Dashtobod Artel zavodida “Ochiq eshiklar kuni” va yoshlarni ish bilan ta’minlash masalasi.
Shu munosabat bilan Dashtobod shaharchasida 80 million dollar qiymatidagi, 80 gektar yer maydonida joylashgan yangi Artel zavodida “Ochiq eshiklar kuni” tashkil etildi. Bugungi tadbirda viloyatning barcha tumanlaridan va tashkilotlardan 2 mingga yaqin band bo‘lmagan yoshlar ishtirok etdi.
Tadbirda JDPU bitiruvchilari ham ishtirok etdi
Jizzax davlat pedagogika universitetidan 2024-2025-yil bitirgan 80 nafar sobiq talabalar, shuningdek professor-o‘qituvchilar ham ushbu tadbirda faol ishtirok etishdi. Bu yoshlarning amaliy faoliyat va ish bilan ta’minlash imkoniyatlarini yanada kengaytirishga xizmat qildi.
“Ochiq eshiklar kuni” yoshlarning ish bilan ta’minlanishida muhim qadamdir.
Tadbirni Zomin tumani hokimi Alisher Abdug‘aniyev ochib berdi. U o‘z nutqida bugungi “Ochiq eshiklar kuni” yoshlarning ish bilan ta’minlanishida muhim qadam ekanini ta’kidladi. Shuningdek, barcha ishtirokchilarga korxonani aylanib ish jarayonlarini kuzatib, shartnoma tuzish imkoniyati berilgani ma’lum qilindi.
Korxona bilan tanishuv va muloqot qiziqarli o‘tdi.
Tadbir ishtirokchilari zavodning ish jarayonini kuzatib, ishchilar va mutaxassislar bilan muloqot qilishdi. Ular o‘zlarini qiziqtirgan savollarni berib, korxona faoliyati, ish jarayoni va kelajakdagi imkoniyatlar haqida batafsil ma’lumot olishdi.
Memorandum imzolandi. Hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Tadbir yakunida oliy ta’lim muassasalari vakillari xususan Jizzax davlat pedagogika universiteti rahbariyati hamda Artel zavodi rahbariyati o‘rtasida memorandum imzolandi. Bu hujjat yoshlarni ish bilan ta’minlash, korxona va ta’lim muassasalari o‘rtasida hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan.
Bunday tadbirlar yoshlar uchun nafaqat ish bilan ta’minlanish imkoniyatini yaratadi, balki ularning amaliy tajribasini oshirish, ish jarayonlari bilan yaqindan tanishish va kelajakda o‘z kasbiy yo‘nalishini aniqlashga yordam beradi. Artel zavodi esa Jizzax viloyatida eng yirik korxonalardan biri sifatida yoshlar bandligini ta’minlashda muhim rol o‘ynaydi.

“Open Doors Day” and the issue of youth employment at the Dashtobod Artel factory.
The issue of youth employment is considered one of the most pressing problems on the agenda in Jizzakh region.
In this regard, an “Open Doors Day” was organized at the new Artel plant, located in Dashtobod town on an 80-hectare area with a value of 80 million dollars. Nearly 2,000 unemployed youth from all districts and organizations of the region participated in today’s event.
JSPU Graduates Also Participated in the Event
80 former students who graduated from Jizzakh State Pedagogical University in 2024-2025, as well as professors and teachers, actively participated in this event. This served to further expand opportunities for practical activity and employment for these young people.
“Open Doors Day” is an Important Step in Employing Youth.
The event was opened by Alisher Abdug’aniyev, the Mayor of Zomin District. In his speech, he emphasized that today’s “Open Doors Day” is an important step in employing youth. It was also announced that all participants were given the opportunity to tour the enterprise, observe the work processes, and sign contracts.
The Introduction to the Enterprise and Communication Was Engaging.
Event participants observed the plant’s work processes and communicated with workers and specialists. They asked questions that interested them and received detailed information about the company’s activities, work processes, and future opportunities.
A Memorandum Was Signed. Cooperation Issues Were Discussed.
At the end of the event, a memorandum was signed between representatives of higher education institutions, specifically the leadership of Jizzakh State Pedagogical University, and the leadership of the Artel plant. This document is aimed at employing youth and strengthening cooperation between the enterprise and educational institutions.
Such events not only create employment opportunities for young people but also help them increase their practical experience, become closely acquainted with work processes, and determine their future career path. The Artel plant, as one of the largest enterprises in Jizzakh region, plays an important role in ensuring youth employment.