Mutolaadan tadqiqotga» mavzusidagi mahorat darsi tashkil etildi.
Universitet ARM mutolaa xonasida bo’lub o’tgan mazkur mahorat darsini klub rahbari D. Salimova hamda magistratura bo’limi dekan o’rinbosari S. Qobilov kirish so’zi bilan ochib berishdi.O’zbek adabiyoti yo’nalishi 2-bosqich magistrlari Sh.Mavlanova «Badiiyatda bola tafakkuri va ruhiyati talqini»,  F. Aliyeva «Adibalar Omina Shenklio’g’li va Salomat Vafoning xarakter yaratish mahorati» mavzusida olib borayotgan magistrlik izlanishlari xususida klub a’zolari bilan adabiyotshunoslik tahlili doirasida suhbat qildilar.
«Izlanish» klubi iqtidorli talabalari tomonidan berilgan adabiy aloqalar masalasiga oid turli nazariy savollar bahs-munozaralarga aylanib ketdi. Ushbu mahorat darsini matbuaotda yoritish maqsadida olingan videolavhalar va  klub a’zolari bergan intervyulari Jizzax televideniyesi dasturiga sahifa uchun taqdim etildi.
Mahorat darsi yakunida JDPU ARM xodimi M. Bobonazarova «Izlanish» klubining kitob mutolaasi va badiiy tahliliga bag’ishlab tashkil etilayotgan mashg’ulotlarni ko’pchilik  kitobxon talabalar bilan ham o’tkazish lozimligi, qolaversa, shu asnoda  klub bilan kutubxona hamkorligini rivojlantirilishiga doir bir qayor takliflari bilan o’rtoqlashdi.

From reading to research
A master class on “From reading to research” dedicated to the implementation of five important initiatives for raising the spirituality of young people and meaningfully organizing their free time was organized by “Izlanish” club of JSPU with the cooperation of the masters of Uzbek literature.
This master class, which took place in the university information resource center, was opened by the head of the club D. Salimova and the deputy dean of the master’s department S. Qabilov with an introduction. Club members talked with Sh. Mavlanova on the topic “Interpretation of children’s thinking and mentality in art” and F. Aliyeva  on the topic “Character creation skills of writers Omina Shenklioglu and Salomat Vafo” within the framework of literary analysis.
Various theoretical questions on the issue of literary relations, given by the talented students of the “Izlanish” club, turned into debates. In order to cover this master class in the press, the video clips and interviews given by the club members were presented to the Jizzakh TV program for a page.
At the end of the master class, IRC of JSPU employee M. Bobonazarova said that the book reading and art analysis activities organized by the “Izlanish” club should be held with the majority of students who read books and shared a number of proposals for the development of library cooperation with the club.