15-chi xorijiy tillarni o‘qitish va amaliy tilshunoslik (FLTAL) xalqaro mega-konferensiyamiz bu gal ham Jizzax davlat pedagogika universitetida joriy yilning 2-3-may kunlari bo‘lib o‘tadi. Konferensiya gibrid (ham oflayn hamda onlayn) formatda bo‘lib o‘tadi. Barcha ma’lumotlar axborot xatida berilgan.
AQSH, Kanada va Avstriyadan bu sohada dunyoning eng mashhur spikerlari Jizzaxga tashrif buyurishadi. Arizonadan keladigan Polni prezentatsiyasiga qatnashishingiz dunyongizni o‘zgartiradi, ilmiy hayotingizda yangi imkonlar ochadi. Kanadalik Norton bu sohada dunyoning kuchli 5 ta olimi sifatida e’tirof etilgan. Bu olimlarni JDPUda jonli ko‘rishingiz mumkin.

Our 15th International Mega-Conference on Foreign Language Teaching and Applied Linguistics (FLTAL) will once again be held at Jizzakh State Pedagogical University on May 2-3 of this year. The conference will be held in a hybrid (both offline and online) format. All information is provided in the information letter.
The world’s most famous speakers in this field from the USA, Canada and Austria will visit Jizzakh. Attending Paul’s presentation from Arizona will change your world and open up new opportunities in your scientific life. Canadian Norton is recognized as one of the top 5 scientists in the world in this field. You can see these scientists live at JSPU.
This year’s conference theme is “Innovative Pedagogies for Multilingual Classrooms: Fostering Cultural Competence in Language Education.”