A.Qodiriy nomidagi Jizzax davlat pedagogika instituti tomonidan tashkillashtirilgan  qo‘shma xayr-saxovat  loyihasi ana shunday nomlandi.
Bugun davlatimiz rahbari rahnamoligida nogironlarni, imkoniyati cheklangan shaxslarni manzilli ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash, yordamchi va reabilitatsiya, texnika vositalari bilan ta’minlashga alohida e’tibor qaratilmoqda. Ushbu yo‘nalishdagi ezgu ishlarda jamoat tashkilotlari ham faol ishtirok etmoqda. Jizzax davlat pedagogika instituti Sh.Rashidov tumani hokimligi, “Sog‘lom avlod uchun” halqaro xayriya fondi Sh.Rashidov tumani tayanch punkti hamkorligida  o‘tkazilgan xayr-saxovat aksiyasi bunga yorqin misoldir. Xayr-saxovat tadbiriga imkoniyati cheklangan, bolaligidan nogironligi bor iqtidorli, uyda yakka tartibda ta’lim olayotgan bolajonlar taklif etildi. Bolajonlarga mehr-muruvvat ko‘rsatish, ma’nan dastak bo‘lish maqsadida tashkil etilgan “Biz birgamiz” loyihasi imkoniyati cheklangan bo‘lsa-da ko‘pchilik tengdoshlariga namuna bo‘layotgan iqtidorli o‘quvchilarning tasviriy sa’nat ko‘rgazmasi namoyishi bilan boshlandi. Shundan so‘ng “Sog‘lom avlod uchun” halqaro xayriya fondi tayanch punkti qoshidagi “Bolajonim” dastasi hamda institut  badiiy jamoasi tomonidan tayyorlangan konsert dasturi yig‘ilganlarga havola etildi. Tadbir davomida Sh.Rashidov tumani hokimi M.Xolbo‘taev, hamda institut rektori Sh.S. Sharipov  yaqinlashib kelayotgan muborak ayyom – Ramazoni sharif bilan qutlab,   ularning har biriga o‘z sovg‘a salomlarini ham  ulashishdi.
Abdulhamid Sodiqov  12  yoshda, unga go‘dakligidan “O‘sib boruvchi mushaklar distrofiyasi” tashxisi qo‘yilgan. Abdualhamid  Sodiqovning yaqinlari bilan bo‘lgan muloqot davomida bugun u boshqarayotgan nogironlik aravachasi yaroqsiz holga kelganligini ma’lum bo‘lgan edi. Abdulhamid Sodiqov bugungi bayramdan homiylar tomonidan berilgan bir olam sovg‘alar bilan qaytdi. Bu sovg‘alar qatorida so‘nggi rusumdagi nogironlik aravachasi ham bor. Sovg‘ani  unga institut rektori Sh.Sharipov topshirdi. Bugungi qo‘shma loyihaga hech kim quruq qo‘l bilan kelmadi. Tuman hokimi M.Xolbo‘taev shu yerning o‘zida unga iltimos bilan chiqqan  4 nafar imokniyati cheklangan bolajonlarga tikuv mashinasi, kompyuter olib berishga va’da berdi. Shu qatorida jami 17 nafar ishtirokchi bolajonlarga ham institut tomonidan hamda sovg‘alar topshirildi.
Yuksak mehr-muruvvat, oqibat va bag‘rikenglik bizga buyuk ajdodlarimizdan meros fazilatdir. Insonlarning dardini eshitish, mushkulini oson qilish azaldan xalqimizda e’zozlangan yuksak insoniy fazilatlardan. Bir ehtiyojmand insonning dardu tashvishini eshitib, uning ko‘nglini olib, xursand qilish Ka’bani obod qilish bilan barobar deyiladi. Shu xususida mutafakkir bobomiz hazrat Navoiy shunday deydi:
KIMKI BIR KO‘NGLI BUZUQNING XOTIRIN ShOD AYLAGAY,
ONChA BORKI, KA’BA VAYRON BO‘LSA, OBOD AYLAGAY
Ko‘ngli siniq, mehrga muhtojlarga yaxshilik qilishda xayri baraka bor deyishadi. Ko‘makka, ehtiyojlilarga yaxshi qarash har bir jamiyatdagi ijtimoiy tenglikning muhim omillaridan biridir. “Biz birgamiz” xayr-saxovat aksiyasi ham ana shu ezgu niyatlarni o‘zida mujassamlashtirgan bir tadbir bo‘ldi desak xato qilmagan bo‘lamiz. Buni  ko‘zlari kulib turgan, jajji qo‘lchalari, harakatlari bilan o‘z tashakkurini izhor qilishga urinayotgan bolajonlar  quvonchidan sezish qiyin emas..

“We are together…” This is the name of the joint charity project organized by the Jizzakh State Pedagogical Institute named after A. Qadiri. Today, under the leadership of the head of our state, special attention is being paid to provision of targeted social support, assistance and rehabilitation, and technical means to the disabled persons. Public organizations are also actively involved in good works in this direction. A good example of this is the charity campaign held in cooperation with the Jizzakh State Pedagogical Institute. Talented children with limited opportunities, disabled from childhood, who are educated individually at home, were invited to the charity event. The “We are together” project, which was established to show kindness and support to children, is a visual art exhibition of talented students who are role models for many of their peers despite their limited opportunities. After that, the audience was presented with a concert program prepared by the “Bolajonim” group and the artistic team of the institute at the base of the International Charity Fund “For a Healthy Generation”. During the event, Sh.Rashidov district governor M.Kholbotaev and institute rector Sh. Sharipov congratulated the upcoming holy month of Ramadan and shared his gift greetings to each of them.
Abdulhamid Sadikov is 12 years old, he was diagnosed with “Growing Muscular Dystrophy” since childhood. During the conversation with the relatives of Abdualhamid Sodikov, it became known that the wheelchair he was driving became unusable. Abdulhamid Sadikov returned from today’s holiday with many gifts given by sponsors. Among these gifts is a state-of-the-art wheelchair. Rector of the institute Sh. Sharipov handed over the gift to him. No one came empty-handed to today’s joint project. The district governor M. Kholbotaev promised to give sewing machines and computers to 4 disabled children who came to him with a request. In addition, 17 participating children were also given gifts by the institute.
High kindness, consequence and tolerance are virtues inherited from our great ancestors. Listening to people’s pain and making their problems easy is one of the high human qualities that have been honored in our nation since ancient times. Hearing the pain and concern of a needy person and cheering him up is said to be equal to beautifying the Kaaba. In this regard, our grandfather Hazrat Navoi, a thinker, says: LET THE MEMORY OF A DISRUPTED ONE BLESS HAPPY, WHILE THE KABA IS RUINED, LET IT BECOME PROSPEROUS. Helping and caring for the needy is one of the important factors of social equality in every society. It would not be wrong to say that the charity campaign “We are together” was an event embodying these good intentions. It is not difficult to feel this from the joy of the children who are trying to express their gratitude with their smiling eyes, little hands, and movements.