Unda Jizzax davlat pedagogika universiteti professor-o‘qituvchilari va xodimlarining farzandlari ham ishtirok etdi.
Jumladan, universitetning 20 nafarga yaqin xodimlari farzandlari oromgohga yo‘llanma asosida yuborildi.
Tadbir davomida bolalarning yozgi ta’til kunlarini mazmunli o‘tkazishi, sog‘lom dam olishi hamda jismoniy va ma’naviy kamoloti uchun oromgohda zarur shart-sharoitlar yaratilgani ta’kidlandi.Marosim yakunida bolalarga mazmunli hordiq, yaxshi taassurotlar va xavfsiz dam olish tilaklari bildirilib, ular oromgohga kuzatildi.

A send-off ceremony for children to the “Energy” children’s camp was held at the Jizzakh Regional Council of the Federation of Trade Unions of Uzbekistan in order to effectively organize children’s summer vacation.
The event was also attended by the children of professors, teachers, and staff of Jizzakh State Pedagogical University.
Specifically, the children of nearly 20 university employees were sent to the camp on vouchers.
During the event, it was emphasized that the necessary conditions have been created at the camp for children to spend their summer holidays meaningfully, have a healthy rest, and achieve physical and spiritual development. At the end of the ceremony, wishes for a fulfilling vacation, good impressions, and safe rest were given to the children, and they were seen off to the camp.