Jizzax Dalvat pedagogika instituti Jizzax shaxri Sharof Rashidov shoh ko’chasi 4-uyda joylashgan bo’lib, umumiy maydoni 101766 m2 ni tashkil etadi. Shundan 6300 m2 ni yo’laklar, 21943 m2 ni bog’ va gulzorlar 73523 m2 ni o’quv maydoni va institut hududidan iborat. Institut hududi to’liq temir panjaralar bilan o’ralgan. Instiutga tegishli 8 ta binolar mavjud bo’lib shundan 4 tasi o’quv binolar, 1tasi sport majmuasi, 1tasi talabalar turar joyi, 1tasi bolalar dam olish oromgohi va yozgi chumilish xavzasi binolaridan iborat. Ushbu mavjud binolarda jami 445 ta xonalar mavjud bo’lib, 197 ta leksiya, 16 tasi laboratoriya, 66 tasi ma’muriy xizmat xonalari va 19 tasi 147 tasi talabalar turar joyiga tegishli xonalarni tashkil etadi. Shu bilan birga institut xududida zamonaviy (tipavoy) sport maydonlari jumladan, yugurish, futbol, valeybol, basketbol, gandbol, yengil va og’ir atletika bilan shug’illanish maydonchalari mavjud bo’lib, sport bilan shug’illanuvchilar uchun barcha shart-sharoitlar yaratib berilgan. O’zbekiston Respublikasi Prezidentining Bolalar sportini rivojlantirish chora tadbirlari to’g’risidagi farmon va qarorlarini institut faoliyatiga tadbiq etish maqsadida ham bir qator amaliy ishlar amalga oshirildi. Jumladan mavjud barcha sport maydonchalari xar mavsum davomida to’liq ta’mirlanib qo’shimcha sport jixozlari bilan ta’minlanmoqda. Byudjet mablag’laridan oqilona foydalanish va mablag’larni iqtisod qilish maqsadida xomiylar mablag’lari jalb qilinib, institut joylashgan maxalla yoshlarining sport mashg’ulotlari bilan shug’illanishlari uchun sport maydonchasi qurilib, barcha shart-sharoitlar yaratildi. Ushbu xarajatlarga 150 mln dan ortiq xomiylar mablag’i jalb qilindi. O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 2010 yil 27 yanvardagi PQ-1271-sonli va O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2010 yil 20 avgustdagi “ta’lim muassasalarida sog’lom ovqatlanish shart-sharoitlarini yaxshilash chora-tadbirlari to’g’risida”gi 184-sonli qarorlarining ijrosini ta’minlash hamda byudjet mablag’larini iqtisod qilish maqsadida tadbirkorlar jalb qilinib, tadbirkorlar mablag’lari hisobidan institut xududida to’liq sanitariya-gigiyena talablari darajasidagi ovqatlanish shaxobchalari tashkil etilib, institutda faoliyat ko’rsatib kelayotgan professor-o’qituvchilar, ishchi xodimlar va talabalar uchun sifatli xizmat ko’rsatilishi institut ma’muriyati mas’ul xodimlari tomonidan doimiy nazoratga olingan. Bundan tashqari byudjetdan tashkari tadbirkorlik asosida mablag’lar ishlab topish, maishiy xizmat ko’rsatish va servis soxasini rivojlantrish maqsadida ham bir qator ishlar amalga oshirildi. Jumladan tadbirkorlarni jalb qilgan holda institut xududida arxitektura talablari darajasida kitob do’koni, suratxona va maishiy xizmat ko’rsatish shaxobchalari tashkil qilinmoqda. Shu bilan birga institutda faoliyat ko’rsatib kelayotgan professor-o’qituvchilarning ilmiy saloxiyatidan samarali foydalanish va ularni qo’shimcha moddiy ma’naviy qo’llab-quvvatlash maqsadida qisqa muddatli o’quv kurslari tashkil etilmoqda. O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2012 yil 5 martdagi 154-f-sonli farmoyishi ijrosini ta’minlash maqsadida vazirlikning 2012 yil 9 martdagi “Ta’lim muassasalarida obodonlashtirish va ko’kalamzorlashtirish oyliklari hamda umumxalq xayriya xasharini tashkil etish tug’risida”gi 101-sonli hamda O’zbekiston Respublikasi Bosh vaziri tomonidan 2012 yil 4 aprelda tasdiqlangan “O’zbekiston Respublikasi Prezidenti I.A.Karimovning 2012 yil 16 martdagi xalq deputatlari Toshkent shahri kengashida so’zlagan nutqidan kelib chiqib, institut hududlarida ta’mirlash, obodonlashtirish, ko’kalamzorlashtirish va sug’orish tizimini tashkil etish tug’risida”gi 142-sonli buyruqlarining ijrosini ta’minlash shu bilan birqatorda, obodonlashtirish, ko’kalamzorlashtirish hamda hududlarni tozalash kabi ishlarni keng qamrovda olib borish maqsadida institutning ichki buyruq va chora tadbirlari ishlab chiqarilib, faoliyatga doimiy tadbiq etilib, bir qator ishlar amalga oshirildi. Jumladan xududdagi mavjud barcha turdagi mevali va manzarali daraxtlarga shakllar berilib, bir xil o’lchamda oqlandi. Xududda tozalash obodonlashtirish ishlari olib borilib, chiqindilar maxsus chiqindilarni tashlash joylariga olib borildi. Kommunikasiya tarmoqlariga tuxtaladigan bo’lsak, kanalizasiya tarmog’i markaziy oqavaga ulangan, tabiiy gaz mavjud bo’lib isitish qozonlari gazga mo’ljallangan. Umuman oxirgi 3 yil davomida byudjetdan ajratilayotgan mablag’larni o’z maqsadida to’g’ri sarflanishini ta’minlash ortiqcha xarajatlarning oldini olish hamda byudjet mablag’larini iqtisod qilish maqsadida kommunal xizmat turlari elektr energiya, tabiiy gaz va suv va oqova suv to’lovlari so’ngi 2010-2011-2012 yillar uchun 440 mln dan ortiq mablag’ rejalashtirilib, ushbu yillar davomida rejalashtirilgan mablag’lardan oqilona foydalanish va ortiqcha to’lovlarning oldini olish hamda byudjet mablag’larini iqtisod qilish maqsadida 198 mln ga yaqin mablag’lar iqtisod qilindi. Bundan tashqari institut hududida artizanquduq mavjud bo’lib, muntazam ravishda ichimlik suvi va hududni obodonlashtirish bo’yicha to’liq sug’orish tizimi yo’lga quyilgan. Ushbu artizanquduq mavjudligi sababli, shaxar ichimlik suvi va suv oqova korxonasiga ulanmaganligi tufayli cho’ngi uch yil davomida 95 mln dan ortiq mablag’ iqtisod qilindi.
Qurilish-ta’mirlash va obodonlashtirish hamda moddiy-texnika bazani rivojlantirish maqsadida amalga oshirilgan ishlar
Institut hududida obodonlashtirish, ko’kalamzorlashtirish hamda qurilish ta’mirlash ishlarini amalga oshirish maqsadida xam oxirgi 3 yil davomida bir qator ijobiy ishlar amalga oshirildi. Jumladan har yili bahor va kuz-qish mavsumlariga tayyorgarlik ishlarini olib borish maqsadida hududdagi barcha mavjud mevali va manzarali daraxtlarga shakllar berilib, daraxtlarning past qismlari bir xil o’lchamda oqlanadi. Hududga mavsumiy turli xildagi gul ko’chatlari o’tkazilib, yo’laklardagi bardyorlarga oqlanib ranglar beriladi. Chiqindilar o’z vaqtida shahardagi mavjud maxsus chiqindilarini tashlash joylariga olib chiqiladi. Institutda qurilish va joriy ta’mirlash ishlarini olib borish maqsadida ham bir qator ishlar amalga oshirildi. Jumladan: 2010 yil davomida institutda hozirgi arxitektura zamon talablari darajasidagi yangi institutga bosh kirish darvozasi qurildi. Shu bilan birga institut talabalar turar joyining isitish tarmoqlari, tom qismlari, xorijiy tillar va tasviriy san’at fakultetining tashqi fasad qismi sport kompleks binosining fasad qismi joriy ta’mirlandi. Uzoq yillardan buyon foydalanilmasdan ta’mir talab holga kelib qolgan profilaktoriya binosi to’liq kopital ta’mirdan chiqarilib, o’quv binoga moslashtirilib foydalanishga topshirildi. Institut hududidagi yo’laklarning 650 m2 qismiga plitkalar yotkizildi. Umuman o’tgan 2010 yil davomida qurilish ta’mirlash va obodonlashtirish ishlari uchun jami institut shartnoma mablag’lari hisobidan 154 million so’m miqdorida rejalashtirilib, ushbu mablag’ o’z maqsadida samarali sarflandi. Institutda 2010 yil davomida institut professor o’qituvchilari, ishchi-hodimlari va talabalari uchun shart –sharoitlarni yaxshilash va moddiy-texnika bazasini rivojlantirish maqsadida bir qator amaliy ishlar amalga oshirildi.Jumladan: yumshoq stul 110 dona 4 620 000 so’mlik, yarim yumshoq 180 dona 8 100 000 so’mlik, talabalar stoli (parta) 100 ta 13 000 000 so’mlik, stol bir tumbali 10 ta 1300 000 so’mlik, kompyuter stoli 20 ta 1 600 000 so’mlik, o’qituvchilar stoli 100 ta 9 000 000 so’mlik, talabalar turar joyida yashovchi talabalar uchun shart-shaoitlarni yaxshilash maqsadida 165 ta 24 600 000 so’mlik kravat-divanlar, 230 ta 1 0720 000 so’mlik tumbochkalar va 50 dona 2 000 000 so’mlik yumshoq stol-stullar bilan ta’minlandi. Bundan tashqari zamonaviy orgtexnika kompyuter va printerlar bilan ta’minlash maqsadida hozirgi zamon talablari darajasiga javob beradigan yassi ekranli pentyum-4 rusumli kompyuter 39 dona 54 000 000 so’mlik, professor o’qituvchilar tomonidan berilayotgan darslarning sifatini tekshirib borish maqsadida o’quv leksiya xonalariga 8 dona 11 175 175 so’mlik o’rnatildi kuzatuv kameralari ham o’rnatildi. Umuman 2010 yil davomida moddiy texnika bazasini rivojlantirish o’quv mebel jixozlari va orgtexnika vositalarining xaridi uchun jami 140 115 175 (Bir yuz qirq million bir yuz o’n besh ming bir yuz yetmish besh) so’m miqdorida mablag’ sarflandi. 2011 yil davomida institut sport kompleksi joriy ta’mirlandi. Tom qismining 150 kv.m qismi ruberoid bilan joriy ta’mirlandi, pedagogika-psixologiya fakulteti va institut binolariga kirish tashqari eshiklariga kozerok (kirish ayvonchalari) o’rnatildi. Institut hududining kirish qismlari binolardagi mavjud o’quv va laboratoriya xonalari joriy ta’mirdan chiqarildi. Bundan tashqari institut talabalari uchun shart-sharoitlarni yanada yaxshilash maqsadida yozgi suv xavzasi to’liq joriy ta’mirlandi. 2011 yil davomida institutda qurilish ta’mirlash ishlari uchun 73 934 500 (Yetmish uch million to’qqiz yuz o’ttiz to’rt ming besh yuz) so’m miqdorida mablag’ moliyalashtirilib ushbu mablag’lar o’z maqsadida sarflandi. 2011 yil davomida moddiy texnika bazasini rivojlantirish va shart-sharoitlarni bosqichma bosqich yanada yaxshilash maqsadida professor-o’qituvchilar stoli 25 ta 2 575 000 so’mlik, kompyuter stoli 75 ta 7 400 000 so’mlik, talabalar stoli 190 ta 27 000 000 so’mlik, yumshoq stul 185 dona 11 100 000 so’mlik, bir tumbali stol 90 dona 12 645 000 so’mlik, kitob javoni 40 dona 8 000 000 so’mlik, kiyim javoni 20 dona 4 900 000 so’mlik, ekranli proyektor 5 dona 14 340 000 so’mlik, o’qituvchilar stuli 16 dona 1 920 000 so’mlik, zamonaviy sovutgich (kondisioner) 5 dona 14 880 000 so’mlik, printer trivadnom 4 dona 5 580 000 so’mlik, printer kanon 28 dona 16 800 000 so’mlik, yassi ekranli pentyum-4 rusumli kompyuterlar 97 dona 110 000 000 so’mlik hamda bundan tashqari talabalar turar joyida yashovchi talabalar uchun shart-sharoitlarni yaxshilash maqsadida 250 komplekt ko’rpa-yostiq, matros va choyshablar 25 000 000 so’mlik, 66 dona divan – krovat 10 626 000 so’mlik jami 2011 yil davomida moddiy texnika bazasini rivojlantirish o’quv mebel jixozlari va orgtexnika vositalarining xaridi uchun jami 272 766 000 (Ikki yuz yetmish ikki million yetti yuz oltmish olti ming ) so’m miqdorida mablag’ sarflandi. O’tgan 2012 yil davomida O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 2011 yil 20-maydagi PQ 1533 – sonli “Oliy ta’lim muassasalarida qurilish ta’mirlash va jixozlar ishlarini samarali tashkil etish, moddiy texnika bazasini mustahkamlash va yuqori malakali mutaxassis kadrlar tayyorlash sifatini tubdan yaxshilash chora-tadbirlari to’g’risida” gi qarorining ijrosini ta’minlash va institutga tadbiq etish yuzasidan institutda qurilish ta’mirlash, obodonlashtirish ishlarini amalga oshirish xam bir qator ijobiy ishlar amalga oshirildi. Jumladan: talabalar turar joyining isitish tizimi to’liq kapital ta’mirlanib, tom qismi xam to’liq kapital ta’mirdan chiqarildi. Bosqichma-bosqich asosida o’quv va auditoriya xonalari joriy ta’mirlanib, kirish fayelariga miramirlar yotkazilib institut binolariga kirish eshiklari zamonaviy akfa eshiklariga almashtirildi. O’zbekiston Respublikasi Oliy va o’rta maxsus ta’lim vazirligining 2012 yil 9 apreldagi №146-sonli “O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2012 yil 4 apreldagi 98-son qarori ijrosini ta’minlash to’g’risida”gi buyrug’i ijrosini ta’minlash maqsadida institut Axborot resurs markazi ham 2012 yil to’liq kapital ta’mirdan chiqarilib, ARM dan foydalanuvchilar uchun qo’shimcha shart-sharoitlarni yanada yaxshilash maqsadida zamonaviy kompyuter sinflari tashkil etilib, elektron darslik va ma’lumotlar bilan boyitildi. Shu bilan birga Baxmal, G’allaorol, Forish, Mirzacho’l va Arnasoy tumanlaridan axborot resurs markazining filiallari tashkil etilib, ushbu filiallar ham to’liq zamonaviy kompyuter va qo’shimcha jixozlar bilan ta’minlanib, axoliga xizmat qilmoqda. 2012 yil davomida qurilish ta’mirlash ishlarini rejaga asosan jadal ravishda olib borish va institutda faoliyat ko’rsatib kelayotgan professor-o’qituvchilar, ishchi xodimlar va talabalar uchun shart-sharoitlarni yaxshilash maqsadida Tasviriy san’at va mexnat ta’limi fakulteti uchun ayollar va erkaklar uchun 8 tadan 16 kamerali hozirgi zamon arxitektura talablari darajasida yangi xojatxona qurilib foydalanishga topshirildi. Shu bilan bir qatorda birgina 2012 yil davomida byudjet mablag’larini iqtisod qilish maqsadida xomiylar mablag’lari hisobidan 25 mlndan ortiq mablag’ jal qilinib, institut hududidagi 700 kv.m dan ortiq yulaklarga asfaltlar yotkazildi. Umuman qurilish ta’mirlash ishlari uchun 151 233 884 (Bir yuz ellik bir million ikki yuz o’ttiz uch ming sakkiz yuz sakson to’rt) so’m rejalashtirilib, ushbu mablag’lar o’z maqsadida to’liq sarflandi. 2012 yil davomida O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 2011 yil 20-maydagi PQ 1533 – sonli “Oliy ta’lim muassasalarida qurilish ta’mirlash va jixozlar ishlarini samarali tashkil etish, moddiy texnika bazasini mustahkamlash va yuqori malakali mutaxassis kadrlar tayyorlash sifatini tubdan yaxshilash chora-tadbirlari to’g’risida” gi qarorining ijrosini ta’minlash va institutga tadbiq etish yuzasidan institutda moddiy-texnika bazasini yanada yaxshilash maqsadida zamonaviy yassi ekranli televizor 7 dona 11 250 000 so’mlik, yassi ekranli pentyum-4 rusumli kompyuter 30 dona 62 790 000 so’mlik, hozirgi zamon talablariga javob beradigan ekranli proyektor 22 dona 32 100 000 so’mlik, kondisioner 3 dona 4 650 000 so’mlik, kitob javoni stelyaj 10 dona 3 000 000 so’mlik, kompyuter stoli 25 dona 2 560 000 so’mlik, stol tumbasiz 50 dona 7 000 000 so’mlik, yarim yumshoqli stul 100 dona 5 000 000 so’mlik, talabalar partasi 200 dona 16 100 000 so’mlik, talabalar stuli 500 ta 19 190 000 so’mlik hamda yumshoq stul 200 dona 13 000 000 so’mlik jami 2012 yil davomida moddiy texnika bazasini rivojlantirish o’quv mebel jixozlari va orgtexnika vositalarining xaridi uchun jami 176 640 000 (Bir yuz yetmish olti million olti yuz qirq ming) so’m miqdorida mablag’ sarflandi. Umuman oxirgi 3 yil davomida byudjetdan tashqari tadbirkorlik asosida mablag’ ishlab topish borasida 2015 yilda 54 594 926 so’m, 2016 yilda 94 446 432 so’m va 2017 yilda 208 846 290 so’m jami uch yil davomida 357 887 648 so’m miqdorida mablag’ ishlab topilib, ushbu mablag’lar ish xaqi, moddiy yordam, moddiy rag’batlantirish va moddiy texnika bazasini rivojlantirish va boshqa xarajatlar uchun sarflanmoqda.2015, 2016 va 2017 yillar mobaynida institute moddiy texnik bazasini yaxshilash maqsadida quyidagi orgtexnik vositalar xarid qilindi, kompyuterlar 220 dona, televizorlar 13 dona pilot 200 dona,printer va skanerlar 50,Quloqchin(naushnik)lar 64, UPS qurilmasi Server kompyuterlar uchun 2 dona(maxsus), Shaxsiy kompyuterlar uchun ham UPS lar 77 dona qurilmalar sotib olindi. 2017 yil Institut talabalar turar joyi toliq rekonstruksiya qilindi, 4443000000 somlik ishlar bajarildi. Tadbirkorlik asosida ishlab topilayotgan mablag’lar 2016 yilda 2015 yilga nisbatan 173 % ga, 2017 yilda esa 2016 yilga nisbatan 221 % ga oshmoqda. Joriy yil davomida ham byudjetdan tashqari tadbirkorlik asosida ishlab topilayotgan mablag’larni yanada rivojlantirib, ushbu mablag’lar hisobidan institut moddiy texnika bazasini mustahkamlash va qo’shimcha shart-sharoitlarni yaxshilashga sarflanishini asosiy maqsadlarimizdan biri etib belgilangan.

Финансовое хозяйство
о выполненных делах в течении 2010-2011-2012 годов в рамках финансово-экономической системы Джизакского Государственного Педагогического института имени А.Кадыри
Джизакский Государственный Педагогический институт расположен в городе Джизаке по улице Ш.Рашыдова дом-4, общая площадь составляет 101766 м2. Из них 6300 м2 тропинок, 21943 м2 сады и цветники, 73523 м2 учебной площади и территория института. Территория института полностью окружена железной оградой. У института есть 8 зданий, из них 4 учебных здания, 1 спортивный комплекс, 1 студенческое общежитие, 1 место отдыха и летний бассейн. В данных зданиях имеются 445 кабинета, из них 197 лекционных, 16 лабораторных, 66 административного пользования и 19 служебного пользования, 147 составляют кабинеты, относящиеся общежитию студентов. Вместе с тем на территории имеются современные (типовые) спортивные площадки: площадки для бега, футбольные, волейбольные, баскетбольные, гандбольные, площадки для занятия лёгкой и тяжёлой атлетикой, для занимающихся спортом созданы все условия. С целью внедрения в деятельность института указов и постановлений Президента Республики Узбекистан о мероприятиях по развитию детского спорта были претворены ряд практических дел. В том числе все имеющиеся спортивные площадки в течении каждого сезона были полностью отремонтированы и оборудованы дополнительным спортивным инвентарём.
В целях целенаправленного использования экономии бюджетных денежных средств были привлечены денежные средства спонсоров, построены спортивные площадки для занятия спортом молодёжи, проживающей в махалле где расположен институт, созданы все условия. На эти затраты были привлечены более 150 млн.сумов денежных средств спонсоров. Во исполнении постановлений Президента Республики Узбекистан ПП-1271 от 27 января 2010 года и Кабинета Министров Республики Узбекистан №184 от 20 августа 2010 года «О мероприятиях по улучшению условий здорового питания в образовательных заведениях» а также с целью экономии бюджетных средств были привлечены предприниматели, за счет денежных средств предпринимателей на территории института были организованы пункты питания, полностью отвечающие санитарно-гигиеническим требованиям, качественный сервис по обслуживанию профессорам-преподавателям, работников работающих в институте и студентов постоянно контролируется ответственными сотрудниками из администрации института.
Кроме этого и в целях заработка на основе предпринимательства вне бюджета, развитие бытовых услуг и сервиса проведены ряд работ. В том числе с привлечением предпринимателей на территории института организовываются книжный магазин, фотосалон и пункт бытовых услуг на уровне требований архитектуры. Вместе с тем в целях эффективного использования научных способностей работающих в институте профессоров-преподавателей и материальной их поддержки организовываются краткосрочные учебные курсы.
С целью обеспечения исполнения постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан №154-f от 5 марта 2012 года и приказа министерства №101 от 9 марта 2012 года «Об организации месячника благоустройства и озеленения образовательных учреждений и всенародного благотворительного хашара» и утвержденного Премьер-министром Республики Узбекистан приказа №142 от 4 апреля 2012 года «Исходя из речи Президента Республики Узбекистан И.А.Каримова на пленуме народных депутатов города Ташкента 16 марта 2012 года об организации ремонтных работ на территории института, благоустройства, озеленения и системы орошения» и на ряду с этим, для широкомасштабного ведения таких дел как благоустройство, озеленение и очистка территории разработка внутреннего приказа и мероприятий, постоянное внедрение в деятельность, было проведено ряд дел. В том числе всем деревьям различного вида, имеющимся на территории побелены по одному размеру. По территории ведутся работы по благоустройству, отходы отведены в специальные места.
Сеть канализации подсоединена к центральной канализации, отопительные котлы предназначены для работы на природном газе. Вообще за последние 3 года в целях правильной целесообразной траты бюджетных денежных средств, предотвращения лишних затрат и экономии бюджетных средств за 2010-2011-2012 годы уплаты по видам коммунальных услуг электроэнергии, природного газа и воды запланировано более 440 млн. сумов, за эти годы с целью экономии бюджетных средств и разумного использования и предотвращения лишних уплат из запланированных средства за эти годы было сэкономлено примерно 198 млн.сумов. Кроме этого на территории имеется артезианский колодец, налажена система регулярной питьевой воды и полного орошения по благоустройству территории. Из-за имеющегося артезианского колодца институт не подсоединён к водоканалу города и за последние три года было сэкономлено более 95 млн.сумов.
Проведённые работы по строительно-ремонтным и благоустройству также развития материально-технической базы.
В целях проведения по благоустройству, озеленению и строительно-ремонтных работ на территории института за последние 3 года проведены ряд работ. В том числе проведены подготовительные работы на весенний и осенне-зимний сезон.
И по ведению строительных и текущего ремонта в институте проведены ряд работ. В том числе: в 2010 году были построены ворота на главный вход института, отвечающие современный архитектурным требованиям. Вместе с тем отопительная система и крыша студенческого общежития были отремонтированы, фасадная часть факультетов иностранных языков и изобразительного искусства, а также здание спортивного комплекса были отремонтированы. Неиспользованная в течении долгих нуждающееся в ремонте здание профилактории было капитально отремонтировано, приспособлено под учебное здание и сдано. На тропинках в 650 м2 была уложена плитка. Вообще за прошедший 2010 год для строительно-ремонтных работ и благоустройство за счет контрактных денежных средств института запланировано 154 млн.сумов, эта сумма была использована целесообразно. В течении 2010 года в институте в целях улучшения условий профессоров-преподавателей, работников и студентов института и развития материально-технической базы проведен ряд работ. В том числе: 110 шт. мягких стульев на 4 620 000 сумов, 180 шт. полумягких на 9 100 000 сумов, 100 шт. студенческих столов (парта) на 13 000 000 сумов, 10 шт. одно тумбовых столов на 1 300 000 сумов, 20 шт. компьютерных столов на 1 600 000 сумов, 100 шт. столов для преподавателей на 9 000 000 сумов, с целью улучшения условий для студентов, проживающих в общежитии 165 шт. диванов-кроватей на 24 600 000 сумов, 230 шт. тумбочек на 10 720 000 сумов и 50 шт. мягких стульев на 2 000 000 сумов.
Кроме этого для обеспечения современной оргтехникой, компьютерами и принтерами были установлены 39 компьютеров модели Pentium-4 с плоскими экранами, отвечающими на современные требования на 54 000 000 сумов, для проверки качества занятий профессоров-преподавателей в лекционных аудиториях установлены 8 шт. камер наблюдения на 11 175 175 сумов. В течении 2010 года для развития материально-технической базы, приобретения учебной мебели и оргтехники было потрачено денежных средств на 140 115 175 (сто сорок миллионов сто пятнадцать тысяч сто семьдесят пять) сумов.
В 2011 году на спортивном комплексе института был проведен текущий ремонт. Отремонтирована рубероидом 150 м2 части крыши, над входными дверьми факультета педагогики-психологии и института установлены козырьки. Отремонтированы имеющиеся учебные и лабораторные аудитории в зданиях входной части института. Кроме этого с целью еще более улучшения условия для студентов института летний бассейн был полностью отремонтирован. В 2011 году для строительно-ремонтных работ было профинансировано денежных средств на 73 934 500 (семьдесят три миллиона девятьсот тридцать четыре тысяча пятьсот) сумов, эти средства были целесообразно потрачены. В 2011 году для развития материально-технической базы и еще более поэтапного улучшения условий было потрачено на профессорско-преподавательский стол 25 шт. на 2 575 000 сумов, компьютерный стол 75 шт. на 7 400 000 сумов, студенческий стол (парта) 190 шт. 27 000 000 сумов, мягкий стул 185 шт. на 11 100 000 сумов, одно тумбовый стол 90 шт. на 12 645 000 сумов, книжный стеллаж 40 шт. 8 000 000 сумов, шкаф для одежды 20 шт. 4 900 000 сумов, экранный проектор 5 шт. на 14 340 000 сумов, стулья для преподавателей 16 шт. 1 920 000 сумов, кондиционер 5 шт. на 14 880 000 сумов, принтер три в одном 4 шт. 5 580 000 сумов, принтер Canon 28 на 16 800 000 сумов, компьютеры модели Pentium-4 с плоскими экранами 97 шт. на 110 000 000 сумов и кроме этого для улучшения условий проживающих в студенческом общежитии студентов приобретено 250 комплектов постели, матрацев и наволочек на 25 000 000 сумов, 66 шт диван-кроватей на 10 626 000 сумов, всего в течении 2011 года для развития материально-технической базы и для приобретения учебной мебели и оргтехники потрачено всего 272 766 000 (двести семьдесят два миллиона семьсот шестьдесят шесть тысяч) сумов.
За прошедший 2012 год в отношении обеспечения исполнения и внедрения постановления №ПП1533 Президента Республики Узбекистан «О мероприятиях по эффективной организации строительно-ремонтных работ и оборудования, укреплению материально-технической базы и абсолютного улучшения качества подготовки высоко квалифицированных кадров высших учебных заведений» и претворение строительно-ремонтных работ, благоустройство и ряд положительных работ. В том числе: отопительная система и крыша студенческого общежития капитально отремонтированы. На поэтапной основе были отремонтированы учебные и аудиторные кабинеты, при входных фойе были положены мраморные плитки, входные двери здания института были заменены на двери акфа. Для обеспечения исполнения приказа №146 Министрества Высшего и средне специального образования Республики Узбекистан от 9 апреля 2012 года «Об обеспечении исполнения постановления №98 Кабинета Министров Республики Узбекистна от 4 апреля 2012 года» и Центр информационных ресурсов института был капитально отремонтирован в 2012 году, для еще более улучшения дополнительных условий для пользователей от ЦИР были организованы компьютерные классы, собраны электронные учебники и сведения. Вместе с тем в Бахмальском, Галляаральском, Фаришском, Мирзачульском и Арнасайском районах организованы филиалы Центра информационных ресурсов, эти филиалы тоже полностью оборудованы современными компьютерами и служат населению.
В течении 2012 года на основе плана строительно-ремонтных работ для улучшения условий работающих в институте профессоров-преподавателей, работников и студентов для факультетов Изобразительного искусства и Трудового образования построены и сданы для пользования новые уборные по восемь 16 камерных по современный архитектурным требованиям для женщин и мужчин.
Наряду с этим с целью экономии бюджетных средств в 2012 году за счет денежных средств спонсоров были привлечены более 25 млн. сумов, более 700 м2 тропинок на территории института были заасфальтированы. В целом для строительно-ремонтных работ было запланировано 151 233 884 (сто пятьдесят один миллион двести тридцать три тысяч восемьсот восемьдесят четыре) сума, данные средства были полностью потрачены целесообразно.
В силу обеспечения исполнения и внедрения постановления №ПП1533 Президента Республики Узбекистан от 20 май 2011 года «О мерах по эффективной организации строительно-ремонтных работ и оборудованию, укреплению материально-технической базы, улучшению качества высококвалифицированных кадров» с целью еще более улучшения материально-технической базы института на современные телевизоры с плоским экраном 7 шт. 11 250 000 сумов, на компьютеры модели Pentium-4 с плоскими экранами 30 шт. 62 790 000 сумов, экранные проекторы отвечающие современным требованиям 22 шт. 32 100 000 сумов, кондиционеры 3 шт. 4 650 000 сумов, книжные стеллажи 10 шт. 3 000 000 сумов, компьютерные столы 25 шт. 2 560 000 сумов, столы бе тумбы 50 шшт. 7 000 000 сумов, полумягкие стулья 100 шт. 5 000 000 сумов, студенчесике парты 500 шт. 19 190 000 сумов, мягких стульев 200 шт. 13 000 000 сумов всего в 2012 году для развития материально-технической базы и приобретение учебной мебели и оргтехники были потрачены всего 176 640 000 (сто семьдесят шесть миллионов шестьсот сорок тысяч) сумов.
Вообще за последние 3 года по поводу зарабатывания денежных средств на основе предпринимательства вне бюджета в 2010 году 54 594 926 сумов, в 2011 году 94 446 432 сума и в 2012 году 208 846 290 сумов, всего в течении 3 лет было заработано 357 887 648 сумов, данные средства были потрачены для заработной платы, материальной помощи, материального поощрения и развития материально-технической базы и других затрат.
Денежные средства заработанные на основе предпринимательства в 2011 году сравнительно 2010 года повысились на 173%, а в 2012 году сравнительно 2011 года повысились на 221%. В течении текущего года одним из основных наших целей является то, что денежные средства заработанные на основе предпринимательства вне бюджета будут потрачены на укрепление материально-технической базы и улучшения дополнительных условий.