Ta’lim va tarbiya nazariyasi va metodikasi (boshlang’ich ta’lim)
Ta’lim va tarbiya nazariyasi va metodikasi (Maktabgacha ta’lim) mutaxassislik ta’lim oluvchi bir semester davomida 30 kreditni, bir o’quv yili bo’yicha 60 kreditni to’plashi zarur. O’qish muddati 2 yil bo’lib, talaba dastur yakunlangangunga qadar 120 kredit to’lashi kerak.
70110201 – Ta ’lim va tarbiya nazariyasi va metodikasi (maktabgacha ta’lim) mutaxassisligi bo‘yicha magistrlar tayyorlash o‘quv reja va fan dasturlarining o‘zlashtirilishini amalga oshirishda O‘zbekiston Respublikasi hududidagi oliy ta’lim muassasalari uchun majburiy talablar majmuasini ifodalaydi.
• 70110201-maktabgacha ta’lim sohasidagi mutaxassislik bo‘lib, barcha ta lim muassasalarida mutaxassislikka oid fanlami o‘qitish,O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi va tarmoq ilmiy tadqiqot institutlari, markazlari, ilmiy ishlab chiqarish birlashmalarida ilmiy tadqiqot faoliyatini yuritish, mos ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha ta’limni amalga oshiruvchi vazirliklar, uning tarmoq boshqarmalari va muassasalarida jarayonni loyihalashtirish va boshqarish kabi kompleks masalalar majmuasini, nodavlat va notijorat tashkilotlarida, markaziy va mahaliy davlat boshqaruvi organlarida faoliyatni tashkil etish va boshqariga oid kompleks masasalami hal etish, shuningdek sohani rivojlantirishda xavfsizlikni ta’minlash, istiqbolni belgilashga, kasbiy ko‘nikmaga, mutasaddilik qobiliyatiga yo‘naltirigan inson faoliyatining vositalari, usullari, metodlari va uslublarining qamrab oladi.
70110201 Ta’lim va tarbiya nazariyasi va metodikasi (Maktabgacha ta’lim) mutaxassisligi bo‘yicha Milliy malaka ramkasining 7-malaka darajasi hamda magistr kasbiy faoliyatlarining sohalari, obyektlari va turlariga muvofiq magistratura bitiruvchisi quyidagi kasbiy vazifalami bajarishga qodir bo‘lishi lozim:
ta’lim samaradorligini ta’minlash- dars maqsadlariga ko‘ra talabalar imkoniyatidan kelib chiqib vazifalami belgilash, dars mavzusiga mos namoyish va tarqatma materiallardan foydalanish, darsda vaqt taqsimotini to‘g‘ri rejalashtirish ta’lim jarayonida AKTdan unumli foydalanish, talabalaming o‘zlashtirish natijalariga ko‘ra darsni tashkil etish va ta’lim berishdagi yondashuvlaming samaradorligini tahlil qilish, talabalaming ta’limiy maqsadlariga mos keladigan o‘qitish usullari va yondashuvlami tanlash, o‘qitishning faol usullaridan foydalanish, talabalaming asosiy kompetensiyalari va hayotiy ko‘nikmalarini rivojlantirishga yo‘naltirilgan usullardan foydalanish, talabalaming jamoaviy va loyihaviy ishlarini tashkil etish, o‘z-o‘zini nazorat qilish ko‘nikmalaridan foydalanish, talabalarga differensial yordam berish, nazariya va amaliyot uyg‘unligini ta’minlash, talabalami mustaqil fikrlash imkoniyatini yaratish, darsda motivatsiyaga erishish, auditoriyada samarali muloqotga erishish;
o‘zlashtirishni baholash va qayta aloqani taqdim etish- ta’lim natijalarini baholash uchun turli usul va vositalardan foydalanish, ta’lim natijalarini diagnostika qilish uchun turli usul va vositalardan foydalanish, ta’lim natijalarini taxlil qilish, dars rejasi va usullarini moslashtirishda tahlil natijalaridan foydalanish, baholash mezonlarini bilishi va amalda qo‘llay olishi, mavjud muammolami aniqlay olishi va taxlil qilish;
tarbiyaviy faoliyatni tashkil etish- tarbiyaviy ishlaming zamonaviy, interaktiv shakl va usullarini mashg‘ulot hamda auditoriyadan tashqari ishlarda qo‘llash, tarbiyaviy ishlarda talabalaming jinsi, yoshi, madaniy va individual xususiyatlarini inobatga olishi, ta’lim muassasasining ustavi va ichki tartib qoiadalariga muvofiq talabalar uchun aniq odob-axloq qoidalarini o‘matish, ijtimoiy sog‘lom muhitni yarata olish, talabalarda kognitiv faollik, mustaqillik, tashabbuskorlik, ijodkorlik fuqarolik pozitsiyasi, mehnatga layoqati, sog‘lom va xavfsiz turmush tarzi madaniyatini rivojlantirish;
xavfsiz rivojlantiruvchi ta’lim muhitini yaratish va ta’minlash- talabalar orasida o‘zaro hurmat muhitini yaratish, talabalarga auditoriya hayotida teng imkoniyatlar yaratish, nizoli vaziyatlarda optimal yechimli qaror chiqara olishi, talabalar bilan individual ishlar olib borishi, zamonaviy ommaviy axborot vositalari dunyosida xavfsiz ishlashga yordam bera olish;
o‘z-o‘zini rivojlantirish va kasbiy o‘sish- muntazam malaka oshirish kurslaridan o‘tish, fanga oid adabiyotlar bilan tanishib, yangi bilimlami amaliyotda qo‘llash, kasbiy faoliyat yuzasidan seminar va treninglarda ishtirok etish hamda tashkil etish, o‘zaro darslarda qatnashish, darslami tahlil qilish, ochiq darslar o‘tkazish, kasbiy faoliyatda kerakli o‘zgarishlami amalga oshirish;
Ilmiy dunyoqarashga doir bilimlar tizimini egallagan bo‘lishi, umummetodologik fanlar asosi, iqtisodiy muammolar va jarayonlami mustaqil tahlil qilish qobiliyatiga ega bo‘ lishi;
Shaxsiy o‘sishga intilishni shakllantirish va obyektiv baholash, shuningdek, ta’lim oluvchilaming intellektual rivojlanish darajasini oshirish ko‘nikmalariga qobiliyatlilik.
yIjtimoiy va kasbiy vazifalami hal etishda ijtimoiy, gumanitar va iqtisodiy fanlaming asosiy qoidalari va metodlaridan foydalanishga qobiliyatlilik.
Ona tilida o‘z fikrlarini tizimli va erkin bayon etish, ilmiy matnlar bilan ishlash, ommaviy nutq so‘zlash uchun ona tili va chet tillaridan birida yozma va og‘zaki nutq ko‘nikmalarini egallaganlik.
Muloqotga kirishish va maxsus matnlami tushunish uchun chet tillardagi bilimlardan foydalanish.
Axborotni olish, saqlash va qayta ishlash metod, usul va vositalaridan foydalanish; global kompyuter tarmoqlar bilan ishlash ko‘nikmalariga egalik.
Ijtimoiy o‘zaro harakatga kirishishda ta’lim ishtirokchilarining etnomadaniy o‘ziga xosliklarini hisobga olish.
Axloqiy me’yorlar va ma’naviy madaniyatni o‘zlashtirish.
Ilmiy tadqiqotlami tashkil etish, ilmiy bilish yutuqlariga erishish tamoyillarini anglash;
Gigiena, mehnat muhofazasi va tashqi ta’sirlardan himoya qilish qoidalari talablariga muvofiq, sog‘lom turmush tarzi ko‘nikmalarini shakllantirishga qobiliyatlilik.
O‘quv-tarbiya jarayonini modellashtirish va uni ta’lim amaliyotiga tatbiq etish;
Maktabgacha turli yosh davrlarida insonning xulq-atvori va faoliyatini boshqarishning o‘ziga xosliklari, psixik va psixofiziologik rivojlanishning maxsus qonuniyatlari hamda individual o‘ziga xosliklarini hisobga olish vositalaridan foydalanish qobiliyatiga egalik;
Psixologik va pedagogik tadqiqotlaming miqdor va sifat metodlarini egallaganlik;
O‘qitish, tarbiya, rivojlanishning turli nazariyalariga doir bilimlar, ta’limning turli bosqichlarida o‘qitish dasturlaridan foydalanish qobiliyati;
Ta’lim jarayoni subyektlarining birgalikdagi hamkorlikdagi faoliyati va shaxslararo o‘zaro harakatini tashkil etish usullarini egallaganlik;
Pedagoglik kasbining yuksak ijtimoiy ahamiyat kasb etishini tushumsh, kasbiy etika tamoyillariga rioya qilish;
Jamiyatning ijtimoiy-madaniy tuzihnasining o‘ziga xosliklari, shuningdek, milliy tarbiyaning qonuniyat va tamoyillarini hisobga olgan holda, ko‘pmadaniyatlilik muhitida kasbiy fa oliyatni tashkil etish usullarini egallash;
Kasbiy vazifalami hal etishda fanlararo va vakolatli tuzilmalaming birgalikdagi faoliyatida ishtirok etishga qobiliyatlilik;
Kasbiy faoliyatda bola huquqlari to‘g‘risidagi asosiy xalqaro va milliy me’yoriy-huquqiy hujjatlardan foydalanish qobiliyati;
Tanqidiy fikrlash metodikasini o‘zlashtirganlik;
Ta’lim oluvchilarga o‘zgaruvchan mehnat bozori talablariga moslashuvchanlikka doir kompetensiyalami rivojlantirishga yordam beradigan va faol fuqarolik pozitsiyasini shakllantirishga imkon beradigan natijaviylik va mobillikka yo‘naltirilgan o‘qitishga qobiliyatlilik.
Mutaxasislik bo‘yicha malaka amaliyot nazariy bilimlami mustahkamlash va amaliy jarayonlari bilan uyg‘unlashtirish, tegishli amaliy ko‘nikma va malakalar, tadqiqotchilik kompetentsyalarini shakllantirish maqsadida o‘quv jarayonidan ajralgan holda 4 hafta amalga oshiriladi. Magistrlik dissertatsiyasini tayyorlash ITI va IPI natijalari asosida qo‘lga kiritilgan ilmiy natijalami umumlashtitish maqsadida o‘quv jarayonidan ajralgan holda 10 hafta amalga oshiriladi.

Теория и методика обучения и воспитания (начальное образование)
По направлению «Теория и методика образования и воспитания (Дошкольное образование)» магистрант должен набрать 30 кредитов за семестр и 60 кредитов за учебный год. Продолжительность обучения составляет 2 года, за которые студент должен накопить 120 кредитов до завершения программы.
70110201 — Теория и методика образования и воспитания (Дошкольное образование) представляет собой совокупность обязательных требований для высших учебных заведений на территории Республики Узбекистан, реализующих освоение учебных планов и программ дисциплин для подготовки магистров по этой специальности.
• 70110201 — Дошкольное образование — это специальность, включающая преподавание дисциплин, связанных со специальностью, во всех образовательных учреждениях, проведение научных исследований в Академии наук Республики Узбекистан, отраслевых научно-исследовательских институтах, центрах, научно-производственных объединениях, проектирование и управление процессами в министерствах, реализующих образование по соответствующим направлениям, их отраслевых управлениях и учреждениях, решение комплексных задач, связанных с организацией и управлением деятельностью в негосударственных и некоммерческих организациях, центральных и местных органах государственного управления, а также обеспечение безопасности в развитии отрасли, определение перспектив, охватывающих совокупность средств, методов и подходов человеческой деятельности, направленных на профессиональные навыки и управленческие способности.
• Духовно-просветительская деятельность;
• Организационно-управленческая деятельность;
70110201 — По специальности «Теория и методика образования и воспитания (Дошкольное образование)», в соответствии с 7-м уровнем Национальной рамки квалификаций, а также сферами, объектами и видами профессиональной деятельности, выпускник магистратуры должен быть способен выполнять следующие профессиональные задачи:
Планирование учебного процесса — разработка учебных планов в соответствии с целями государственных образовательных стандартов и учебных программ, адаптация учебных программ с учетом потребностей и интересов студентов, планирование дисциплин в соответствии с принципами корреляции и интеграции, разработка планов уроков с учетом конкретных целей и результатов урока, планирование форм и методов урока на основе дифференцированного подхода, планирование использования учебных, демонстрационных и раздаточных материалов;
Обеспечение эффективности обучения — определение задач с учетом возможностей студентов и целей урока, использование демонстрационных и раздаточных материалов, соответствующих теме урока, правильное планирование распределения времени на уроке, эффективное использование ИКТ в образовательном процессе, организация урока в соответствии с результатами усвоения студентами, анализ эффективности подходов к обучению, выбор методов и подходов к обучению, соответствующих образовательным целям студентов, использование активных методов обучения, применение методов, направленных на развитие ключевых компетенций и жизненных навыков студентов, организация совместной и проектной работы студентов, использование навыков самоконтроля, предоставление дифференцированной помощи студентам, обеспечение гармонии теории и практики, создание условий для самостоятельного мышления студентов, достижение мотивации на уроке, обеспечение эффективного общения в аудитории;
Оценка усвоения и предоставление обратной связи — использование различных методов и инструментов для оценки образовательных результатов, использование различных методов и инструментов для диагностики образовательных результатов, анализ образовательных результатов, использование результатов анализа для адаптации плана урока и методов, знание и применение критериев оценки, способность выявлять и анализировать существующие проблемы;
Организация воспитательной деятельности — применение современных, интерактивных форм и методов воспитательной работы в занятиях и внеаудиторной деятельности, учет пола, возраста, культурных и индивидуальных особенностей студентов в воспитательной работе, установление четких морально-этических норм для студентов в соответствии с уставом и внутренними правилами образовательного учреждения, создание социально здоровой среды, развитие у студентов когнитивной активности, самостоятельности, инициативности, творчества, гражданской позиции, трудоспособности, культуры здорового и безопасного образа жизни;
Создание и обеспечение безопасной развивающей образовательной среды — создание атмосферы взаимного уважения среди студентов, обеспечение равных возможностей для студентов в аудиторной жизни, принятие оптимальных решений в конфликтных ситуациях, проведение индивидуальной работы со студентами, помощь в безопасной работе в мире современных средств массовой информации;
Саморазвитие и профессиональный рост — регулярное прохождение курсов повышения квалификации, ознакомление с научной литературой и применение новых знаний на практике, участие и организация семинаров и тренингов по профессиональной деятельности, участие во взаимных уроках, анализ уроков, проведение открытых уроков, внедрение необходимых изменений в профессиональной деятельности;
Владение системой знаний, относящихся к научному мировоззрению, основами общеметодологических наук, способностью к самостоятельному анализу экономических проблем и процессов;
Формирование стремления к личностному росту и объективной оценке, а также способности повышать уровень интеллектуального развития обучающихся.
Способность использовать основные принципы и методы социальных, гуманитарных и экономических наук при решении социальных и профессиональных задач.
Свободное и системное выражение своих мыслей на родном языке, работа с научными текстами, владение навыками устной и письменной речи на родном языке и одном из иностранных языков для публичных выступлений.
Использование знаний иностранного языка для общения и понимания специальных текстов.
Владение методами, способами и средствами получения, хранения и обработки информации; навыками работы с глобальными компьютерными сетями.
Учет этнокультурных особенностей участников образовательного процесса при социальном взаимодействии.
Освоение этических норм и духовной культуры.
Понимание принципов организации научных исследований и достижения научных знаний;
Способность формировать навыки здорового образа жизни в соответствии с требованиями гигиены, охраны труда и защиты от внешних воздействий.
Моделирование учебно-воспитательного процесса и его применение в образовательной практике;
Владение способностью учитывать особенности поведения и деятельности человека на различных возрастных этапах дошкольного возраста, закономерности психического и психофизиологического развития, а также индивидуальные особенности;
Владение количественными и качественными методами психологических и педагогических исследований;
Знание различных теорий обучения, воспитания и развития, способность использовать образовательные программы на различных этапах обучения;
Владение методами организации совместной деятельности и межличностного взаимодействия субъектов образовательного процесса;
Понимание высокой социальной значимости педагогической профессии, соблюдение принципов профессиональной этики;
Владение методами организации профессиональной деятельности в поликультурной среде с учетом особенностей общественной социокультурной структуры, а также закономерностей и принципов национального воспитания;
Способность участвовать в совместной деятельности междисциплинарных и компетентных структур при решении профессиональных задач;
Способность использовать основные международные и национальные нормативно-правовые акты о правах ребенка в профессиональной деятельности;
Освоение методики критического мышления;
Способность способствовать развитию у обучающихся компетенций, адаптированных к требованиям изменяющегося рынка труда, и формированию активной гражданской позиции, обеспечивая результативность и мобильность в обучении.
Квалификационная практика по специальности проводится в течение 4 недель отдельно от учебного процесса с целью закрепления теоретических знаний и их интеграции с практическими процессами, формирования соответствующих практических навыков, квалификаций и исследовательских компетенций. Подготовка магистерской диссертации проводится в течение 10 недель отдельно от учебного процесса с целью обобщения научных результатов, полученных на основе исследований ИТИ и ИПИ.