Ijtimoiy-gumanitar fanlarni o‘qitish metodikasi (ma’naviyat asoslari) mutaxassislik ta’lim oluvchi bir semester davomida 30 kreditni, bir o’quv yili bo’yicha 60 kreditni to’plashi zarur. O’qish muddati 2 yil bo’lib, talaba dastur yakunlangangunga qadar 120 kredit to’lashi kerak.
70111101-Ijtimoiy-gumanitar fanlarni o‘qitish metodikasi (ma’naviyat asoslari) magistratura mutaxassisligi bo‘yicha magistlar tayyorlovchi barcha oliy ta’lim tashkilotlari uchun talablar majmuini ifodalaydi
- 70111101 – Ijtimoiy-gumanitar fanlami o‘qitish metodikasi (ma’naviyat asoslari) magistratura mutaxassisligi – qo‘shimcha ravishda oliy ta’limi muassasalarida mutaxassislikka oid fanlami o‘qitish, ilmiy-tadqiqot ishlari bilan shug‘ullanish, mos ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha ta’limni amalga oshiruvchi vazirliklar, unmg tarmoq boshqarmalari va muassasalarida jarayonni loyihalashtinsh va boshqarish kabi kompleks masalalar majmuasini qamrab oladi.
- ilmiy-pedagogik tadqiqot;
- ma’naviy-ma’rifiy;
70111101 Ijtimoiy-gumanitar fanlarni o’qitish metodikasi (ma’naviyat asoslari) mutaxassisligi bo‘yicha Milliy malaka ramkasining 7-malaka darajasi hamda magistr kasbiy faoliyatlarining sohalari, ob’ektlari va turlariga muvofiq magistratura bitiruvchisi quyidagi kasbiy vazifalami bajarishga qodir bolishi lozim:
Ilmiy pedagogik faoliyatida:
ta’lim samaradorligini ta’minlash- dars maqsadlariga ko‘ra talabalar imkoniyatidan kelib chiqib vazifalami belgilash, dars mavzusiga mos namoyish va tarqatma materiallardan foydalanish, darsda vaqtdan unumli foydalansa, ta’lim jarayonida AKTdan unumli foydalanish, o‘quvchilaming o‘zlashtirish natijalariga ko‘ra darsni tashkil etish va ta’lim berishdagi yondashuvlaming samaradorligini tahlil qilish, talabalaming ta’limiy maqsadlariga mos keladigan o‘qitish usullari va yondashuvlami tanlash, o‘qitishning faol usullaridan foydalanish, talabalaming asosiy kompetensiyalari va hayotiy ko‘nikmalarini rivojlantirishga yo‘naltirilgan usullardan foydalanish, talabalaming jamoaviy va loyihaviy ishlarini tashkil etish, o‘z-o‘zini nazorat qilish ko‘nikmalaridan foydalanish, talabalarga differensial yordam berish, nazariya va amaliyot uyg‘unligini ta’minlash, talabalami mustaqil fikrlash imkoniyatini yaratish, darsda motivatsiyaga erishish, auditoriyada samarali muloqotga erishish;
Ilmiy dunyoqarashga doir bilimlar tizimini egallagan bo‘lishi, umummetodologik fanlar asosini, davlat siyosatining dolzarb masalalarini bilishi; ijtimoiy muammolar va jarayonlami mustaqil tahlil qilish qobiliyatiga ega bo‘lishi;
Mutaxasislik bo‘yicha malaka amaliyot nazariy bilimlami mustahkamlash va amaliy jarayonlari bilan uyg‘unlashtirish, tegishli amaliy ko‘nikma va malakalar, tadqiqotchilik kompetentsyalarini shakllantirish maqsadida o‘quv jarayonidan ajralgan holda 4 hafta amalga oshiriladi. Magistrlik dissertatsiyasini tayyorlash ITI va IPI natijalari asosida qo’lga kiritilgan ilmiy natijalami umumlashtirish maqsadida o‘quv jarayonidan ajralgan holda 10 hafta amalga oshiriladi.
| Majburiy fanlar | 900 | 30 | |||
| 1.02 | YaO’zTSTTI1205 | Yangi O’zbekiston taraqqiyot strategiyasida ta’lim tizimidagi islohatlar | 150 | 5 | 2 |
| 1.03 | OPTMFO’M1205 | Oliy va professional ta’limda mutaxassislik fanlarini o4qitish metodikasi | 150 | 5 | 1 |

Методика преподавания социально-гуманитарных дисциплин (основы духовности)
Программа «Методика преподавания социально-гуманитарных наук (Основы духовности)» требует, чтобы студент набрал 30 кредитов за семестр, что составляет 60 кредитов за учебный год. Продолжительность программы составляет 2 года, и к окончанию программы студент должен накопить 120 кредитов.
Специальность 70111101 – Методика преподавания социально-гуманитарных наук (Основы духовности) представляет собой совокупность требований для всех высших учебных заведений, готовящих магистров в этой области.
• 70111101 – Методика преподавания социально-гуманитарных наук (Основы духовности) магистерская специальность – дополнительно включает преподавание предметов, связанных со специальностью, в высших учебных заведениях, занятие научными исследованиями, а также проектирование и управление процессами в министерствах, их отраслевых управлениях и учреждениях, реализующих образование в соответствующих направлениях, охватывающее комплекс сложных вопросов.
В соответствии с 7-м уровнем квалификации Национальной рамки квалификаций и сферами, объектами и видами профессиональной деятельности для специальности 70111101 – Методика преподавания социально-гуманитарных наук (Основы духовности), выпускники магистратуры должны быть способны выполнять следующие профессиональные обязанности:
Планирование образовательного процесса – разработка учебных планов в соответствии с целями государственных образовательных стандартов и образовательных программ, адаптация учебных программ с учетом потребностей и интересов студентов, планирование предметов на основе принципов корреляции и интеграции, разработка планов уроков на основе четких целей и результатов, планирование форм и методов урока на основе дифференцированного подхода, планирование использования учебных, демонстрационных и раздаточных материалов;
Обеспечение эффективности образования – постановка задач с учетом целей урока и возможностей студентов, использование демонстрационных и раздаточных материалов, соответствующих теме урока, эффективное использование времени на уроках, эффективное использование ИКТ в образовательном процессе, организация уроков на основе результатов освоения студентами материала, анализ эффективности подходов к обучению, выбор методов и подходов к обучению, соответствующих образовательным целям студентов, использование активных методов обучения, применение методов, направленных на развитие основных компетенций и жизненных навыков студентов, организация совместной и проектной работы студентов, использование навыков самооценки, оказание дифференцированной поддержки студентам, обеспечение гармонии между теорией и практикой, создание возможностей для самостоятельного мышления студентов, достижение мотивации на уроках, достижение эффективного общения в аудитории;
Квалификационная практика по специальности проводится в течение 4 недель отдельно от образовательного процесса для закрепления теоретических знаний, их интеграции с практическими процессами, формирования соответствующих практических навыков, компетенций и исследовательских способностей. Подготовка магистерской диссертации проводится в течение 10 недель отдельно от образовательного процесса для обобщения научных результатов, полученных на основе исследовательской и практической деятельности.
Обязательные курсы 900 30
1.02 YaO’zTSTTI1205 Реформы в системе образования в стратегии развития Нового Узбекистана 150 5 2
1.03 OPTMFO’M1205 Методика преподавания специализированных дисциплин в высшем и профессиональном образовании 150 5 1