“1+1” dasturi amalda
Jizzax davlat pedagogika instituti Ijtimoiy-gumanitar fanlarda masofaviy ta’lim kafedrasi mudiri va professor-o‘qituvchilari “1+1” dasturi doirasida Jizzax viloyati Zomin tumani  16-umumta’lim maktabida  bo‘lib qaytishdi.
Ta’kidlash joiz “1+1” dasturi Jizzax davlat pedagogika instituti rektorining 2021 yil 23 martdagi 160-U-buyrug‘i asosida tashkil etilgan. Ushbu dasturda umumta’lim maktablarida tahsil olayotgan bir nafar o‘quvchiga bir nafar professor-o‘qituvchi biriktirilishi, professor-o‘qituvchi biriktirilgan o‘quvchining o‘quv-tarbiyaviy faoliyatida, ma’lum bir fan bo‘yicha fan olimpiadalariga tayyorgarlik ko‘rsatishida metodik yordam ko‘rsatishi belgilangan. Shu buyruq asosida Jizzax davlat pedagogika instituti Masofaviy ta’lim kafedrasi mudiri, PhD Umarov Ilhom Akbarovichning Zomin tumani Xalq ta’lim boshqarmasi 16-umumta’lim maktabining 8-sinfida tahsil oluvchi Anarboeva Aziza bilan o‘quv-tarbiyaviy jarayonda birgalikda ishlashi yo‘lga qo‘yilgan. Bo‘lib o‘tgan uchrashuvda O‘quvchilarni ma’lum bir fan bo‘yicha fan olimpiadalariga tayyorlash tizimi, Respublika oliy ta’lim muassasalari qabul kvotalari, kirish ballari , Oliygohlarga kirishni xohlovchi abiturientlar uchun hukumat tomonidan beriladigan imtiyozlar haqida ma’lumotlar berildi. Shuningdek ushbu tadbir doirasida  O‘quvchilar o‘rtasida “Milliy adabiyotimiz namunalari” mavzusida badiiy asarlar tanlovini o‘tkazish masalalari  ham  muhokama qilindi.

“1+1” program is in practice
The head of the department of distance education in social and humanitarian sciences of Jizzakh State Pedagogical university and professors returned to the 16th public education school of Zamin district of Jizzakh region as part of the “1+1” program.
It should be noted that the “1+1” program was established on the basis of order 160-U of March 23, 2021 of the Rector of the Jizzakh State Pedagogical university. In this program, one professor-teacher is attached to one student studying in public education schools. It is determined that he will provide methodical assistance. At the meeting, information was given about the system of preparing students for science Olympiads (contests) in a certain subject, the admission quotas of higher educational institutions of the Republic, entrance scores, and the benefits given by the government to applicants who want to enter universities. Also, within the framework of this event, issues of holding a competition of artistic works on the topic “Examples of our national literature” were discussed among students.