🗽 9-may – Xotira va qadrlash kuni
Barchangizni 9-may – Xotira va qadrlash kuni hamda ikkinchi jahon urushida qozonilgan g‘alabaning 80 yilligi bilan samimiy qutlayman.
Keksalarni e’zozlash, o‘tganlarni xotirlash ulug‘ qadriyat. Har yili qabul qilinayotgan qaror va farmonlarda yoshi ulug‘ ustozlarga, nuroniylar va faxriylarga bo‘lgan hurmat, e’tibor diqqat markazidadir. Yildan yilga muborak ziyoratgohga aylanib borayotgan Xotira maydoni va Motamsaro ona haykali poyiga gullar qo‘yilmoqda. Urushda halok bo‘lgan ota-bobolar, mehnat va millat qahramonlari xotirasi yod etilmoqda. 9-may kuni har yili yurtimizda nafaqat xotira, balki yoshi ulug‘ insonlarni qadrlash, e’zozlash kuni sifatida ham keng nishonlanadi. Joriy yilda ham bugungi kunlarga yetib kelgan tabarruk keksalarimiz, urush va mehnat faxriylarimiz ziyorat qilinib, ularning duosi olinmoqda. Buyuk g‘alabaning 80 yilligi munosabati bilan ko‘plab tadbirlar, uchrashuvlar, xotira marosimlari o‘tkazilmoqda.
Bizni tarbiyalab, voyaga yetkazgan, umr yo‘llarida bizga tayanch va suyanch bo‘lgan tabarruk insonlarga ehtirom ko‘rsatish xalqimizning azaliy qadriyatlaridan biridir. Ayni kunlarda o‘zining 50 yillik tarixiga ega ziyo maskani bo‘lmish oliygohimizda ham hurmatli nuroniylarimizga e’tibor va g‘amxo‘rlikni yanada kuchaytirish, ularni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash maqsadida “Uch avlod”, “Xotira mangu” kabi uchrashuv va davra suhbatlari uyushtirilmoqda. Shuningdek, nafaqada bo‘lgan ustozlar holidan xabar olinib, ularning xonadonlarida obodonlashtirish ishlarini tashkil qilish ishlari ham amalga oshirilmoqda.
Biz janggohlarda mardlik va jasorat ko‘rsatgan, front ortida fidokorona mehnat qilib, bugun oramizda sog‘-salomat bo‘lib yurgan muhtaram, duogo‘y faxriylarimizga ta’zim bajo aylaymiz! Bugungi tinch – osoyishta hayotimiz, musaffo osmonimiz uchun ularga cheksiz va samimiy minnatdorchilik bildiramiz.
“Inson aziz, xotira – muqaddas”dir. Bugungi tinch-osoyishta hayoti uchun jasorat ko‘rsatib fido bo‘lgan vatandoshlarimiz, faxriylarimiz xotirasini yod etish ularga hurmat ko‘rsatish muqaddas burchimizdir.
Fashizmga qarshi urushda mardonavor jang qilgan, og‘ir mashaqqat va musibatlarni boshdan kechirgan, xalqimiz asrlar davomida orzu qilgan, erkinlik uchun o‘z jonini qurbon qilganlarning xotirasi hamisha yodimizda. Vatanni himoya qilishda jonini fido qilib, erkinlik uchun kurashgan millat qahramonlari ruhi oldida yana bir bor ta’zim aylaymiz. Yurtimiz tinch, osmonimiz musaffo, mustaqilligimiz abadiy bo‘lsin, aziz Vatandoshlar!
Barchangizni yana bir bor 9-may – Xotira va qadrlash kuni bilan qutlab, Sizlarga sihat-salomatlik, baxt-saodat, xonadonlaringizga fayz va qut-baraka tilayman.

9 мая — День памяти и почестей
Искренне поздравляю всех вас с 9 мая — Днем памяти и почестей и 80-летием Победы во Второй мировой войне.
Почитание старших и память об ушедших — великая ценность. В ежегодно принимаемых постановлениях и указах основное внимание уделяется уважению и вниманию к пожилым учителям, старейшинам и ветеранам. Цветы возлагаются к площади Памяти и памятнику Скорбящей матери, которые год от года превращаются в священное место паломничества. Отдается дань памяти погибшим на войне отцам и дедам, героям труда и нации. 9 мая ежегодно широко отмечается в нашей стране не только как день памяти, но и как день почитания и уважения пожилых людей. В этом году также посещаются наши почтенные старейшины, ветераны войны и труда, достигшие сегодняшних дней, и получаются их молитвы. В связи с 80-летием Великой Победы проводится множество мероприятий, встреч и памятных церемоний.
Одной из вековых ценностей нашего народа является проявление уважения к тем, кто воспитал и взрастил нас, кто был нашей опорой и поддержкой на жизненном пути. В настоящее время в нашем университете, центре просвещения с 50-летней историей, проводятся встречи и круглые столы, такие как «Три поколения» и «Память вечна», с целью дальнейшего укрепления внимания и заботы о наших уважаемых старейшинах и оказания им социальной поддержки. Также проводится работа по организации благо-устроительных работ в домах учителей, находящихся на пенсии.
Мы преклоняемся перед нашими уважаемыми ветеранами, которые проявили мужество и отвагу на полях сражений, самоотверженно трудились в тылу и сегодня находятся среди нас в добром здравии! Выражаем им безграничную и искреннюю благодарность за сегодняшнюю мирную и спокойную жизнь, чистое небо над головой.
«Человек дорог, память священна». Наш священный долг — почтить память наших соотечественников и ветеранов, проявивших мужество и самоотверженность ради сегодняшней мирной жизни, и проявить к ним уважение.
Мы всегда будем помнить тех, кто мужественно сражался в войне против фашизма, пережил тяжелые трудности и лишения, о которых наш народ мечтал веками, и кто пожертвовал своими жизнями за свободу. Мы еще раз преклоняемся перед духами национальных героев, которые пожертвовали своими жизнями, защищая Родину и борясь за свободу. Пусть наша страна будет мирной, наше небо ясным, а наша независимость вечной, дорогие соотечественники!
Еще раз поздравляю всех вас с 9 мая — Днем памяти и почестей, желаю вам здоровья, счастья, благополучия и достатка вашим семьям.