O’qitishning texnik vositalari bo’limining asosiy vazifalari:
• O’quv jarayoniga zamonaviy texnik vositalar va o’quv texnologiyalarini joriy etish orqali universitetda o’qiyotgan mutaxassislarni tayyorlash sifatini oshirish. Sinf xonalarini texnik tayyorgarlik bilan jihozlash, Universitetning moddiy-texnik bazasini yaxshilash orqali erishiladi.
• Universitet xodimlarining texnik tayyorgarligi darajasini oshirish. Universitet professor-o’qituvchilarining uslubiy qo’llanmalariga texnik vositalar va yangi o’quv axborot texnologiyalari (til laboratoriyalarida tarmoq o’quv vositalari, kompyuter dasturlarini joriy etish) bilan ishlash. Universitet o’quv jarayonida zamonaviy texnik o’quv qo’llanmalaridan foydalanishni tashkil etish.
• Barcha darajadagi o’quv jarayonini texnik o’quv vositalari bilan ta’minlash (talabalar, o’qituvchilar, universitet xodimlari).
• O’quv jarayonida kompyuter, multimedia uskunalaridan har tomonlama va to’laqonli foydalanishda fakultetlarga, kafedralarga texnik, uslubiy yordam ko’rsatish.
• O’qituvchilarga O’TV asoslari va jihozlarga texnik xizmat ko’rsatish bo’yicha maslahatlar berish va o’qitish.
• O’quv jarayonida texnik o’quv qo’llanmalaridan foydalanish bo’yicha professor-o’qituvchilar bilan maslahatlashish.
• Amaldagi me’yorlar va talablarga muvofiq ravishda O’TVni amalga oshirish usullari va vositalariga muvofiqlikni ta’minlash.
• Yangi texnologiyalar, moslamalar va jihozlar sohasidagi istiqbolli yangi yo’nalishlarni tezkor o’rganish va tadqiq qilish.
• O’TV xavfsizligi, yangi texnologiyalarni ishlab chiqish va joriy etish, texnik xizmat ko’rsatish.
• Yangi o’qitish texnologiyalarini qo’llab-quvvatlash, joriy etish va rivojlantirish.
• Universitet bo’limlari buyurtmasi bo’yicha markaz profilida ishlarni bajarish.
• O’quv jarayonida texnik vositalardan foydalanishning asosiy yo’nalishlarini o’rganish.
• O’quv jarayonida kompyuter, multimedia uskunalaridan foydalanish. Multimediya sinflaridagi navbatchilik qilish (kalitlarni yig’ish, jihozlarning ishlashini va ularnu mavjudligini nazorat qilish, o’qituvchilarga yordam berish).
• O’TV ni tashkil qilish va muntazam ravishda yangilash.
• Kasb-hunar ta’limi bo’limlarining arizalarini to’plash, umumlashtirish va tizimlashtirish va shu asosda o’quv mashg’ulotlarini texnik o’quv qo’llanmalari bilan ta’minlash jadvalini tuzish.
• Talabalar, doktorantlar va boshqa toifadagi kadrlarni tayyorlash uchun yangi texnologiyalarni ishlab chiqishda ishtirok etish.
• O’TVni tashkil etuvchi asbob-uskunalar va jihozlarga texnik xizmat ko’rsatish, ularni ish sharoitida saqlash va ta’mirlash ishlarini tashkil etish.
• O’TV ni tarkibiy bo’linmalar tomonidan taqsimlashda ishtirok etish.
• Zamonaviy uskunalar va tizimlarni joriy etish bo’yicha zarur choralarni ko’rish.
• O’qitishning ilg’or uslublarini joriy yetish, o’quv jarayonini tashkil etishda texnik vositalardan foydalanishni ta’minlash.

Suvanov Saxob Berdiyevich
• Improving the quality of training of specialists studying at the university by introducing modern technical tools and educational technologies into the educational process. It is achieved by equipping classrooms with technical training, improving the material and technical base of the university.
• Increasing the level of technical training of the university’s employees. Working with technical tools and new educational information technologies (introduction of network educational tools, computer programs in language laboratories) to the methodical manuals of professors and teachers of the university. Organizing the use of modern technical training manuals in the educational process of the university.
• Providing the educational process at all levels with technical educational tools (students, teachers, employees of the university).
• Providing technical and methodological support to faculties and departments in the comprehensive and full use of computer and multimedia equipment during the educational process.
• Advising and training teachers on TMT basics and equipment maintenance
• Consultation with professors and teachers on the use of technical training manuals in the educational process.
• Ensuring compliance with the methods and means of implementing TMT in accordance with the current standards and requirements.
• Rapid study and research of promising new directions in the field of new technologies, devices and equipment.
• TMT security, development and implementation of new technologies, technical service.
• Support, introduction and development of new teaching technologies.
• Performing work in the profile of the center on the order of departments of the university.
• Learning the main directions of using technical tools in the educational process.
• Use of computer and multimedia equipment in the educational process. Being on duty in multimedia classrooms (collecting keys, monitoring the operation and availability of equipment, helping teachers).
• Organization and regular updating of TMT.
• Collecting, summarizing and systematizing applications of vocational education departments and drawing up a schedule for providing training sessions with technical training manuals on this basis.
• Participation in the development of new technologies for the training of students, doctoral students and other categories of personnel.
• Providing technical service to the equipment and facilities that make up the TMT, organizing their maintenance and repair work.
• Participation in the distribution of TMT by structural units.
• Taking necessary measures to introduce modern equipment and systems.
• Introducing advanced methods of teaching, ensuring the use of technical tools in the organization of the educational process.