Suhbatdan o’tish bo’yicha foydali maslahatlar
Suhbat davomida siz qoldiradigan ilk taassurot suhbatdan va baholash jarayonidan muvaffaqiyatli o’tishingizga zamin hozirlaydi. Quyidagi maslahatlar sizga suhbat vaqtida o’zingizni xotirjam his qilishingiz va o’z kuchingizni a’lo darajada ko’rsata olishingizga yordam beradi:
• Suhbatga vaqtida keling, yo’lda transport kutish va adashib qolish xavfi bo’lsa barvaqt yo’lga chiqing.
• Uyali telefoningizni o’chirib qo’ying.
• Hammaga, shu jumladan suhbat jarayoniga daxli bo’lmaganlarga ham muloyim bo’ling; esdan chiqarmang: suhbat joyiga yetib kelishingiz bilan siz diqqat markazidasiz.
• Suhbat davomida o’zingizga bo’gan ishonchingizni va ishga bo’lgan ishtiyoqingizni ko’rsatish uchun suhbat o’tkazuvchining ko’ziga qarab suhbatlashing (ammo tikilib qarashdan saqlaning) va tabassum qilishdan tortinmang.
• Agar hay’at tomonidan suhbat o’tkazilayotgan va ba’zi hay’at a’zolari savol berishmayotgan bo’lsa ham har bir hay’at a’zosiga nazar tashlang va murojaat qiling.
• Suhbatda har bir hay’at a’zosining o’z o’rni bor: hay’at a’zolaridan biri sizning bo’lg’usi menejeringiz bo’lishi mumkin.
• Qo’l berib ko’rishish suhbat o’tkazuvchi bilan ko’rishishning eng maqbul yo’li hisoblanadi. Qat’iyat bilan qo’l siqib ko’rishing.
• Shaxdam qadam tashlab ishonch bilan yuring va behosdan birovning joyiga o’tirib qo’ymaslik uchun o’tirish uchun joy taklif qilinishini kuting. Oldinga biroz engashib to’g’ri o’tiring.
• Suhbatdan o’tkazuvchilar qanday o’tirganiga diqqat qiling va ularning o’tirish tarziga taqlid qiling. Bukchayib o’tirish manmanlik deb qabul qilinishi mumkin.
• Juda tez gapirmaslikka harakat qiling (asabiylashganda bo’lishi mumkin) va so’zlash ohangini o’rtacha tuting. Chuqur-chuqur nafas olish bunga yordam beradi. Jargon so’zlarni ishlatishdan va ko’p to’xtalishdan saqlaning.
Suhbat savollari
Ish beruvchilar tomonidan beriladigan odatiy savollar quyidagilardan iborat:
Ma’lumotingiz:
• Qayerda va qanday sohada ta’lim olgansiz? Shu borada gapirib bering. Nima uchun bu sohani tanlagansiz? ….. haqida nimalarni bilasiz?
• Bilimingizni qay yo’sinda orttitib borasiz?
• Ta’lim olishni davom ettirish niyatingiz bormi? Qayerda? Qaysi yo’nalish bo’yicha? Qachon? Nima uchun?
Kasb bo’yicha tajribangiz:
• Avvalgi ishingiz haqida gapirib bering. Qanday lavozimda ishlagansiz?
• Qanday vazifalar bajargansiz? Qanday mas’uliyatga ega edingiz?
• Odatiy ish kuningizni tasvirlab bering.
• Ish joyingizda erishgan yutuqlaringiz haqida gapirib bering.
• Bu ishga avvalgi ishingizda orttirgan qaysi tajribani qo’llash mumkin?
Ishni o’zgartirish sabablari:
• Nima uchun oldingi ishingizdan ketdingiz?
Ba’zan shaxsiy yoki kelajakdagi rejalaringiz to’g’risida ham so’ralishi mumkin.
• Qaysi turdagi ishga qiziqasiz?
• Sizga bundan boshqa ishlar taklif qilinganmi?
• Qancha oylik-maoshi olishni ko’zlamoqdasiz?
• Yangi ishni qanday mezonlar asosida tanlaysiz?
Ish beruvchilar orasida nomzodlarni suhbatdan o’tkazganda hatti-harakatni tahlil qiladigan savollar berish strategiyasi ommalashmoqda. Bunday savollar qisqa hayotiy holatlarni tasvirlash, faraziy javoblardan qochish, suhbat davomida suhbatdan o’tuvchining fikrini boshqarishdan saqlanish va nomzodlarning oldindan belgilangan ishga qabul qilish mezonlariga mosligini aniqlashga qaratilgan. Ish beruvchilar bunday savollardan suhbatdan o’tuvchining ma’lum bir ishning tanlov talablariga javob berishi yoki bermasligini aniqlash uchun hamda uning o’tmishdagi hatti-harakatlarini tahlil qilish uchun foydalanadilar. Ko’pchilik ish beruvchilar hatti-harakatni tahlil qilish imkonini berivchi hamda an’anaviy savollardan aralash foydalanadilar.
Tashkilotchilik mahorati
• Rejalashtirish qobiliyati. Siz qachondir biror tadbirni rejalashtirishingizga to’g’ri kelganmi? Qanday choralarni ko’rgansiz? Natijalar qanday bo’lgan?
• Birinchi navbatda qilinishi kerak bo’lgan ishlarni to’g’ri belgilay olish qobiliyati Siz o’qish, ish yoki boshqa majburiyatlar bilan juda ham band bo’lgan vaqt haqida so’zlab bering? Siz bularni qanday uddaladingiz? Nima ishlarni qildingiz?
• Ishni taqsimlab berish qobiliyati. Siz hech biror ishni boshqarayotgan yoki tashkillashtirayotgan va boshqalar sizga yordam berayotgan vaziyatda bo’lganmisiz? Ishlarni qanday taqsimlagansiz? Qanday natijalarga erishgansiz?
Muomala qilish mahorati
• Mijozlar bilan aloqalar. Odamlar bilan bevosita ishlash yoki xaridorlarga xizmat ko’rsatish faoliyati bilan shug’ullangan bo’lsangiz, ular haqida gapirib bering. Siz bu faoliyatingizda o’zingizni qanday his qilgangiz? Ular qanday javob qaytarishgan?
• Jamoa a’zosi bo’lish. Boshqa kishilar bilan guruh bo’lib ishlaganmisiz va qandaydir muammo kelib chiqqanmi? Muammo chiqishiga nima sabab bo’lgan? Bu muammoga qanday yondashgansiz? Muammo qanday hal qilingan?
• Turli mansab pog’onasidagilar bilan munosabatga kirisha olish qobiliyati
• Sizdan yuqoriroq yoki quyiroq mansabdagilar bilan yaqin hamkorlikda ishlagan paytingiz haqida gapirib bering. Vaziyatni tasvirlab bering? Natija qanday bo’lgan edi?
Texnik mahorat
• Muammolarni hal qilish. Siz duch kelgan eng mushkul ish yoki maktabdagi muammo nima bo’lgan? Uni tasvirlab bering. Muammoga qanday yondashdingiz? Natijalar qanday bo’lgan?
• Bilimni tatbiq qilish qobiliyati. Siz yangi egallagan bilim yoki ko’nikimalaringizni amaliyotga tatbiq qilishga to’g’ri kelgan payt haqida gapirib bering. Bu qanday bilim yoki ko’nikma edi? Natijasi qanday bo’lgan?
Ishlash mobaynida o’sish
• Tashabbusni qo’lga olish/Yetakchilik qobiliyati. Siz ommadan ajralib chiqib ulardan farqli ish qilishda tashabbusni qo’lga olishga to’g’ri kelgan vaziyat haqida gapirib bering. Nima ish qilgandingiz? Natijasi qanday bo’lgan edi?
Muloqot qilish mahorati
• Muloqot qila olish qobiliyati. Sizning gaplaringizni noto’g’ri tushunishgan holatlat bo’lganmi? Ular haqida gapirib bering. Qanday qilib gaplaringizga oydinlik kiritkansiz? Natijasi qanday bo’lgan?
• O’zgalarni tinglay olish qobiliyati. Do’stingiz sizga o’z sirini ishonib aytganmi? Bu holatda qanday mahoratlarni ishga solgansiz? Ish joyida bu mahoratlarni qanday tatbiq qilgan bo’lardingiz?
Fidoyilik
• Ishga mas’uliyat. Siz biror vazifani boshqalar undan bosh tortganda ham qatiyatlik bilan davom ettirgan vaziyat haqida gapirib bering. Nima uchun vazifani davom ettirdingiz? Natijasi qanday bo’ldi?
• Xizmat mas’uliyati. Xaridorlarga yoki jamiyatga xizmat ko’rsatish tashkilotlarida ishlaganmisiz? Nima ish qilgansiz? Natijalar qanday bo’lgan?
Suhbatdan o’tuvchiga maslahatlar
Suhbatdan oldin
Suhbat kunini belgilab olganingizdan keyin suhbatga tayyorgarlik ko’ring!
Birinchi navbatda o’z kasbingizdan nimalarni kutayotganingiz haqida chuqur mulohaza qiling: bu ish nima sababdan sizga mos yoki mos emasligini aniq-ravshan belgilab oling. Hammasidan ham sizning ishtiyoqingiz (yoki ikkilanishingiz) yaqqol ko’rinib turadi.
O’zingizga yarashadigan eng yahshi kostumingizni tozaligiga ishonch hosil qiling va tuflingizni yaxshilab yaltirating! Sizga rasmiyatchilik talab etilmaydigan ish taklif qilishsa ham, suhbatga kostyum va galstuksiz kelmang; ayollar rasmiy ish kiyimlarida kelgani ma’qul.
Internet saytlarida ishga kirish uchun bo’ladigan suhbatdan oldin, suhbat jarayonida va undan so’ngra qilinadigan ishlar haqida juda ko’p ma’lumot bor. Siz o’zingizga ma’qul bo’lgan qidiruv saytlari orqali bunday ma’lumotlarni topishingiz mumkin.
Ishga kirmoqchi bo’lgan tashkilot internetdagi veb saytiga kiring. Siz kompyuter bilan bog’liq sohalarda ishlaysiz, shunday emasmi? Suhbat o’tkazuvchilardan so’rash kerak bo’lgan ma’lumotlarni yoki savollarni yozib oling.
Tavsiyanomalar, ma’lumotingiz va olgan oylik maoshlaringiz haqida ma’lumotlarning nusxasini olib qo’ying. Ishga kirish to’g’risida mehnat shartnomasini, keraklu hujjatlarni to’ldirishga to’g’ri kelishi mumkin.
Eng so’nggi rezyumengizning kamida beshta nusxasini o’zingiz bilan olib keling.
Quyidagilarga o’xshash odatiy savollarga tayyor bo’ling:
1. Ijobiy va salbiy hislatlaringiz nima deb o’ylaysiz?
2. Qobiliyatlaringiz, ijobiy va salbiy hislatlaringizni aniq tushuntirib bering. O’zingizni biling.
3. Nimalarni yoqtirasiz va nimalarni yoqtirmaysiz?
4. Qayerda o’qiganligingiz va ishlaganligingiz haqida 5 daqiqa ichida gapirib bering.
Quyidagilarga o’xshash kutilmagan va murakkab savollarga tayyor turing:
1. O’zingiz qila oladigan ma’lum bir ishni menga ham o’rgata olasizmi?
2. Texnik muammolarni hal qilishda qanday yo’l tutasiz?
3. Ichki va tashqi xaridorlar bilan muomala qilish og’ir bo’lgan vaziyatlarni qanday eplagansiz? Ikkita misol keltiring. Qanday natijalarga erishgansiz?
Suhbat paytida
• Boshqalarga taqlid qilishga urinmang. O’zingizni tabiiy tuting. Har bir esga tushgan narsani aytaverishdan yoki javoblarni yodlab olishdan mano yo’q.
• Suhbatdan oqilona foydalaning! Suhbat ish beruvchiga siz haqingizda haqqoniy taasurot hosil qilish uchun mo’ljallangan. Bunda ish beruvchi tashkilot faoliyatini rivojlantirishga qanday hissa qo’sha olishingizni, kerakli qobiliyat va ishga bo’lgan ishtiyoqingiz balandligiga ishonch hosil qilmoqchi bo’ladilar. Shu bilan birga, suhbat sizga ishga oluvchi tashkilot faoliyati bilan tanishish imkonini beradi.
• Suhbat ikki tomon qatnashadigan jarayondir, shuning uchun o’zingizni qiziqtirgan barcha savollarni tortinmay so’rang.
• Suhbat damodida ishtiyoqingizni ko’rsating va o’zingizga suhbat oluvchilar diqqat-e’tiborni torta oling.
• Savollarga javob berishga shoshilmang. Qisqa lekin yaxshi o’ylab berilgan javob shoshma-shosharlik bilan berilgan mantiqsiz javobdan yaxshiroqdir.
• Savollarga beriladigan javoblar to’g’ri yoki noto’g’ri deb ajratilmaydi. Javobingiz haqqoniy va hayotiy bo’lishi lozim. Siz dunyoqarashingiz va hayot tajribangizni namoyon etadigan javoblarni bering.
• Suhbat savollari asosan hayot tajribangizga asoslangan vaziyatlar haqida bo’ladi, shuning uchun haqqoniy, real hayyotdan olingan misollar berishga harakat qiling. Hozirgacha bajargan vazifalaringiz, majburiyatlaringiz va ijtimoiy sohada, ta’lim olishda, ishda yoki jamiyatda erishgan yutiqlaringiz haqida keng fikr yuriting.
• Tashkilot shug’ullanadigan soha va sizni qiziqtirgan sohani yaxshiroq tushunishga harakat qiling.
• Suhbat ishga olishning muhim tanlov jarayoni bo’lishiga qaramasdan, qattiq asabiylashmaslikka harakat qiling va tabassum qilishni unutmang!
Suhbat oluvchilarga savollar
“Bizga beradigan savollaringiz bormi?”
Bu savolga javob – “Yo’q” bo’lishi aniq. Ammo sizni qiziqtrigan savollarga javob olmagan bo’lsangiz, buni muloyimlik bilan ayting. Suhbatda befarq o’tirmang
Savollar haqida fikr yuritayotganda, quyidagilarni hisobga oling:
• Tashkilot haqida qo’shimcha ma’lumotlar bilan qiziqing, masalan, ish joyi madaniyati, ijtimoiy faoliyatlar, hayriya va jamoa ishlari, ish va turmush muvozanati, tayyor mahsulotlar, soha yo’nalishlari, kelgusi strategiyalar va hokazo.
• Malakangizni oshirish imkoniyatlari bilan qiziqing, masalan sizning faoliyatingizni baholash jarayoni, ishda ustoz-shogird dasturi, tashkilotda boshqa lavozimga, bo’limga o’tish imkoniyati haqida so’rang.
• Keyingi bosqichda nima bo’lishidan bexabar bo’lsangiz, u haqda so’rang: Sizdan qachon xabar olsam bo’ladi? Endi nima bo’ladi?
• Tashkilot sizni avtomobil bilan ta’minlashi yoki mukofotlar haqida so’ramang. Bu bosqichda bular haqida so’rash to’g’ri emas. • Oylik maosh haqida kelishuv odatda ish taklif qilinganidan keyin bo’lib o’tadi yoki suhbat davomida ham oylik maosh haqida bilib olish mumkin. Ma’qbul vaqtni kuting.
Xullas, xotirjam bo’ling! Siz bilan uchrashishga qiziqqanlari uchun siz suhbatga chaqirilgansiz. Omad yor bo’lsin!

Полезные советы для успешного прохождения собеседования
Первое впечатление, которое вы производите во время собеседования, создаёт основу для успешного прохождения собеседования и процесса оценки. Следующие советы помогут вам чувствовать себя уверенно во время собеседования и продемонстрировать свои способности наилучшим образом:
• Приходите на собеседование вовремя. Если есть риск задержек из-за транспорта или того, что вы можете заблудиться, выходите из дома заранее.
• Выключите мобильный телефон.
• Будьте вежливы со всеми, включая тех, кто не имеет прямого отношения к процессу собеседования; помните: с момента прибытия на место собеседования вы находитесь в центре внимания.
• Во время собеседования демонстрируйте уверенность и энтузиазм по поводу работы, поддерживая зрительный контакт с интервьюером (но избегайте пристального взгляда) и не стесняйтесь улыбаться.
• Если собеседование проводится комиссией и некоторые члены комиссии не задают вопросы, всё равно обращайтесь к каждому члену комиссии взглядом и вниманием.
• У каждого члена комиссии своя роль: один из них может быть вашим будущим руководителем.
• Твёрдое рукопожатие — наиболее подходящий способ приветствия интервьюера.
• Ходите уверенно, с целеустремлёнными шагами и ждите, пока вам предложат сесть, чтобы не занять чьё-то место. Сидите прямо, слегка наклонившись вперёд.
• Обратите внимание на то, как сидят интервьюеры, и подражайте их позе. Сутулость может быть воспринята как высокомерие.
• Старайтесь не говорить слишком быстро (что может случиться из-за нервозности) и поддерживайте умеренный тон голоса. Глубокое дыхание поможет в этом. Избегайте использования жаргонных слов и частых пауз.
Вопросы на собеседовании
Обычные вопросы, задаваемые работодателями, включают:
Образование:
• Где и в какой области вы учились? Расскажите об этом. Почему вы выбрали эту область? Что вы знаете о…?
• Как вы продолжаете развивать свои знания?
• Планируете ли вы продолжать обучение? Где? По какому направлению? Когда? Почему?
Профессиональный опыт:
• Расскажите о своей предыдущей работе. Какую должность вы занимали?
• Какие задачи вы выполняли? Какие обязанности у вас были?
• Опишите ваш типичный рабочий день.
• Расскажите о ваших достижениях на рабочем месте.
• Какой опыт с предыдущей работы вы можете применить на этой должности?
Причины смены работы:
• Почему вы ушли с предыдущей работы?
Иногда могут задаваться вопросы о личных или будущих планах:
• Какой тип работы вас интересует?
• Предлагали ли вам другие вакансии?
• На какую зарплату вы рассчитываете?
• По каким критериям вы выбираете новую работу?
Работодатели всё чаще используют вопросы, анализирующие поведение кандидатов. Такие вопросы направлены на описание кратких реальных ситуаций, избегание гипотетических ответов, предотвращение управления мыслями кандидата во время собеседования и определение соответствия кандидатов заранее установленным критериям приёма на работу. Работодатели используют такие вопросы, чтобы оценить, соответствует ли кандидат требованиям вакансии, и проанализировать его поведение в прошлом. Многие работодатели комбинируют поведенческие и традиционные вопросы.
Организационные навыки
• Способность к планированию. Приходилось ли вам когда-либо планировать мероприятие? Какие меры вы приняли? Каковы были результаты?
• Способность правильно определять приоритетные задачи. Расскажите о времени, когда вы были очень заняты учёбой, работой или другими обязанностями. Как вы справились? Какие действия вы предприняли?
• Способность делегировать задачи. Были ли вы в ситуации, когда управляли или организовывали задачу, а другие помогали вам? Как вы распределяли задачи? Какие результаты вы достигли?
Навыки общения
• Отношения с клиентами. Если вы работали непосредственно с людьми или обслуживали клиентов, расскажите об этом. Как вы себя чувствовали в этой роли? Как они реагировали?
• Работа в команде. Работали ли вы в группе с другими людьми и сталкивались ли с какими-либо проблемами? Что вызвало проблему? Как вы подошли к её решению? Как она была решена?
• Способность взаимодействовать с людьми на разных уровнях.
• Расскажите о случае, когда вы тесно сотрудничали с кем-то, кто занимает более высокую или низкую должность. Опишите ситуацию. Каков был результат?
Технические навыки
• Решение проблем. Какая была самая сложная проблема на работе или в учёбе, с которой вы столкнулись? Опишите её. Как вы к ней подошли? Каковы были результаты?
• Способность применять знания. Расскажите о случае, когда вам пришлось применять недавно приобретённые знания или навыки на практике. Какие это были знания или навыки? Каков был результат?
Профессиональный рост
• Инициатива/Лидерские качества. Расскажите о ситуации, когда вы проявили инициативу, чтобы сделать что-то отличное от группы. Что вы сделали? Каков был результат?
Навыки коммуникации
• Способность к коммуникации. Бывали ли случаи, когда ваши слова неправильно понимали? Расскажите об этом. Как вы прояснили свои слова? Каков был результат?
• Способность слушать. Доверял ли вам друг свои секреты? Какие навыки вы использовали в этой ситуации? Как бы вы применили эти навыки на рабочем месте?
Преданность
• Ответственность за задачи. Расскажите о ситуации, когда вы настойчиво продолжали выполнять задачу, несмотря на то, что другие отказались. Почему вы продолжили? Каков был результат?
• Ответственность за обслуживание. Работали ли вы в организациях, предоставляющих услуги клиентам или обществу? Что вы делали? Каковы были результаты?
Советы для кандидатов
Перед собеседованием
Подготовьтесь к собеседованию после того, как назначите дату!
Во-первых, глубоко подумайте о том, чего вы ожидаете от своей карьеры: чётко определите, почему эта работа подходит или не подходит вам. Прежде всего, ваш энтузиазм (или сомнения) будут очевидны.
Убедитесь, что ваш лучший костюм чистый, а обувь начищена! Даже если работа не требует официальной одежды, не приходите на собеседование без костюма и галстука; женщинам лучше выбрать официальную деловую одежду.
В Интернете есть множество информации о том, что делать до, во время и после собеседования. Вы можете найти такую информацию через предпочитаемые поисковые системы.
Посетите веб-сайт организации. Вы работаете в сфере, связанной с компьютерами? Запишите информацию или вопросы, которые нужно задать интервьюерам.
Сделайте копии ваших рекомендаций, данных об образовании и информации о зарплате. Возможно, вам придётся заполнить трудовые договоры или другие необходимые документы.
Принесите с собой не менее пяти копий вашего последнего резюме.
Будьте готовы к типичным вопросам, таким как:
1. Какие, по вашему мнению, у вас сильные и слабые стороны?
2. Чётко объясните свои навыки, сильные и слабые стороны. Знайте себя.
3. Что вам нравится и не нравится?
4. Расскажите за 5 минут, где вы учились и работали.
Будьте готовы к неожиданным и сложным вопросам, таким как:
1. Можете ли вы научить меня конкретной задаче, которую вы умеете выполнять?
2. Как вы подходите к решению технических проблем?
3. Как вы справлялись с трудными ситуациями при взаимодействии с внутренними или внешними клиентами? Приведите два примера. Какие результаты вы достигли?
Во время собеседования
• Не пытайтесь подражать другим. Будьте естественны. Нет смысла говорить всё, что приходит в голову, или заучивать ответы.
• Эффективно используйте собеседование! Собеседование предназначено для того, чтобы работодатель составил точное представление о вас. Они хотят убедиться, что вы можете внести вклад в развитие организации, обладаете необходимыми навыками и проявляете энтузиазм к работе. В то же время собеседование позволяет вам узнать о деятельности организации.
• Собеседование — это двусторонний процесс, поэтому не стесняйтесь задавать вопросы, которые вас интересуют.
• Проявляйте энтузиазм во время собеседования и привлекайте внимание интервьюеров.
• Не торопитесь отвечать на вопросы. Короткий, но хорошо продуманный ответ лучше, чем поспешный и нелогичный.
• Ответы на собеседовании не делятся на правильные или неправильные. Ваши ответы должны быть честными и реалистичными. Давайте ответы, которые отражают ваше мировоззрение и жизненный опыт.
• Вопросы на собеседовании часто основаны на реальных жизненных ситуациях, поэтому старайтесь приводить честные примеры из реальной жизни. Широко размышляйте о выполненных вами задачах, обязанностях и достижениях в социальных, образовательных, профессиональных или общественных сферах.
• Старайтесь лучше понять сферу деятельности организации и область, которая вас интересует.
• Несмотря на то, что собеседование является важной частью процесса найма, старайтесь не нервничать слишком сильно и не забывайте улыбаться!
Вопросы для интервьюеров
«Есть ли у вас вопросы к нам?»
Ответ никогда не должен быть «Нет». Если вы не получили ответы на интересующие вас вопросы, вежливо упомяните об этом. Не сидите пассивно во время собеседования.
Размышляя о вопросах, учитывайте следующее:
• Проявите интерес к дополнительной информации об организации, например, к культуре рабочего места, социальным мероприятиям, благотворительности, общественной работе, балансу между работой и личной жизнью, готовой продукции, направлениям отрасли, будущим стратегиям и т.д.
• Спросите о возможностях профессионального развития, таких как процесс оценки вашей деятельности, программы наставничества или возможность перехода на другую должность или в другой отдел внутри организации.
• Если вы не знаете, что будет на следующем этапе, спросите: Когда я могу ожидать ответа? Что будет дальше?
• Не спрашивайте о предоставлении компанией автомобиля или бонусов на этом этапе; это неуместно. Обсуждение зарплаты обычно происходит после предложения о работе или во время собеседования, если момент подходящий. Дождитесь подходящего времени.
В заключение, сохраняйте спокойствие! Вас пригласили на собеседование, потому что заинтересованы в вашей кандидатуре. Удачи!