Ta’lim va tarbiya nazariyasi va metodikasi (boshlang’ich ta’lim)
Boshlang’ich ta’lim mutaxassislik ta’lim oluvchi bir semester davomida 30 kreditni, bir o’quv yili bo’yicha 60 kreditni to’plashi zarur. O’qish muddati 2 yil bo’lib, talaba dastur yakunlangangunga qadar 120 kredit to’lashi kerak.
70110401 – Ta’lim va tarbiya nazariyasi va metodikasi (Boshlang’ich ta’lim) magistratura mutaxassisligi bo‘yicha magistlar tayyorlash barcha Oliy ta’lim tashkilotlari uchun talablar majmuasini ifodalaydi. Oliy ta’lim muassasi mazkur magistratura mutaxassisligi bo‘yicha kadrlar tayorlash vakolatiga ega bo‘lganda asosiy o‘quv reja va fan dasturlarini amalga oshirish huquqiga ega deb hisoblanadi.
• 70110401 — Ta’lim va tarbiya nazariyasi va metodikasi (Boshlang’ich ta’lim) qo‘shimcha ravishda oliy ta’lim muassasalarida mutaxassislikka oid fanlami o qitish, ilmiy-tadqiqot ishlari bilan shug‘ullanish, mos ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha ta limni amalga oshiruvchi vazirliklar, uning tarmoq boshqarmalari va muassasalarida jarayonni loyihalashtirish, shuningdek ta’lim sifatini monitoring qilish davlat inspeksiyasi, viloyat, tuman xalq ta’limi boshqarmalarining ta’lim sifatim monitoring qilish bo‘limlari kabi kompleks masalalar, kasbiy ko‘nikmaga, mutasaddilik qobiliyatiga yo‘naltirilgan inson faoliyatining vositalari, usullari, metodlari va uslublarining majmuasini qamrab oladi.
• Oliy, malaka oshirish va qayta tayyorlash, o ‘rta maxsus, kasb-hunar ta ‘limi tizimidagi pedagogik faoliyat.
70110401 – Ta ’lim va tarbiya nazariyasi va metodikasi (Boshlang’ich ta ’lim) mutaxassisligi bo‘yicha magistr akademik darajasini olgandan so‘ng Oliy ta’lim muassasalari hamda magistr kasbiy faoliyatlarining sohalari, obyektlari va turlariga muvofiq magistratura bitiruvchisi tarmoq ITIlarda katta ilmiy xodim-izlanuvchi, mustaqil tadqiqotchi sifatida ilmiy-tadqiqot ishlarini davom ettirish mumkin.
-ilmiy, amaliy tadqiqotlami o‘tkazish, tajriba natijalarini tahlil qilish va ular asosida ilmiy asoslangan xulosalar chiqarish, ilmiy yangiliklami kashf etish;
Ilmiy adabiyotlar va intemet tarmog‘ida eng yangi ilmiy, konstruktorlik, texnologik va ekspluatatsion yutuqlar haqidagi ma’lumotlami maqsadga yo‘nalgan holda qidirish va topish;
llmiy seminar, konferensiya va simpoziumlami tashkil etish, o‘tkazish hamda faol ishtirok etish;
Oliy ta’lim, qayta tayyorlash va malaka oshirish, professional ta’lim muassasalarida mutaxassisligi bo‘yicha pedagogik va o‘quv-uslubiy faoliyat yuritish;
o‘quv jarayonini va ilmiy faoliyatni tashkil qilish, zamonaviy axborot va pedagogik texnologiyalardan, o‘qitishning texnik vositalaridan foydalanib o‘quv mashg‘ulotlarini o‘tkazish;
elektron (e-leaming), mobil (m-leaming), masofaviy axborot texnologiya va o‘quv-metodik majmualami mukammal o‘zlashtirish;
pedagogik va ilmiy-tadqiqot ishlarini olib borish mahorati hamda malakasini muntazam oshirib borish.
Ilmiy dunyoqarashga doir bilimlar tizimini egallagan bo‘lishi, umummetodologik fanlar asosini, davlat siyosatining dolzarb masalalarini bilishi; ijtimoiy muammolar va jarayonlami mustaqil tahlil qilish;
ijtimoiy muammolar va jarayonlami mustaqil tahlil qilish;
milliy ma’naviy va umuminsoniy qadriyatlar bo‘yicha o‘z nuqtai nazarini og‘zaki va yozma bayon etishi;
tabiat va jamiyatda yuz berayotgan jarayon va hodisalar haqida yaxlit tasavvurga ega bo‘lishi, insonning ma’naviy qiyofasi haqida bilimlarga ega bo‘lishi, ulardan hayotda va kasbiy faoliyatida hamda zamonaviy ilmiy tadqiqotlarda foydalana olish;
shaxsning inson, jamiyat, atrofmuhitgabo‘lgan munosabatini tartibga soluvchi huquqiy va axloqiy me’yorlami kasbiy faoliyatida qo‘llay olish;
yangi bilimlami mustaqil o‘zlashtira olishi, takomillashtirishi va o‘z mehnatini ilmiy asosda tashkil qila bilish;
o‘zining individual bilimlariga tayangani holda ijtimoiy va shaxsiy ahamiyatga ega bo‘lgan muammolami tushunishi va ulami tahlil qilish;
o‘z faoliyatida me’yoriy huquqiy hujjatlardan foydalana bilish;
fikrlash madaniyati, muayyan tafakkur uslubiga, og‘zaki va yozma nutqini aniq bayon qilish;
o‘zlashtirilgan bilimlami ijodiy tanqidiy ko‘rib chiqish va tahlil qilishi, ulardan ilmiy faoliyatida foydalana olish;
Mutaxasislik bo‘yicha malaka amaliyot nazariy bilimlami mustahkamlash va amaliy jarayonlari bilan uyg‘unlashtirish, tegishli amaliy ko‘nikma va malakalar, tadqiqotchilik kompetentsyalarini shakllantirish maqsadida o‘quv jarayonidan ajralgan holda 4 hafta amalga oshiriladi. Magistrlik dissertatsiyasini tayyorlash ITI va IPI natijalari asosida qoTga kiritilgan ilmiy natijalami umumlashtitish maqsadida o‘quv jarayonidan ajralgan holda 10 hafta amalga oshiriladi.

Теория и методика обучения и воспитания (начальное образование)
Студент, обучающийся по магистерской программе начального образования, должен набрать 30 кредитов за семестр, что составляет 60 кредитов за учебный год. Продолжительность обучения составляет 2 года, и студент должен набрать 120 кредитов к завершению программы.
70110401 — Теория и методика образования и воспитания (начальное образование) магистерская программа представляет собой совокупность требований для подготовки специалистов во всех высших учебных заведениях. Высшее учебное заведение, уполномоченное готовить специалистов по этой магистерской программе, имеет право реализовывать основную учебную программу и программы курсов.
• 70110401 — Теория и методика образования и воспитания (начальное образование) дополнительно включает преподавание специализированных дисциплин в высших учебных заведениях, проведение научных исследований, проектирование образовательных процессов в соответствующих министерствах, их подразделениях и учреждениях, а также мониторинг качества образования в государственных инспекциях, региональных и районных отделах народного образования. Это охватывает совокупность инструментов, методов и подходов для человеческой деятельности, направленных на решение сложных задач, профессиональные навыки и лидерские способности.
• Педагогическая деятельность в системах высшего образования, переподготовки и профессионального образования.
После получения академической степени магистра по программе 70110401 — Теория и методика образования и воспитания (начальное образование) выпускники могут продолжать научные исследования в качестве старших научных сотрудников или независимых исследователей в высших учебных заведениях и соответствующих отраслевых организациях в соответствии с направлениями, объектами и видами профессиональной деятельности.
— Проведение научных и прикладных исследований, анализ результатов экспериментов, выработка научно обоснованных выводов и открытие научных инноваций;
Подготовка и редактирование научных статей, докладов, учебных пособий и учебников, разработка научных обзоров по темам исследований, составление рефератов и библиографий;
Поиск и выявление новейших научных, конструкторских, технологических и эксплуатационных достижений в научной литературе и сетях в целенаправленной форме;
Разработка научных проектов по специализированным темам, создание концептуальных и теоретических моделей для решаемых научных проблем и задач;
Проведение педагогической и методической деятельности в высших учебных заведениях, переподготовке и профессиональном образовании;
Организация учебного процесса и научной деятельности, проведение занятий с использованием современных информационных и педагогических технологий и технических средств обучения;
Овладение электронными (e-learning), мобильными (m-learning), дистанционными образовательными технологиями и учебно-методическими комплексами;
Постоянное совершенствование навыков и квалификации в педагогической и научно-исследовательской работе.
Обладание системой знаний, связанных с научным мировоззрением, знание основ методологических наук и осведомленность о текущих вопросах государственной политики; самостоятельный анализ социальных проблем и процессов;
Самостоятельный анализ социальных проблем и процессов;
Выражение личной точки зрения по национальным и общечеловеческим ценностям устно и письменно;
Наличие целостного представления о процессах и явлениях в природе и обществе, обладание знаниями о духовных качествах человека и применение их в жизни, профессиональной деятельности и современных научных исследованиях;
Применение правовых и этических норм, регулирующих отношения личности с людьми, обществом и окружающей средой в профессиональной деятельности;
Самостоятельное освоение, совершенствование и научная организация новых знаний;
Понимание и анализ социально и личностно значимых проблем на основе индивидуальных знаний;
Эффективное использование нормативных правовых документов в профессиональной деятельности;
Демонстрация культуры мышления, определенного стиля рассуждений и четкое выражение мыслей устно и письменно;
Критическая оценка и анализ освоенных знаний и их применение в научной деятельности;
Код дисциплины Код квалификации Названия учебных дисциплин, блоков и видов деятельности Часы Кредиты Семестр