“Mening mahallam – mening faxrim” loyihasi doirasida seminar o‘tkazildi
O‘zbekiston faxriylarining ijtimoiy faoliyatini qo‘llab-quvvatlash “Nuroniy” jamg‘armasi Jizzax shahar bo‘limi hamda Jizzax davlat pedagogika universiteti “Nuroniy” kengashi hamkorligida “Mening mahallam – mening faxrim” loyihasi doirasida seminar bo‘lib o‘tdi.
Tadbirning asosiy maqsadi – Nuroniylarni va keksa yoshdagi fuqarolarni davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash tizimini yanada samaralashtirish, jamoada tinchlik va osoyishtalikni ta’minlash hamda yosh avlodni xalqimizning asrlik an’analariga hurmat ruhida tarbiyalashga ko‘maklashishdan iborat bo‘ldi.
Seminar universitetning ARM majlislar zalida o‘tkazildi. Unda universitet faxriylari, Jizzax shahri mahallalaridan faxriylar va mahalla faollari hamda talaba yoshlar ishtirok etdi. Tadbirni universitet rektori maslahatchisi G‘ayrat Qodirov ochib, mahalla bilan hamkorlik va nuroniylarni e’zozlash, yoshlar uchun ibrat-o‘rnak ahamiyati haqida so‘zladi.
Seminar davomida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyevning murojaatnomasida nuroniylarning ijtimoiy faolligini rivojlantirish va mahalla bilan hamkorlikda olib borilayotgan ishlar, Jizzax DPU “Nuroniy” kengashining 2026-yilda amalga oshiriladigan ishlar dasturi va istiqbol rejalari, Nuroniylarning sog‘lig‘ini saqlash va ularga tibbiy-ijtimoiy xizmatlar ko‘rsatish tizimini takomillashtirish, kiberjinoyatchilik va uning ko‘rinishlari, “Bir nuroniy – o‘n yoshga mas’ul” tizimini universitetda amalga oshirish mexanizmlari va kasbiy masalalar kabi dolzarb masalalar muhokama etildi.

В рамках проекта «Мой махалля — моя гордость» состоялся семинар, организованный совместно Джизакским городским отделением фонда «Нуроний» по поддержке общественной деятельности ветеранов Узбекистана и советом «Нуроний» Джизакского государственного педагогического университета.
Основная цель мероприятия — дальнейшее повышение эффективности системы государственной поддержки ветеранов и граждан старшего поколения, обеспечение мира и спокойствия в обществе, а также содействие воспитанию молодого поколения в духе уважения к многовековым традициям нашего народа.
Семинар прошел в зале заседаний ЦИР (центра информационных ресурсов) университета. В нем приняли участие ветераны университета, почетные жители и активисты махаллей города Джизака, а также студенческая молодежь. Мероприятие открыл советник ректора университета Гайрат Кодиров, который рассказал о сотрудничестве с махаллями, почитании старшего поколения и его значимости в качестве примера для молодежи.
В ходе семинара обсуждались актуальные вопросы, затронутые в обращении Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева, такие как развитие социальной активности пожилых людей и работа, проводимая в сотрудничестве с махаллей, программа работы и перспективные планы Совета «Нуроний» Джизакского государственного педагогического университета на 2026 год, совершенствование системы охраны здоровья пожилых людей и оказания им медико-социальных услуг, киберпреступность и ее проявления, механизмы реализации в университете системы «Один пожилой человек — ответственный за десять молодых», а также профессиональные вопросы.
На мероприятии были заслушаны доклады, проведен обмен мнениями и обсуждены вопросы дальнейшего укрепления сотрудничества в будущем.