Ta’limda axborot texnologiyalari magistratura mutaxassisligi
Ta’limda axborot texnologiyalari mutaxassislik ta’lim oluvchi bir semester davomida 30 kreditni, bir o’quv yili bo’yicha 60 kreditni to’plashi zarur. O’qish muddati 2 yil bo’lib, talaba dastur yakunlangangunga qadar 120 kredit to’lashi kerak.
70610105 – Ta’limda axborot texnologiyalari magistratura mutaxassisligi bo‘yicha magistrlar tayyorlovchi barcha oliy ta’lim tashkilotlari uchun talablar majmuini ifodalaydi. Oliy ta’lim muassasasi mazkur magistratura mutaxassisligi bo‘yicha kadrlar tayyorlash vakolatiga ega bo‘lganda asosiy o‘quv reja va fan dasturlarini amalga oshirish huquqiga ega deb hisoblanadi.
• Oliy ta’lim, malaka oshirish va qayta tayyorlash, umumiy o‘rta ta’lim, hamda professional ta’lim muassasalarida axborot texnologiyalari sohasidagi fanlami o‘qitish, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi va tarmoq ilmiy-tadqiqot institutlari (ITI), Ta’limda axborot texnologiyalari va pedagogika sohalaridagi ilmiy-tadqiqot muassasa (ITM) va tashkilotlarida, markazlarida, ilmiy-ishlab chiqarish birlashmalarida ilmiy-tadqiqot ishlarini olib borish, pedagogik va axborot texnologiyalari sohasida kompleks masalalami yechish bilan bog’liq kasbiy sohalar majmuasini qamrab oladi.
• ilmiy tadqiqot va pedagogik faoliyati;
• ekspluatatsiya faoliyati;
• tashkiliy-boshqaruv faoliyati;
• eksperimental-tadqiqot faoliyati;
• axborot-tahliliy faoliyati;
• ishlab chiqarish-boshqaruv faoliyati.
70610105 – Ta’limda axborot texnologiyalari mutaxassisligi bo‘yicha Milliy malaka ramkasining 7-malaka darajasi hamda magistr kasbiy faoliyatlarining sohalari, ob’ektlari va turlariga muvofiq magistratura bitiruvchisi quyidagi kasbiy vazifalami bajarishga qodir bo‘lishi lozim:
respublika va xorijda chop etilgan kompyuter texnologiyalariga oid ilmiy-texnik axborotlaming ilmiy manbalarini tadqiq etish;
mutaxassislikka mos ilmiy, amai y tadqiqotlami o‘tkazish, tajriba natijalarini tahlil qilish va ular asosida ilmiy asoslangan xulosalar chiqarish, ilmiy yangiliklami kashf etishi;
ilmiy maqolalar, ma’ruzalar, risola, o‘quv adabiyotlar tayyorlash va tahrir qilish, o‘tkazilayotgan tadqiqotlar mavzusi bo‘yicha ilmiy sharhlami ishlab chiqishi;
ilmiy adabiyotlar va intemet tarmog‘ida eng yangi ilmiy, konstmktorlik, texnologik va ekspluatatsion yutuqlar haqidagi ma’lumotlami maqsadga yo‘naltirilgan holda qidirish va tahlil qilishi;
ilmiy seminar, konferensiya va simpoziumlarni tashkil etish va o‘tkazishda qatnashish hamda faol ishtirok etishi;
oliy ta’lim, qayta tayyorlash va malaka oshirish, professional ta’lim muassasalarida mutaxassisligi bo‘yicha pedagogik faoliyat yuritishi;
o‘quv jarayonini va ilmiy faoliyatni tashkil qilish, zamonaviy axborot va pedagogik texnologiyalardan va o‘qitishning texnik vositalaridan foydalanib o‘quv mashg‘ulotlarini o‘tkazishi;
o‘tkazilayotgan ilmiy-tadqiqot loyihalari mavzusi bo‘yicha modellar, algoritmlar, usullarni tadqiq qilishi va ishlab chiqishi.
ilmiy va ilmiy-texnikaviy dunyoqarashga doir bilimlar tizimini egallagan bo‘lishi, umummetodologik fanlar asosini, davlat siyosatining dolzarb masalalarini bilishi; ijtimoiy muammolar va jarayonlarni mustaqil tahlil qilish qobiliyatiga ega bo‘lishi;
yangi bilimlarni mustaqil o‘zlashtira olishi, takomillashtirishi va o‘z mehnatini ilmiy asosda tashkil qila bilishi;
o‘zining individual bilimlariga tayangani holda ilmiy-texnikaviy, ijtimoiy va shaxsiy ahamiyatga ega bo‘lgan muammolami tushunishi va ulami tahlil qilishi;
o‘z faoliyatida me’yoriy huquqiy hujjatlardan foydalana bilishi;
o‘zlashtirilgan bilimlarni ijodiy tanqidiy ko‘rib chiqish va tahlil qilishi, ulardan ilmiy va ilmiy-texnikaviy ijodiy faoliyatida foydalana olishi, asosli mustaqil qarorlar qabul qila bilishi;
ilmiy va ilmiy-texnikaviy ijodiy faoliyati natijalarini his qilishga yo‘naltirilgan ijtimoiy mas’uliyat shakllangan bo‘lishi;
kasbiy faoliyatda o‘zlashtirgan fanlaming asosiy qonunlaridan foydalanishi, metodlami tasniflashi, metodologik tamoyillardan ilmiy va ilmiy-texnikaviy ijodiy faoliyatida foydalana olishi;
xorijiy tillardan birini ilmiy muloqot va kasbiy malaka almashish vositasi sifatida egallagan bo‘lishi;
axborotni to‘plash, saqlash, ularga ishlov berish va ulardan foydalanish usullarini egallashi;
o‘zining kasbiy faoliyatida asosli mustaqil qarorlar qabul qila bilishi;
axborot, bilim, ma’lumotni bir-biridan farqlash malakasiga ega bo‘lishi, axborot texnologiyalaridan foydalana olishi;
Ilmiy amaliyot – umumkasbiy va mutaxassislik fanlaridan nazariy bilimlarni mustahkamlash va ishlab chiqarish hamda ilmiy tadqiqot jarayonlari bilan uyg‘unlashtirish, tegishli amaliy ko‘nikmalar, kompetensiyalar va malakalami shakllantirishga qaratiladi. Mutaxassislik bo‘yicha ilmiy amaliyot o‘tkaziladi.

Степень магистра в области информационных технологий в образовании
По направлению «Информационные технологии в образовании» магистрант должен набрать 30 кредитов за семестр и 60 кредитов за учебный год. Продолжительность обучения составляет 2 года, за которые студент должен накопить 120 кредитов до завершения программы.
70610105 — Информационные технологии в образовании представляет собой совокупность требований для всех образовательных организаций, готовящих магистров по этой специальности. Высшее учебное заведение считается имеющим право на подготовку кадров по данной магистерской специальности, если оно обладает полномочиями на реализацию основной учебной программы и дисциплин.
• Преподавание дисциплин в области информационных технологий в высших, общеобразовательных, профессиональных и переподготовительных образовательных учреждениях, проведение научных исследований в Академии наук Республики Узбекистан, отраслевых научно-исследовательских институтах (ИТИ), научно-исследовательских учреждениях и организациях в области информационных технологий и педагогики (ИТМ), центрах, научно-производственных объединениях, а также решение комплексных задач, связанных с профессиональными сферами в области информационных технологий и педагогики.
• научно-исследовательская и педагогическая деятельность;
• эксплуатационная деятельность;
• организационно-управленческая деятельность;
• экспериментально-исследовательская деятельность;
• информационно-аналитическая деятельность;
• производственно-управленческая деятельность.
70610105 — По специальности «Информационные технологии в образовании», в соответствии с 7-м уровнем Национальной рамки квалификаций, а также сферами, объектами и видами профессиональной деятельности, выпускник магистратуры должен быть способен выполнять следующие профессиональные задачи:
исследование научных и технических источников информации по компьютерным технологиям, опубликованных в республике и за рубежом;
проведение научных и практических исследований, соответствующих специальности, анализ результатов экспериментов и формулирование научно обоснованных выводов, открытие научных новшеств;
подготовка и редактирование научных статей, докладов, брошюр, учебной литературы, разработка научных обзоров по темам проводимых исследований;
целенаправленный поиск и анализ информации о новейших научных, конструкторских, технологических и эксплуатационных достижениях в научной литературе и интернете;
участие и активное вовлечение в организацию и проведение научных семинаров, конференций и симпозиумов;
ведение педагогической деятельности по своей специальности в высших учебных заведениях, учреждениях переподготовки и повышения квалификации, профессионального образования;
организация учебного процесса и научной деятельности, проведение учебных занятий с использованием современных информационных и педагогических технологий и технических средств обучения;
исследование и разработка моделей, алгоритмов и методов по темам проводимых научно-исследовательских проектов.
владение системой знаний, относящихся к научному и научно-техническому мировоззрению, основами общеметодологических наук, знание актуальных вопросов государственной политики; способность к самостоятельному анализу социальных проблем и процессов;
способность к самостоятельному освоению, совершенствованию новых знаний и научной организации своего труда;
понимание и анализ проблем, имеющих научно-техническое, социальное и личное значение, на основе индивидуальных знаний;
умение использовать нормативные правовые документы в своей деятельности;
наличие культуры мышления, определенного стиля мышления, способности четко выражать устную и письменную речь;
критический анализ и рассмотрение освоенных знаний, использование их в научной и научно-технической творческой деятельности, способность принимать обоснованные самостоятельные решения;
наличие сформированной социальной ответственности, ориентированной на осознание результатов научной и научно-технической творческой деятельности;
использование основных законов освоенных дисциплин в профессиональной деятельности, классификация методов, использование методологических принципов в научной и научно-технической творческой деятельности;
владение одним из иностранных языков как средством научного общения и профессионального обмена опытом;
владение методами сбора, хранения, обработки и использования информации;
способность принимать обоснованные самостоятельные решения в своей профессиональной деятельности;
наличие навыков различения информации, знаний и данных, умение использовать информационные технологии;
Научная практика — направлена на закрепление теоретических знаний по общепрофессиональным и специальным дисциплинам и их интеграцию с производственными и научно-исследовательскими процессами, формирование соответствующих практических навыков, компетенций и квалификаций. Проводится научная практика по специальности.