Vokal san’ati (turlari bo’yicha bakalavriat ta’lim yo’nalishining umumiy tavsifi
Vokal san’ati (turlari bo’yicha) ta’lim yo’nalishi ta’lim oluvchi bir semester davomida 30 kreditni, bir o’quv yili bo’yicha 60 kreditni to’plashi zarur. O’qish muddati 3 yil bo’lib, talaba dastur yakunlangangunga qadar 180 kredit to’lashi kerak.
60211400 – Vokal san’ati (turlari bo’yicha) ta’lim yo’nalishi – umumiy o’rta ta’lim maktablari, o’rta maxsus, kasb-hunar ta’limi muassasalari uchun bakalavriat ta’lim yo’nalishi bo’yicha pedagogik kadr jarayonida foydalaniladigan fanlar, pedagogik faoliyat vositalari, usullari, metodlari; O’zbekiston Respublikasi Xalq ta’limi vazirligi hamda Oliy va o’rta maxsus ta’lim vazirligi tarmoq ilmiy-tadqiqot institutlarida hamda mustaqil tadqiqotchi sifatida ilmiy-pedagogik tadqiqot ishlari bilan shug’ullanish;
60211400 – Vokal san’ati (turlari bo’yicha) ta’lim yo’nalishi bitiruvchilarining kasbiy faoliyat turlari:
- – umumiy o’rta ta’lim maktablarida musiqa madaniyati fanlaridan, o’rta maxsus kasb- kunar kollejlarida kasbiy fanlardan o’rnatilgan tartibda dars berish;
- — umumiy o’rta ta’lim maktablari, kasb-kunar kollejlaridan tashqari muassasalarda tarbiyachi bo’lib ishlash
- -mos ta’lim yo’nalishlar bo’yicha ta’limni amalga oshiruvchi vazirlilar, ularning tarmoq boshqarmalari va muassasalarida kimyo fani bo’yicha metodist bo’lib ishlash;
- —kasb hunar ta’lim muassasalarida Vokal san’ati (turlari bo’yicha) o’qituvchisi mos ta’lim yo’nalishlar bo’yicha ta’limni amalga oshiruvchi vazirliklar, uning tarmoq boshqarmalari va muassasalarida metodist bo’lib ishlash; pedagogika va musiqa fanlar yo’nalishidagi ilmiy-tadqiqot tashkilotlarida kichik ilmiy hodim bo’lib ishlash;
- — arxivlarda, axborot-resurs markazlarida, nashriyotlarda, ommaviy-axborot muassasalarida, qo’lyozma fondlarida, turli tadbirkorlik sub’ektlarida, nodavlat notijorat va jamoat tashkilotlarida hamda boshqa muassasalarda ishlash
- — mahalliy o’z-o’zini boshqarish organlari hamda joylardagi ma’naviyat va ma’rifat markazlarida ishlash;
- ishlab chiqarish sohasida musiqiy kasbiy ta’lim pedagogikasi, o’qitishning didaktik vositalari, ta’limning elektron vositalarini ishlab chiqish va amaliyotga joriy etish kabi sohalarni qamrab oladi.
Vokal san’ati (turlari bo’yicha) ta’lim yo’nalishi bitiruvchilari O’zbekiston Respublikasi Oliy va o’rta maxsus ta’lim vazirligi tomonidan belgilanadigan magistratura mutaxassisliklari bo’yicha belgilangan muddatlarda o’qishni davom etirishlari mumkin.
| 1.03 | 351O’RIM04 | O’zbek (rus) tili | 120 | 4 | Majburiy fan |
| 1.04 | 351XTM1008 | Xorijiy til | 120 | 4 | Majburiy fan |
| 1.09 | 351Solf | Solfedjio | 120 | 4 | Majburiy fan |
| 1.10 | 351VokITB | Vokal ijrochiligi (turlari bo’yicha) | 240 | 4 | Majburiy fan |
| 1.11 | 351VokATB | Vokal ansambli (turlari bo’yicha) | 120 | 4 | Majburiy fan |
| 1.12 | 351JahMusTar | Musiqa tarixi | 180 | 5 | Majburiy fan |
| 1.02 | 351ManM02 | Ma’naviyatshunoslik | 60 | 2 | Majburiy fan |
| 1.05 | 351O’EYTM04 | O’zbekistonning eng yangi tarixi | 120 | 4 | Majburiy fan |
| 1.07 | 351TATM1004 | Ta’limda axborot texnologiyalari | 120 | 4 | Majburiy fan |
| 1.08 | 351UmPsixM08 | Umumiy psixologiya | 120 | 4 | Majburiy fan |
| 1.13 | 3514Garm | Garmoniya | 120 | 4 | Majburiy fan |
| 1.14 | 351Forte | Fortepiano | 120 | 4 | Majburiy fan |
| 1.16 | 351UHZM04 | Umurtqali hayvonlar zoologiyasi | 180 | 6 | Majburiy fan |
| 1.15 | 351YakXon | Yakkaxon xonandalik | 120 | 4 | Tanlov fan |
| 1.16 | 351XorSTB | Xor sinfi (kamer xor) | 120 | 4 | Tanlov fan |
| 1.07 | 351UmPsixM08 | Umumiy psixologiya | 120 | 4 | Majburiy fan |
| 1.15 | 351YakXon | Yakkaxon xonandalik | 120 | 4 | Majburiy fan |
| 1.16 | 351XorSTB | Xor sinfi (kamer xor) | 120 | 4 | Majburiy fan |
| 1.07 | 351UmPedM07 | Umumiy pedagogika | 120 | 4 | Majburiy fan |
| 1.17 | 351MutVI | Mutaxasislik (vokal ijrochiligi) | 120 | 4 | Majburiy fan |
| 1.18 | 351XorSKX | Xor sinfi va xorni boshqarish | 120 | 4 | Majburiy fan |
| 1.19 | 351An’O’zbMus | An’anaviy o’zbek musiqasi | 120 | 4 | Majburiy fan |
| 1.20 | 351MusAsTah | Musiqa asarlari tahlili | 120 | 4 | Majburiy fan |
IV o’quv yili / 6-semester
Fanining maqsadi — bo’lajak musiqa madaniyati o’qituvchilari va ijrochilarga Vokal san’ati (turlari bo’yicha) da eng muhim bo’lgan asosiy nazariy qonuniyatlarni chuqur o’rgatish, Davlat ta’lim standarti hamda malaka talablariga javob beradigan bilimlar berish, talabalarda musiqiy ifodalilikka nisbatan ongli tafakkurni tarbiyalash va uni idrok etish qobilyatini hosil qilish, talabalarning musiqiy dunyoqarashini, idrokini shakllantirish va rivojlantirish, musiqiy-estetik didini to`gri yo`naltirish va boyitish, ijodiy qobiliyatlarini o`stirish; talabalarni musiqa o`qituvchisi sifatida amaliy faoliyatga tayyorlashdan iborat.
Fanining vazifasi — – talabalarga musiqiy ifodalilikning asosiy vositalarini tushunib yetishishlarida chuqur bilimlar berish hamda musiqiy-texnik koʼnikmalarni oʼrgatish.
- – musiqiy tovush. musiqiy tizim. tеmpеratsiya. nota yozuvi, «Tovush» tushunchasi, Musiqiy tovush va uning xususiyatlari, Musiqiy tizim. Tovushqator. Pog’onalar, Oktavali tizim. Diapazon. Registr, Tеmpеratsiyalangan soz. Hosila pog’onalar. Altеratsiya bеlgilari. Tovushlar engarmonizmi, Nota yozuvi. Kalitlar, Tovush cho’zimlari. Cho’zimlarni uzaytiruvchi bеlgilar. Pauzalar. Nota yozuvini qisqartirish bеlgilari, Mеtr. Takt. O’lchov, Mеtr turlari. Oddiy mеtrlar. Oddiy taktlarda cho’zimlarning guruhlanishi haqida tasavvur va bilimga ega bo’lishi;
- – Murakkab mеtrlar. Murakkab taktlarda cho’zimlarning guruhlanishi. Ritm. Sinkopa. Cho’zimlarning erkin ravishda bo’linishi Mеtronom. Lad, Turg’unlik va noturg’unlik, Oktavali lad pog’onalarining maxsus nomi. Major va minor turlari. Tеtraxordlar, Tonallik. Kvinta davrasi. Parallеl, nomdosh va engarmonik tеng tonalliklar, Melodik ladlar, Tabiiy ladlar. Pеntatonika. Ikkilanma garmonik major va minor. Sun’iy ladlar. Intеrval. Pog’onalar va tonlar miqdori. Diatonik intеrvallar. Xromatik intеrvallar. Intеrvallarning engarmonizmi, Intervallarning aylanishi. Tabiiy major va minor intеrvallari. Xaraktеrli intеrvallar. Intеrvallarning yеchilishi mustaqil o’rganish ko’nikmalariga ega bo’lishi;
- – Akkord. Akkord turlari.Uchtovushlik. Uning turlari va aylanmalari Major va minor uchtovushliklari, Sеptakkord. Uning turlari va aylanmalari. Dominantsеptakkord. Yetakchi sеptakkord. Subdominantsеptakkord, Xromatizm tushunchasi. xromatik gamma. Xromatik gammalarning yozilishi. Modulatsiya va og’ishma tushunchalari Pog’onadosh tonalliklarga modulatsiya qilish. Musiqa asarida kuyning ahamiyati, Kuyning harakat yo’nalmasi va uning diapazoni. Kuyning tarkiblarga bo’linishi. Transpozitsiya usullari. Tonalliklarni aniqlash malakasiga ega bo’lishi kerak
Musiqa — ohang (intonatsiya) san’ati, sadolarda ifodalangan voqelikning badiiy aksidir. U borliqni o’ziga xos tarzda aks ettirib, uni boyitadi, hamda uni tushunib olish va o’zgartirishga ordam bеradi. Ma’lumki, musiqa jamiyat hayotida muhim rol o’ynaydi. Musiqa insonning turmush tarzi va ijtimoy hayotida, mеhnat va dam olish chog’larida albatta ishtirok etadigan bo’lib,kishini ma’naviy qadriyatlarga erishtiradigan noyob vositadir. U shaxsning ma’naviy olamini, axloqiy maqsadlarini shakllantiruvchi estеtik tarbiyaning samarali quroli hisoblanadi. Musiqaning o’zi, uning yaratuvchilari, ijro etuvchilari, tinglovchilaridan iborat musiqa madaniyati jamiyat madaniyatidagi muhim bir sohadir.Musiqa haqidagi ta’lim tizimining boshlang’ich qismi — Musiqa elеmеntar nazariyasi – umuman musiqaning asosiy elеmеntlari va ayniqsa, kuy va uning sirlarini o’rganishni o’z oldiga vazifa qilib qo’yadi. Olinadigan bilimlarni umumlashtirish maqsadida har bir musiqa elеmеnti haqidagi ma’lumot darslikning ayrim boblariga kiritilganligiga qaramay, o’quvchi shuni yodda tutishi kеrakki, musiqa elеmеntlari faqat bir-biri bilan bog’liqligidagina o’zining ifodali xususiyatlarini namoyon qilishi mumkin. Musiqa elеmеntar nazariyasi kursi o’quvchilarga nazariy fanlarning kеyingi kurslarini o’rganish uchun mustahkam zamin yaratib bеradi va mustaqil musiqiy fikrlay olish ko’nikmaning rivojlanishiga asos soladi. bunga tarixiy nuqtayi nazardan yoritilgan lad, ritm, kuy, xromatizm kabi mavzular imkon tug’diradi. bu asosiy vazifalardan tashqari mazkur fan kursi o’quvchilarga boshqa musiqiy fanlar (cholg’u va vokal ijrochiligi, xor dirijyorligi, musiqa o’qitish mеtodikasi) bo’yicha o’tiladigan musiqiy asarlar matnini ongli o’zlashtirishda yordam bеradi. Nihoyat, musiqa elеmеntar nazariyasi boshqa fanlar bilan baravar o’quvchilarning umumiy musiqiy va madaniy saviyasini o’sishiga ko’maklashadi.

Искусство вокала (по видам): общая характеристика направления бакалавриата
Направление «Искусство вокала (по видам)» требует, чтобы обучающийся набирал 30 кредитов за семестр, а за учебный год — 60 кредитов. Продолжительность обучения составляет 3 года, и к окончанию программы студент должен набрать 180 кредитов.
Один кредит ECTS соответствует 30 академическим часам, а годовая учебная нагрузка студента составляет 60 кредитов, или 1800 академических часов. Из них 50% — аудиторные часы, 50% — часы самостоятельного обучения. Объем кредитов, который студент должен освоить за семестр, включает обязательные и выборные дисциплины, указанные в каталоге дисциплин.
60211400 — Искусство вокала (по видам) — направление бакалавриата, предназначенное для подготовки педагогических кадров для общеобразовательных школ, средних специальных и профессиональных учебных заведений; изучение дисциплин, средств, методов и методик педагогической деятельности; проведение научно-педагогических исследований в отраслевых научно-исследовательских институтах Министерства народного образования и Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан, а также работа в качестве независимого исследователя.
60211400 — Виды профессиональной деятельности выпускников направления «Искусство вокала (по видам)»:
- — преподавание музыкальной культуры в общеобразовательных школах и профессиональных дисциплин в средних специальных профессиональных колледжах в установленном порядке;
- — работа воспитателем в учреждениях, помимо общеобразовательных школ и профессиональных колледжей;
- — работа методистом по химии в министерствах, реализующих образовательные программы, их отраслевых управлениях и учреждениях;
- — работа в образовательной системе в должностях заведующего кабинетом, лаборанта и аналогичных;
- — преподавание искусства вокала (по видам) в профессиональных образовательных учреждениях, работа методистом в министерствах, реализующих образовательные программы, их отраслевых управлениях и учреждениях; работа младшим научным сотрудником в научно-исследовательских организациях по педагогике и музыкальным дисциплинам;
- — работа в архивах, информационно-ресурсных центрах, издательствах, средствах массовой информации, фондах рукописей, различных предпринимательских структурах, негосударственных некоммерческих и общественных организациях, а также других учреждениях;
- — работа в органах местного самоуправления и местных центрах духовности и просвещения;
- — охватывает такие области, как педагогика профессионального музыкального образования, разработка дидактических средств обучения и внедрение электронных средств обучения в практику.
Выпускники направления «Искусство вокала (по видам)» могут продолжить обучение в магистратуре по специальностям, установленным Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан, в установленные сроки.
| 1.01 | 351FalM04 | Философия | 120 | 4 | Обязательная дисциплина |
| 1.03 | 351O’RIM04 | Узбекский (русский) язык | 120 | 4 | Обязательная дисциплина |
| 1.04 | 351XTM1008 | Иностранный язык | 120 | 4 | Обязательная дисциплина |
| 1.09 | 351Solf | Сольфеджио | 120 | 4 | Обязательная дисциплина |
| 1.10 | 351VokITB | Вокальное исполнительство (по видам) | 240 | 4 | Обязательная дисциплина |
| 1.11 | 351VokATB | Вокальный ансамбль (по видам) | 120 | 4 | Обязательная дисциплина |
| 1.12 | 351JahMusTar | История музыки | 180 | 5 | Обязательная дисциплина |
| 1.02 | 351ManM02 | Духоведение | 60 | 2 | Обязательная дисциплина |
| 1.05 | 351O’EYTM04 | Новейшая история Узбекистана | 120 | 4 | Обязательная дисциплина |
| 1.07 | 351TATM1004 | Информационные технологии в образовании | 120 | 4 | Обязательная дисциплина |
| 1.08 | 351UmPsixM08 | Общая психология | 120 | 4 | Обязательная дисциплина |
| 1.13 | 3514Garm | Гармония | 120 | 4 | Обязательная дисциплина |
| 1.14 | 351Forte | Фортепиано | 120 | 4 | Обязательная дисциплина |
| 1.16 | 351UHZM04 | Зоология позвоночных | 180 | 6 | Обязательная дисциплина |
| 1.15 | 351YakXon | Сольное пение | 120 | 4 | Выборная дисциплина |
| 1.16 | 351XorSTB | Хоровой класс (камерный хор) | 120 | 4 | Выборная дисциплина |
| 1.07 | 351UmPsixM08 | Общая психология | 120 | 4 | Обязательная дисциплина |
| 1.15 | 351YakXon | Сольное пение | 120 | 4 | Обязательная дисциплина |
| 1.16 | 351XorSTB | Хоровой класс (камерный хор) | 120 | 4 | Обязательная дисциплина |
| 1.07 | 351UmPedM07 | Общая педагогика | 120 | 4 | Обязательная дисциплина |
| 1.17 | 351MutVI | Специальность (вокальное исполнительство) | 120 | 4 | Обязательная дисциплина |
| 1.18 | 351XorSKX | Хоровой класс и управление хором | 120 | 4 | Обязательная дисциплина |
| 1.19 | 351An’O’zbMus | Традиционная узбекская музыка | 120 | 4 | Обязательная дисциплина |
| 1.20 | 351MusAsTah | Анализ музыкальных произведений | 120 | 4 | Обязательная дисциплина |
IV учебный год / 6-й семестр
| 2.09 | 351MPA26 | Квалификационная и педагогическая практика | 780 | 26 | Обязательная дисциплина |
| 2.10 | 351YDA04 | Итоговые государственные аттестации | 120 | 4 | Обязательная дисциплина |
Цель дисциплины — глубокое обучение будущих преподавателей музыкальной культуры и исполнителей основным теоретическим закономерностям искусства вокала (по видам), предоставление знаний, соответствующих государственным образовательным стандартам и квалификационным требованиям, воспитание у студентов осознанного мышления по отношению к музыкальной выразительности и формирование способности к ее восприятию, развитие музыкального мировоззрения и восприятия студентов, правильное направление и обогащение их музыкально-эстетического вкуса, развитие творческих способностей; подготовка студентов к практической деятельности в качестве преподавателей музыки.
Задача дисциплины — предоставление студентам глубоких знаний о средствах музыкальной выразительности и обучение музыкально-техническим навыкам.
Какими знаниями и навыками студент овладеет по окончании дисциплины?
- — Музыкальный звук, музыкальная система, темперация, нотная запись, понятие «звук», свойства музыкального звука, музыкальная система, звукоряд, ступени, октавная система, диапазон, регистр, темперированный строй, производные ступени, знаки альтерации, энгармонизм звуков, нотная запись, ключи, длительности, знаки удлинения длительностей, паузы, знаки сокращения нотной записи, метр, такт, размер, типы метров, простые метры, группировка длительностей в простых тактах;
- — Сложные метры, группировка длительностей в сложных тактах, ритм, синкопа, свободное деление длительностей, метроном, лад, устойчивость и неустойчивость, специальные названия ступеней октавного лада, виды мажора и минора, тетрахорды, тональность, квинтовый круг, параллельные, одноименные и энгармонически равные тональности, мелодические лады, натуральные лады, пентатоника, двойная гармоническая мажор и минор, искусственные лады, интервал, количество ступеней и тонов, диатонические интервалы, хроматические интервалы, энгармонизм интервалов, обращение интервалов, интервалы натурального мажора и минора, характерные интервалы, разрешение интервалов, навыки самостоятельного изучения;
- — Аккорд, виды аккордов, трезвучие, его виды и обращения, мажорные и минорные трезвучия, септаккорд, его виды и обращения, доминантсептаккорд, вводный септаккорд, субдоминантсептаккорд, понятие хроматизма, хроматическая гамма, написание хроматических гамм, понятия модуляции и отклонения, модуляция в тональности родственных ступеней, значение мелодии в музыкальном произведении, направление движения мелодии и ее диапазон, деление мелодии на составные части, методы транспозиции, навыки определения тональностей.
Краткое изложение дисциплины:
Музыка — искусство интонации, художественное отражение реальности в звуках. Она отражает бытие особым образом, обогащает его и помогает его понимать и преобразовывать. Известно, что музыка играет важную роль в жизни общества. Музыка неизменно присутствует в образе жизни человека и общественной жизни, в труде и отдыхе, являясь уникальным инструментом, ведущим к духовным ценностям. Она является эффективным средством эстетического воспитания, формирующим духовный мир личности и ее нравственные цели. Музыка, ее создатели, исполнители и слушатели составляют музыкальную культуру, которая является важной частью культуры общества. Начальная часть системы музыкального образования — элементарная теория музыки — ставит своей задачей изучение основных элементов музыки, особенно мелодии и ее особенностей. Несмотря на то, что информация о каждом элементе музыки включена в отдельные разделы учебника, учащийся должен помнить, что элементы музыки проявляют свои выразительные свойства только в их взаимосвязи. Курс элементарной теории музыки создает прочную основу для изучения последующих теоретических дисциплин и способствует развитию навыков самостоятельного музыкального мышления. Этому способствуют темы, такие как лад, ритм, мелодия, хроматизм, освещенные с исторической точки зрения. Помимо этих основных задач, данный курс помогает учащимся осознанно усваивать тексты музыкальных произведений по другим музыкальным дисциплинам (инструментальное и вокальное исполнительство, хоровое дирижирование, методика преподавания музыки). Наконец, элементарная теория музыки наравне с другими дисциплинами способствует повышению общего музыкального и культурного уровня учащихся.