Jismoniy tarbiya va sport mashg’ulotlari nazariyasi va metodikasi
Jismoniy tarbiya va sport mashg’ulotlari nazariyasi va metodikasi mutaxassislik ta’lim oluvchi bir semester davomida 30 kreditni, bir o’quv yili bo’yicha 60 kreditni to’plashi zarur. O’qish muddati 2 yil bo’lib, talaba dastur yakunlangangunga qadar 120 kredit to’lashi kerak.
70111201 – Jismoniy tarbiya va sport mashg‘ulotlari nazariyasi va metodikasi magistratura mutaxassisligi bo‘yicha magistlar tayyorlovchi barcha oliy ta’lim tashkilotlari uchun talablar majmuini ifodalaydi. Oliy ta’lim muassasasi mazkur magistratura mutaxassisligi bo‘yicha kadrlar tayyorlash vakolatiga ega bo‘lganda asosiy o‘quv reja va fan dasturlarini amalga oshirish huquqiga ega deb hisoblanadi.
• 70111201 – Jismoniy tarbiya va sport mashg‘ulotlari nazariyasi va metodikasi – qo‘shimcha ravishda oliy ta’limi muassasalarida mutaxassislikka oid fanlami o‘qitish, ilmiy-tadqiqot ishlari bilan shug‘ullanish, mos ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha tadimni amalga oshiruvchi vazirliklar, uning tarmoq boshqarmalari va muassasalarida jarayonni loyihalashtirish va boshqarish kabi kompleks masalalar majmuasini qamrab oladi.
• ilmiy-pedagogik;
70111201 – Jismoniy tarbiya va sport mashg‘ulotlari nazariyasi va metodikasi mutaxassisligi bo‘yicha milliy malaka ramkasining 7-malaka darajasi hamda magistr kasbiy faoliyatlarining sohalari, obyektlari va turlariga muvofiq magistratura bitiruvchisi quyidagi kasbiy vazifalami bajarishga qodir bo‘lishi lozim:
Fanning zamonaviy yutuqlari, pedagogik texnologiyalardan foydalanish, darsni o‘quv-tarbiyaviy jarayon qonuniyatlari asosida tashkil etish, ta’lim oluvchilaming qiziqishlari, layoqati va talablarini hisobga olish asosida ular tomonidan bilimlaming puxta o‘zlashtirilishi uchun zamr sharoitlami yaratish;
ta’lim oluvchi shaxsining har tomonlama rivojlantirish jarayonini motivatsiyalash va faollashtirish, o‘quv-tarbiyaviy faoliyat barcha bosqichlarining mantiqiyligi va emotsionalligiga erishish, didaktik vositalardan samarali foydalanish;
zamr bilim, ko‘nikma va malakalar, fikrlash va faoliyat ratsional usullarini shakllantirish, mavjud bilimlami doimo boyitib borish ehtiyojini yuzaga keltirish, har bir darsni tashxis etish, prognozlash va puxta loyihalashtirish;
har bir darsning ta’limiy vazifalarini aniq belgilash, darsni axborotlar bilan boyitish, ijtimoiy va shaxsiy ehtiyojlami hisobga olish bilan mazmunini optimallashtirish, idrok etish va o‘zlashtirishning eng yangi texnologiyalarini qo‘llash, turli xildagi shakl, metod va vositalardan mos ravishda foydalanish;
jamoaviy faoliyat usullari bilan birga ta’lim oluvchilaming mustaqil faoliyatlarini tashkil etishning turli shakllaridan foydalanish, tezkor qayta aloqani ta’minlash, nazorat va boshqaruvni dmalga oshirish, darsni mahorat bilan o‘tkazishni ta’minlash;
Mutaxasislik bo‘yicha malaka amaliyot nazariy bilimlami mustahkamlash va amaliy jarayonlari bilan uyg‘unlashtirish, tegishli amaliy ko‘nikma va malakalar, tadqiqotchilik kompetentsyalarini shakllantirish maqsadida o‘quv jarayonidan ajralgan holda 4 hafta amalga oshiriladi. Magistrlik dissertatsiyasini tayyorlash ITI va IPI natijalari asosida qo’lga kiritilgan ilmiy natijalami umumlashtitish maqsadida o‘quv jarayonidan ajralgan holda 10 hafta amalga oshiriladi.
1.00 Majburiy fanlar 900 30 1-4
1.02 YaO‘TSTT1205 Yangi O‘zbekiston taraqqiyot strategiyasida taTim tizimidagi islohotlar 150 5 2
1.03 JTSSIFTQ1105 Jismoniy tarbiya va sport sohasida ilmiy faoliyatni tashkil qilish 150 5 1
1.04 JTSNM1305 Jismoniy tarbiya va sport nazariyasi va metodologiyasi 150 5 3
1.05 JTSSIFTQ1405 Jismoniy tarbiya va sport sohasida ilmiy faoliyatni tashkil qilish 150 5 4
1.06 JMBTYo‘O‘JTQ1405 Jismoniy madaniyat bakalavriat taTim yo‘nalishida o’quv jarayonini tashkil qilish 150 5 4

Теория и методика физического воспитания и спортивной тренировки
Программа «Теория и методика физического воспитания и спортивной подготовки» требует, чтобы студент набрал 30 кредитов за семестр, что составляет 60 кредитов за учебный год. Продолжительность программы составляет 2 года, и к окончанию программы студент должен накопить 120 кредитов.
Специальность 70111201 – Теория и методика физического воспитания и спортивной подготовки представляет собой совокупность требований для всех высших учебных заведений, готовящих магистров в этой области. Высшее учебное заведение считается уполномоченным реализовывать основную учебную программу и программы курсов для этой специальности, если оно имеет полномочия на подготовку кадров в этой области.
• 70111201 – Теория и методика физического воспитания и спортивной подготовки – дополнительно включает преподавание предметов, связанных со специальностью, в высших учебных заведениях, занятие научными исследованиями, а также проектирование и управление процессами в министерствах, их отраслевых управлениях и учреждениях, реализующих образование в соответствующих направлениях, охватывающее комплекс сложных вопросов.
В соответствии с 7-м уровнем квалификации Национальной рамки квалификаций и сферами, объектами и видами профессиональной деятельности для специальности 70111201 – Теория и методика физического воспитания и спортивной подготовки, выпускники магистратуры должны быть способны выполнять следующие профессиональные обязанности:
Использование современных научных достижений и педагогических технологий, организация уроков на основе закономерностей учебно-воспитательного процесса, создание необходимых условий для глубокого усвоения знаний студентами с учетом их интересов, способностей и потребностей;
Мотивация и активизация процесса всестороннего развития личности обучающегося, обеспечение логичности и эмоциональности всех этапов учебно-воспитательной деятельности, эффективное использование дидактических средств;
Формирование необходимых знаний, навыков и компетенций, развитие рациональных методов мышления и деятельности, создание потребности в постоянном обогащении имеющихся знаний, анализ, прогнозирование и тщательное проектирование каждого урока;
Четкое определение образовательных целей каждого урока, обогащение урока информацией, оптимизация его содержания с учетом социальных и личных потребностей, применение новейших технологий для восприятия и усвоения, использование различных форм, методов и средств в соответствующем порядке;
Использование различных форм организации самостоятельной деятельности студентов наряду с методами совместной работы, обеспечение оперативной обратной связи, осуществление контроля и управления, обеспечение мастерского проведения уроков;
Квалификационная практика по специальности проводится в течение 4 недель отдельно от образовательного процесса для закрепления теоретических знаний, их интеграции с практическими процессами, формирования соответствующих практических навыков, компетенций и исследовательских способностей. Подготовка магистерской диссертации проводится в течение 10 недель отдельно от образовательного процесса для обобщения научных результатов, полученных на основе исследовательской и практической деятельности.
1.00 Обязательные курсы 900 30 1-4
1.02 YaO‘TSTT1205 Реформы в системе образования в стратегии развития Нового Узбекистана 150 5 2
1.03 JTSSIFTQ1105 Организация научной деятельности в области физического воспитания и спорта 150 5 1
1.04 JTSNM1305 Теория и методология физического воспитания и спорта 150 5 3
1.05 JTSSIFTQ1405 Организация научной деятельности в области физического воспитания и спорта 150 5 4
1.06 JMBTYo‘O‘JTQ1405 Организация образовательного процесса по направлению бакалавриата физической культуры 150 5 4