Aniq va tabiiy fanlarni o‘qitish metodikasi (matematika) mutaxassislik ta’lim oluvchi bir semester davomida 30 kreditni, bir o’quv yili bo’yicha 60 kreditni to’plashi zarur. O’qish muddati 2 yil bo’lib, talaba dastur yakunlangangunga qadar 120 kredit to’lashi kerak.
70540104 – Aniq va tabiiy fanlami o‘qitish metodikasi (matematika) magistratura mutaxassisligi bo‘yicha magistrlar tayyorlovchi barcha oliy ta’lim tashkilotlari uchun talablar majmuini ifodalaydi. Oliy ta’lim muassasasi mazkur magistratura mutaxassisligi bo‘yicha kadrlar tayyorlash vakolatiga ega bo‘lganda asosiy o‘quv reja va fan dasturlarini amalga oshirish huquqiga ega deb hisoblanadi.
- 70540104 – Aniq va tabiiy fanlami o‘qitish metodikasi (matematika) – ta’lim sohasidagi mutaxassislik bo‘lib, barcha ta’lim muassasalarida mutaxassislikka oid fanlami o‘qitish, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi va tarmoq ilmiy tadqiqot institutlari, markazlari, ilmiy ishlab chiqarish birlashmalarida ilmiy tadqiqot faoliyatini yuritish, mos ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha ta’limni amalga oshiruvchi vazirliklar, uning tarmoq boshqarmalari va muassasalarida jarayonni loyihalashtirish va boshqarish, nodavlat va notijorat tashkilotlarida, markaziy va mahaliy davlat boshqaruvi organlarida faoliyatni tashkil etish va boshqarishga oid masalalami hal etish, shuningdek sohani rivojlantirishda xavfsizlikni ta’minlash, istiqbolni belgilashga, kasbiy ko‘nikmaga, mutasaddilik qobiliyatiga yo‘naltirilgan inson faoliyatining vositalari, usullari, metodlari va uslublarini qamrab oladi.
- ilmiy-tadqiqot faoliyati;
- ma’naviy-ma’rifiy faoliyati;
- tashkiliy-boshqaruv faoliyati;
- oliy, malaka oshirish va qayta tayyorlash, o’rta maxsus, professional ta’lim tizimidagi pedagogik faoliyat.
70540104-Aniq va tabiiy fanlarni o‘qitish metodikasi (matematika) mutaxassisligi bo‘yicha Milliy malaka ramkasining 7-malaka darajasi hamda magistr kasbiy faoliyatlarining sohalari, ob’ektlari va turlariga muvofiq magistratura bitiruvchisi quyidagi kasbiy vazifalami bajarishga qodir bo‘lishi lozim:
fanning zamonaviy yutuqlari, pedagogik texnologiyalardan foydalanish, darsni o‘quv-tarbiyaviy jarayon qonuniyatlari asosida tashkil etish, ta’lim oluvchilaming qiziqishlari, layoqati va talablarini hisobga olish asosida ular tomonidan bilimlaming puxta o‘zlashtirilishi uchun zarur sharoitlami yaratish;
ta’lim oluvchi shaxsining har tomonlama rivojlantirish jarayonini motivatsiyalash va faollashtirish, o‘quv-tarbiyaviy faoliyat barcha bosqichlarining mantiqiyligi va emotsionalligiga erishish, didaktik vositalardan samarali foydalanish; zarur bilim, ko‘nikma va malakalar, fikrlash va faoliyat ratsional usullarini shakllantirish, mavjud bilimlami doimo boyitib borish ehtiyojini yuzaga keltirish, har bir darsni tashhis etish, prognozlash va puxta loyihalashtirish;
ilmiy, amaliy tadqiqotlar olib borish, tajriba natijalarini qayta ishlash va ular asosida ilmiy asoslangan xulosalar chiqarish, ilmiy maqolalar tayyorlash va tahrir qilish, ilmiy seminar, konferensiya va simpoziumlami tashkil etish, o‘tkazish, ilmiy loyihalami ishlab chiqish ko‘nikmalariga ega bo‘lishi;
pedagogik faoliyatida axborot va pedagogik texnologiyalardan foydalanishni bilishi;
ta’im sifati va samaradorligini oshirishga innovatsion yondashishni bilishi;
ilmiy faoliyati natijalari bo‘yicha davlat va xorijda e’lon qilingan loyihalarda ishtirok etish uchun loyiha tayyorlash ko‘nikmalariga ega bo‘lishi;
davlat, nodavlat va notijorat tashkilotlari tomonidan e’lon qilingan loyihalarda ishtirok etish uchun loyiha tayyorlash malakalariga ega bo‘lishi;
mutaxassislikka oid tayyorgarlik yo‘nalishida nazarda tutilgan matematika fanlari bo‘yicha nazariy va amaliy mashg‘ulotlarini oliy va o‘rta maxsus, kasb- hunar hamda umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida tashkil etish;
zamonaviy axborot va pedagogik texnologiyalardan foydalanib noan’anaviy o‘quv mashg‘ulotlarini o‘tkazish;
o‘qitilayotgan fanlar bo‘yicha darslami o‘tkazish uchun zarur boTgan o‘quv- metodik hujjatlami tuzishi, tayyorlash va rasmiylashtirish;
Ta’lim mutaxassisligi bo‘yicha quyidagi amaliyotlar o‘tkaziladi: Malakaviy amaliyot – umumkasbiy va ixtisoslik fanlaridan nazariy bilimlami mustahkamlash va amaliy (ishlab chiqarish) jarayonlari bilan uyg‘unlashtirish, tegishli amaliy ko‘nikmalar, kompetensiyalar va malakalami shakllantirishga qaratiladi.Ilmiy amaliyot – oliy ta’lim muassalaridagi ta’lim jarayonlarini tashkillashtirish bilan tanishish, ya’ni bo‘limlar strukturasi va vazifalari, o‘quv jarayonini tashkil qilishdagi va o‘quv jarayonining direktiv va normativ hujjatlari, pedagogik faoliyatning boshlang‘ich mahorat ko‘nikmalarini o‘rganish, ta’lim muassalarida o‘tkaziladigan ilmiy ishlarda qatnashish, tanlab olingan fan bo‘yicha amaliyot davrida vazifalami bajarish (rahbar nazorati ostida), shu fanni o‘tish bo yicha uslubiy reja ishlab chiqishdan iboratdir.
| 1.00 | Majburiy fanlar | 960 | 32 | ||
| 1.02 | YOT1205 | Yangi O‘zbekiston taraqqiyot strategiyasida ta’lim tizimidagi islohotlar | 150 | 5 | 2 |
| 1.03 | MFO’M1105 | Maxsus fanlarni o‘qitish metodikasi | 150 | 5 | 1 |
| 1.04 | ATB1205 | Analizning tanlangan boblari | 150 | 5 | 2 |
| 1.05 | GTB13406 | Geometriyaning tanlangan boblari | 180 | 6 | 4 |
| 1.06 | OTMO‘ZT1306 | Oliy ta’limda matematikani o‘qitishning zamonaviy texnologiyalari | 180 | 6 | 3 |

Методика преподавания точных и естественных наук (математики)
По направлению «Методика преподавания точных и естественных наук (математика)» магистрант должен набрать 30 кредитов за семестр и 60 кредитов за учебный год. Продолжительность обучения составляет 2 года, за которые студент должен набрать 120 кредитов до завершения программы.
70540104 — Методика преподавания точных и естественных наук (математика) представляет собой совокупность требований для всех образовательных организаций, готовящих магистров по этой специальности. Высшее учебное заведение считается имеющим право на подготовку кадров по данной магистерской специальности, если оно обладает полномочиями на реализацию основной учебной программы и дисциплин.
• 70540104 — Методика преподавания точных и естественных наук (математика) — это специальность в области образования, включающая преподавание дисциплин, связанных со специальностью, во всех образовательных учреждениях, ведение научной деятельности в Академии наук Республики Узбекистан, отраслевых научно-исследовательских институтах, центрах, научно-производственных объединениях, проектирование и управление процессами в министерствах, реализующих образовательные программы по соответствующим направлениям, их отраслевых управлениях и учреждениях, организация и управление деятельностью в негосударственных и некоммерческих организациях, центральных и местных органах государственного управления, решение вопросов, связанных с развитием отрасли, обеспечением безопасности, определением перспектив, профессиональными навыками и способностями к управлению, а также охватывающая средства, методы и подходы человеческой деятельности, направленные на эти цели.
• духовно-просветительская деятельность;
• организационно-управленческая деятельность;
• педагогическая деятельность в системе высшего, повышения квалификации и переподготовки, среднего специального и профессионального образования.
70540104 — По специальности «Методика преподавания точных и естественных наук (математика)» выпускник магистратуры, в соответствии с 7-м уровнем Национальной рамки квалификаций, а также сферами, объектами и видами профессиональной деятельности, должен быть способен выполнять следующие профессиональные задачи:
использование современных достижений науки и педагогических технологий, организация занятий на основе закономерностей учебно-воспитательного процесса, создание необходимых условий для качественного усвоения знаний с учетом интересов, способностей и потребностей обучающихся;
мотивация и активизация процесса всестороннего развития личности обучающегося, достижение логичности и эмоциональности всех этапов учебно-воспитательной деятельности, эффективное использование дидактических средств; формирование необходимых знаний, навыков и компетенций, рациональных методов мышления и деятельности, создание потребности в постоянном обогащении знаний, диагностика, прогнозирование и тщательное проектирование каждого занятия;
проведение научных и практических исследований, обработка результатов экспериментов и формулирование научно обоснованных выводов, подготовка и редактирование научных статей, организация и проведение научных семинаров, конференций и симпозиумов, разработка навыков создания научных проектов;
знание использования информационных и педагогических технологий в педагогической деятельности;
знание инновационных подходов к повышению качества и эффективности обучения;
наличие навыков подготовки проектов для участия в проектах, объявленных государственными и зарубежными организациями;
наличие навыков подготовки проектов для участия в проектах, объявленных государственными, негосударственными и некоммерческими организациями;
организация теоретических и практических занятий по математическим дисциплинам, предусмотренным направлением подготовки, в высших, средних специальных, профессиональных и общеобразовательных учреждениях;
проведение нетрадиционных учебных занятий с использованием современных информационных и педагогических технологий;
составление, подготовка и оформление необходимых учебно-методических документов для проведения занятий по преподаваемым дисциплинам;
По специальности «Образование» проводятся следующие практики: Квалификационная практика — направлена на закрепление теоретических знаний по общепрофессиональным и специальным дисциплинам и их интеграцию с практическими (производственными) процессами, формирование соответствующих практических навыков, компетенций и квалификаций. Научная практика — включает знакомство с организацией образовательных процессов в высших учебных заведениях, а именно со структурой и задачами подразделений, нормативными и директивными документами учебного процесса, изучение начальных профессиональных навыков педагогической деятельности, участие в научных работах, проводимых в образовательных учреждениях, выполнение задач в период практики по выбранной дисциплине (под руководством наставника), разработку методического плана по преподаванию данной дисциплины.